Nové materiály na střechu

Chystáte-li se k výměně střechy, vyplatí se pozorně sledovat aktuální nabídku na trhu. Výběr je obrovský a můžete narazit na zajímavé materiály, o kterých vaše pokrývačská firma možná ani neví.

Výběr krytin na různé typy střech je v současné době obrovský

Při rekonstrukci střechy na chalupě či chatě budete většinou hledat materiál, vhodný pro stávající konstrukci krovu. Nebo takový, který bude dobře ladit s exteriérem vašeho domu. Tato kritéria výběr přece jen o něco zúží, ale i přesto můžete s překvapením zjistit, že existují typy a tvary střešních krytin, o nichž jste dosud neměli ani tušení.

Kromě vzhledu, hmotnosti a tvaru střešní krytiny hraje podstatnou roli i její cena. Máte-li tedy pocit, že vám váš pokrývač nenabízí přesně to, co byste si představovali, neudělejte případný kompromis s vaším ideálem střechy zbytečně brzy. Sortiment dodavatelů střešních krytin se totiž stále rozšiřuje.

Falcovaná hliníková krytina

Spoustě chalupářů se například léta osvědčuje tradiční střecha z falcovaných plechů. Nejrůznější varianty falcovaných krytin, které umožní využít stávajícího podbití a zároveň se vyhnout náročné “plechařině” najdete například v nabídce firmy Prefa. Její falcované tašky patří se 2,3 kg/m2 k nejlehčím, ale také nejstabilnějším střešním materiálům. Na pokrytí jednoho metru čtverečního plochy vystačíte s pouhými čtyřmi taškami. Osm standardních barev a rozsáhlý výběr příslušenství poskytují vizuálně atraktivní a extrémně trvanlivé střechy.

Falcovaná taška Prefa

Tašky jsou vyrobeny se slitiny hliníku, jejich tloušťka je 0,7 mm. Z pohledové strany jsou pokryty dvouvrstvým vypalovaným lakem, ze zadní strany ochranným lakem.

Osvědčený kosočtvercový tvar smoderními vlastnostmi materiálu z hliníku v sobě spojují i falcované šindele Prefa, vybavené drážkami na podélné a příčné straně. Tak vzniká bezpečná vazba odolná povětrnostním vlivům. Nejnovějším výrobkem z této řady je falcovaná šablona. Střechy z falcovaných šablon se vyznačují harmonickou hrou světla a stínu, tvořenou vroubkovaným ražením jednotlivých šablon.

Firma poskytuje na všechny zmíněné krytiny 40 let záruku proti rozbití, korozi a poškození mrazem v přirozených podmínkách a při odborné pokládce stavebním klempířem.

Oblouk, rovina i bobrovka

Hledáte-li něco, co by vaši střechu odlišilo od běžného standardu, stojí za pozornost betonová střešní taška Tegalit od firmy Bramac. Její rovný tvar a klasické zbarvení podle výrobce harmonicky ladí se vzhledem staveb a zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva. Vyrábí se z vysoce kvalitního probarveného betonu, na metr čtvereční jich budete potřebovat deset.

Falcovka, Srdcovka a Univerzál (Tondach)

Spojení klasického vzhledu střechy a výhod betonových tašek nabízí například římská taška Bramac s výrazným obloukem. Lze z ní vytvořit střechu, která svým vzhledem připomíná prejzy, a proto vyhovuje i pro rekonstrukce historických objektů, které mají být renovovány v souladu s tradicí.

Toužíte-li po osvědčené bobrovce, můžete z nabídky Bramacu vybrat tašku Opál. Charakteristický kulatý tvar a hladký povrch předurčuje Opál zejména pro rekonstrukce památkově chráněných objektů, ale stejně dobře se bude vyjímat i na novostavbách. Střešní taška Opál se vyrábí v povrchové úpravě režná, engoba a glazura.

Betonová střešní taška Tegalit má moderní jednoduchý tvar (Bramac)

Lehké asfaltové tašky

Dobrým řešením při požadavku na nižší zatížení konstrukce krovu mohou být i bitumenové (asfaltové) krytiny. Firma Onduline vyrábí například bitumenovou tašku Onduvilla z organických vláken sycených bitumenem. V černé a červené barvě tak můžete získat krytinu na všechny typy střech od sklonu 17 stupňů, která má šanci zaujmout především majitele chat. Firma poukazuje i na snadný transport této krytiny – osobním autem odvezete najednou až padesát metrů čtverečních střechy. Výhodou je i příznivá a široký výběr střešních doplňků.

