Mulčování trávy

Rubrika: Zahrada

Trávu můžete sekat a sbírat, nebo jen mulčovat. Ušetříte tím spoustu času, práce, peněz za hnojivo i starostí s posečenou trávou.

Mulčování je ekologický, ekonomický a časově méně náročný způsob péče o trávnaté plochy. Odpadá vyprazdňování sběrného koše na trávu a likvidace posečené trávy, snižuje se potřeba hnojiva. Vynikajícím hnojivem je totiž sama tráva obsahující dusík, který je potřeba pro zdravý růst hustého a sytě zeleného trávníku.
Mulčování je ideální pro travnaté plochy lučního typu, zatímco dokonalé okrasné trávníky vyžadují zcela jinou péči. Někteří odborníci upozorňují, že naše klimatické podmínky nejsou pro mulčování nejvhodnější (je tu příliš vlhko), a okrasné trávníky tak můžete dokonce zničit. Jedním dechem však dodávají, že skutečně okrasných trávníků je u nás pomálu.

Mulčovací sekačka má kruhové šasi a postrádá sběrný koš

Fakta o mulčování

Na jednom metru čtverečním trávníku narostou až 2 kg travní hmoty za rok. U trávníku s plochou 1 000 m² jsou to tedy dvě tuny travní hmoty! Ekologická likvidace formou vyvezení odpadu nebo kompostování přitom není vždy možná. Lidé na venkově včetně chalupářů vozí travní odpad do lesa. Zbytečně si hyzdí životní prostředí a špiní svědomí. Přitom by stačilo mulčovat.
Pro správné mulčování stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Především je nejlepší mulčovat za sucha – vlhká tráva se lepí na šasi a na kolečka a odpadává ve větších nevzhledných kusech. Kousky trávy se za mokra lepí také na nohy či boty, proto v okolí obytných ploch a bazénu je lepší trávu sekat se sběrem.
Ideální je zkracovat trávu o co nejmenší část (zhruba o jednu třetinu), což vyžaduje častější sekání. Počítejte s tím, že během prvního roku po přechodu od sbírání k mulčování nebude trávník nejkrásnější. Rozklad totiž zpočátku trvá déle, protože nedostatečně hnojené trávníky mívají chudý mikrobiologický život. Po zhruba dvou letech mulčování se mikroživot značně zlepší a obsah humusu v půdě se zvětší přibližně o 2 %, což představuje asi 250 kg rašeliny na 100 m².

K mulčování jsou určené také univerzální
zahradní ridery

Běžná sekačka

Téměř každá moderní rotační sekačka dokáže také mulčovat. Spolu s vhodným tvarem šasi je k tomu zapotřebí také speciální mulčovací nůž a možnost uzavřít výhozový otvor (tunel). Většinou se takové sekačky označují 3 v 1 či 4 v 1.
Nejlepší na mulčování jsou však jednoúčelové mulčovací sekačky. Mají šasi jednoduché konstrukce bez možnosti sběru trávy, maximálně s možností bočního výhozu. Přísně kruhový žací prostor a speciálně tvarovaný nůž nutí useknutá stébla obíhat dokola do té doby, než jsou rozsekána rotujícím nožem na malé kousky, které propadnou zpět do podrostu. Jednoúčelová mulčovací sekačka je většinou i levnější než srovnatelná rotační sekačka univerzální. Vyplatí se ji koupit ale jen tehdy, když nechcete se sečenou plochou dělat nic jiného než mulčovat.

Rotační mulčovač je vhodný pro údržbu pozemků s divokým lučním porostem

Mulčovače

Na údržbu zanedbaných ploch jsou určeny mulčovače, které si poradí i s porostem udržovaným jen několikrát do roka. Majitelé větších pozemků, na nichž potřebují čas od času zlikvidovat přerostlý porost, ocení, že nemusejí řešit otázku likvidace travního odpadu. Sečený porost je totiž doslova rozemlet na malé kousky.
Běžnějším typem pro soukromou sféru jsou mulčovače s rotačním nožem. Stejně jako ostatní mulčovače jsou určeny k likvidaci vyšších porostů na zahradách, loukách nebo v sadech. Větší mulčovače využijí s úspěchem i farmáři, sadaři, majitelé vinohradů a ideální jsou i pro komunální sféru. Tyto stroje zvládnou čerstvý i suchý porost o výšce až jeden metr. Samozřejmostí je u těchto strojů o hmotnosti mnoha desítek kilogramů pojezd.
Dalším typem jsou mulčovače cepové. Jsou vybaveny horizontálně uloženým válcem s pohyblivými cepovacími noži. Ty nemají na rozdíl od běžných rotačních mulčovacích nožů vybroušené ostří, takže jsou mnohem odolnější a zvládnou všechen plevel. S cepovým mechanismem se setkáme především u profesionálních strojů, využívají se také při údržbě travnatých pásů kolem silnic.

Cepový mulčovač si poradí s jakýmkoli porostem a zanechá za sebou holinu

Pro velké plochy

Stroje určené pro údržbu velkých ploch mulčování většinou umožňují, případně jsou konstruovány výhradně pro něj jako jednoúčelové. Právě z velkých travnatých ploch je ohromné množství travní hmoty, která by se musela likvidovat, proto vše hovoří pro mulčování.
Jednoúčelové jsou většinou drahé profesionální stroje, ostatní nabízejí možnost bočního výhozu na plochu či zadního výhozu do sběrného koše. To je výhoda, pokud udržujeme různé travnaté plochy, z nichž některé vyžadují sběr.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem a autor

Mulčování trávy

Mulčování trávy