Čarodějné kruhy

Rubrika: Zahrada

Jsou jednou z těch záhad, které se přesvědčivě tváří jako nevysvětlitelné, přitom ji odborníci-mykologové dávno prohlédli a dokážou ji vysvětlit. Říkejte to ale někomu, komu se na zahradě z ničeho nic objeví houby, které rostou v naprosto pravidelném kruhu!

Podhoubí většinou stopkovýtrusných hub totiž roste odstředivě v kruzích

Majitel těchto „čar a kouzel” se obvykle jen těžko dokáže smířit se skutečností, že nejde o záhadu, ale o logicky dovoditelnou skutečnost. Podhoubí většinou stopkovýtrusných hub totiž roste odstředivě v kruzích, pruzích nebo jen v částech kruhu a na jednom místě se může rozrůstat i několik stovek let. A jak se mycelium rozrůstá, každý rok je o kus dál od původního středu, čímž se obvod kruhu stále zvětšuje. Za mnoho desítek i stovek let může mít kruh několik set metrů v průměru. Například stáří podhoubí pýchavky Calvatia cyanthiformis, rostoucí v kruhu o průměru 200 metrů bylo odhadnuto na 240 let!

Má to jednu výhodu – kdo zachytí správný směr, může jít po kružnici a jen sbírat plodnice. Tímto způsobem rostou například travní špičky, žampiony, bedly a pýchavky. Dříve ale lidé věřili, že přes noc v lese tančí víly, lesní duchové nebo čarodějnice. A že v jejich stopách vyrostly houby – produkt ďábelský, neboť množící se bez semen.

Foto Shutterstock

Čarodějné kruhy