Kromě červené můžete mít asfaltovou tašku Onduvilla i v černé (Onduline)

Onduline dodává rovněž lehký asfaltový střešní šindel Bardoline s povrchovou úpravou z barevného granulátu. Šindel obsahuje výztuhu ze skelných vláken, která zajišťuje pružnost, pevnost a lehkost.

Na menší stavby, verandy, zastřešení teras či pergol pak může dobře posloužit Pergola Roof, což je hydroizolační asfaltový modifikovaný pás se skelnou nosnou vložkou a keramizovaným posypem.

V nabídce Onduline však najdete i plechové střešní krytiny, například OnduSTEEL. Tato krytina je vyrobena z 0,5 mm silného ocelového plechu, lisovaného do profilu tašky, která umožňuje vysoké zatížení. Ocelový plech je oboustranně opatřen protikorozní ochranou. Na vrchní stranu tašky je poté nanesena vrstva akrylátové barvy a barveného minerálního granulátu. Svrchní vrstvu tvoří bezbarvý akrylátový lak.

Pálené tašky s ornamentem

Hledáte-li dobrou pálenou tašku, mohl by vám vyhovovat například Univerzál 12 od Tondachu.

Klasická bobrovka sluší téměř každé střeše (Tondach)

Konstrukce posuvné velkoformátové pálené střešní tašky Univerzál 12 umožňuje kladení na střešní latě o roztečích 330 – 390 milimetrů. Boční drážky a vodní drážka v hlavové části zvyšuje těsnost krytiny proti extrémním klimatickým podmínkám. Tyto vlastnosti umožňují jednoduché, přitom kvalitní a bezpečné pokrytí střechy s posunem až o 60 milimetrů.

Atraktivního a netradičního vzhledu střechy lze docílit s taškou Srdcovkou. Srdcovka 11 je ražená drážková taška, která se vyznacena čuje hlubokými drážkami v hlavové i boční části a ornamentem na líci. Díky shodným rozměrům a drážkám je srdcovka kombinovatelná s taškou Falcovka 11. To umožňuje vytvořit další varianty vzhledu střechy.

Plastový Drdlíkův šindel

Společnost Regra Plast vyrábí plastové střešní krytiny Eureko z recyklovaných plastů, používaných při výrobě automobilů. Krytiny jsou odolné vůči působení vlivu povětrnostních podmínek. Kromě imitací břidlice v podobě české šablony a německého čtverce, existuje také plastový „Drdlíkův“ šindel. Ten je velmi zdařilou napodobeninou skutečného štípaného šindele a kompromis s „nepřírodním“ materiálem vyvažují i v jeho případě výhodné vlastnosti plastových krytin. Vyrábí se včetně úžlabí, nároží a hřebenáčů a umožňuje pokrytí rozmanitých tvarů střech. Lze ho využít nejen k pokrytí střech, ale i k obkladům a zateplení štítů či stěn.

Plastový šindel si poradí i s netradičními tvary střech (Eureko)

Plastový šindel Eureko DDS je věrnou kopií klasického dřevěného štípaného šindele. Způsob pokládky je také obdobný jako u dřevěného šindele. Pro zhotovení nároží se používá kónický šindel Eureko DDN, pro úžlabí Eureko DDU. S těmito třemi šablonami je možné nejen pokrýt jakýkoliv tvar střechy včetně takzvaných volských ok, ale například i pergoly, dřevníky či hospodářské stavby.

Šindel i na bednění

Výhodou plastového šindele je obzvláště jeho dlouhá životnost bez nutnosti údržby, nízká váha, nenasákavost, nepropustnost a zhruba třetinová cena dřevěného šindele. Odolává slunci, dešti, mrazu, náhlým změnám teplot, mechům, lišejníkům a zásaditým látkám.

V současné době výrobce nabízí také inovovaný typ označený DDS II. Při jeho vývoji se uplatnily zkušenosti z předchozích let výroby. Je to především dvojitá vodní drážka, vyztužená konstrukce, šikmé čelo zvýrazňující výšku řádku a také zajímavá možnost pokládky na bednění. To uvítají například majitelé domů s eternitovými střechami.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Nové materiály na střechu