Motyky a sekeromotyky

Motyky a sekeromotyky alespoň v několika tvarech a velikostech by ve výbavě žádného chalupáře a zahrádkáře neměly chybět. Užitečnost těchto prastarých nástrojů jen tak něco nenahradí.

Motyky najdou široké využití nejen při pletí záhonů, kypření hlíny či údržbě a čištění chodníků a zahradních cest. Sekeromotyky se používají zejména při zalesňování a sázení stromků, ale skvěle poslouží i při odstraňování náletových křovin a stromků, pokud se jich chcete zbavit důkladně a dostat je ze země i s kořeny.
Motyka i sekeromotyka je praktická i při kopání různých výkopů, v nichž často narazíte na spleť kořenů. Možnost střídání čepelí pouhým otáčením násady v ruce je v těchto případech velmi efektivní.

Praktický systém univerzálních
násad k různým typům motyk nabízí
například Fiskars či Gardena (Fiskars)

Podle materiálu

Na trhu je tento typ nářadí k dostání v různých cenových relacích. Můžete si tak koupit motyku nebo sekeromotyku za cenu kolem sto padesáti korun, ale i za dva tisíce. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Popravdě značné. Nejlevnější nářadí je jen ze silnějšího ocelového plechu. Ostří se u těchto nástrojů brzy ztupí a nárazy do kamenů způsobí nepříjemné zuby, které se u levného nekvalitního materiálu obtížně odstraňují. Levnější motyky lze samozřejmě bez potíží používat při lehkém okopávání měkké a kypré zeminy, ale při souboji s drny, kamenitou hlínou či kořeny vám budou spíše k zlosti.
U ručního nářadí typu motyky či sekeromotyky se navíc můžete spolehnout na to, že tyto po staletí osvědčené nástroje už patrně neprojdou žádným zásadním technologickým vývojem. Proto se vyplatí kupovat je natolik kvalitní, aby vám vydržely na celý život. Na výběr jsou pak moderní výrobky kombinující kvalitní ocel a kompozitní materiály, z nichž se vyrábí lehké a dokonale pevné násady, nebo klasika včetně nejkvalitnějšího kovaného nářadí s dřevěnou násadou. Kvůli vynikajícím vlastnostem se pro motyky i jiné nářadí s dlouhými násadami doporučuje zvláště jasanové dřevo.

V nabídce motyk najdete i dvojzubé
nebo trojzubé kypřiče, které někdy
bývají i v kombinaci s motykou
(Fiskars)

Podle použití

Při práci na zahradě slouží motyky zejména pro pletí, okopávání a kypření a pro každou z těchto činností se hodí jiný tvar a jiná velikost příslušného nástroje. Je proto dobré mít k dispozici nářadí s různou šířkou kovové části (ostří). Kvalitní kovaná motyka užšího tvaru například dobře poslouží pro kopání, které obvykle děláme s o něco těžším krumpáčem. Hloubení mělkých výkopů může pak jít o něco snadněji.
Motyky „srdcovky“ s čepelí do špičky se hodí k okopávání brambor či odstraňování plevelů nebo k hloubení mělkých řádků a rýh v kypré hlíně. Srdcovky existují i ve variantě se dvěma hroty přivařenými z druhé strany oka. Při práci jen jednoduše otáčíte násadou z jedné strany na druhou a nemusíte střídat dva nástroje.
Pro seřezání plevele si pořiďte speciální motyčku šintovačku, což není typická motyka, ale nástroj ve tvaru rámu s čepelí. Prodává se i pod názvem plečka a zpravidla bývá k dostání ve dvou základních velikostech.
Pro souboj se vzrostlým plevelem, vykopávání kořenů a náletových keřů je nejvhodnější úzká motyka. Vyšší hmotnost nástroje je v tomto případě spíše ku prospěchu a s delší násadou se nebudete muset zbytečně ohýbat. I proto je dobré kupovat kovovou část motyky zvlášť a násadu si vybrat z různých délek i tlouštěk přesně „na míru“ vaší postavě.
Zkušení zahradníci mívají obvykle ve skladu nářadí několik lehčích ostrých motyček s rovnou čepelí a různou šířkou, mezi nimiž lze vybírat při okopávání zeleniny podle toho, jak široké jsou mezery mezi řádky sazenic.

Pro okopávání, pletí a narušování
hliněných drnů, ale i pro čištění
chodníků se hodí rovné motyky

Co se dá koupit

Ucelenou nabídku kvalitních kovaných motyk a sekeromotyk najdete například pod značkou Krumpholz. V sortimentu jsou malé motyčky s krátkou rukojetí a různými typy kypřičů, ale i rovné, špičaté či půlkruhové klasické motyky, motyka trojzubá, delší motyka lesnická či zubaté motyky typu „piranha“. Krumpholz nabízí i kulaté či rovné sekeromotyky, které kombinují sekeru s motykou v uvedeném tvaru.
Použití nejrůznějšího nářadí, které se upevňuje na univerzální násady, umožňuje Combisystem od Gardeny. Součástí tohoto systému je například rovná motyčka, motyčka na plevel, špičaté motyčky nebo nářadí kombinující motyku a zubatý nebo hřebenový kypřič. Násad je na výběr pět a volit lze z různých tvarů a rovněž mezi dřevem a hliníkem.
Fiskars nabízí ve svém typickém designu a kombinovaném materiálovém provedení několik typů menších jednoručních motyk a motyček, ale také široký zahradní krumpáč či řadu lehkého nářadí Ergonomic s poplastovanými hliníkovými násadami, která zahrnuje i lehkou motyku či trojzubý kultivátor na delších obouručních násadách.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Motyky a sekeromotyky

Motyky a sekeromotyky