Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou

Odpověď na otázku z titulku je vlastně jednoduchá: vybudujte tuto malou zahradní stavbu tak, aby co nejlépe vyhovovala vašim představám o jejím využití. Dobrých řešení je celá řada.

Pro chataře a chalupáře je možnost pobytu na zahradě jedním z důvodů, pro své rekreační domy rádi využívají. Aktivní odpočinek i příjemné lenošení uprostřed zeleně v květu, za horkých letních dnů, ale i mezi pestrými barvami podzimní přírody je přesně tím, co dává smysl víkendovým únikům z města. A stavby typu pergol, altánů, teras, venkovních kuchyní i jednoduchých posezení kolem ohniště či u zahradního krbu poskytují pro takovou relaxaci náležité pohodlí. Každá z nich má své přednosti i nevýhody. A pokud prozatím jen zvažujete, jakou stavbou komfort pobytu na pozemku u chalupy zvýšit, ujasněte si hned na začátku, co všechno by vám taková odpočinková zóna měla poskytnout.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Relaxace v zahradě:

Obývák v zeleni

Útulné posezení

Přenosná ohniště

Zastřešení a zastínění pergoly

Spoje na pergolách

Stavíme pergolu

________________________________________________________________________
Pergolu či altán lze postavit svépomocí, objednat si její vybudování u profesionálů nebo si nechat dovézt hotovou stavebnici a vlastnoručně či s pomocí řemeslníků ji na zahradě sestavit. Nejdříve se však rozhodněte, co přesně chcete. Zatímco pergola je maximálně otevřená, vzdušná a často i nezastřešená stavba, altán poskytne posezení v prostoru částečně uzavřeném, vždy zastřešeném a v případě prosklení i lépe odhlučněném od okolí.

Příklad jednoduché pergoly, která šikovně využívá štítovou zeď hospodářské
budovy

Použití obloukových krokví z lepených profilů propůjčí stavbě luxusní a exotický vzhled

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Stavby pro zahradu:

Domky a chatky do našich zahrad

Most mezi pohovkou a zahradou

________________________________________________________________________

Pergola nebo altán

Pergolu snadněji zakomponujete do zeleně, nemusí tvořit až tak výraznou architektonickou dominantu a lze ji nechat porůstat vhodně zvolenými rostlinami tak, že jim poskytne oporu a po čase doslova zmizí v zeleni. To ostatně bylo jejím účelem v tradiční zahradní architektuře.
Altán je pak jakýmsi předstupněm k uzavřenému zahradnímu domku či chatce, které mohou sloužit i k přespání. Někdy bývá vyvýšený, v zeleni obvykle výrazně dominuje, jeho stavba je o něco náročnější a využití není tak univerzální jako v případě zastřešené pergoly. Je o něco více oázou klidu, místem pro tiché posezení u kávy a knihy, ale také zajímavou alternativou k pracovně v domě. Může chránit své uživatele před sluncem, deštěm i větrem o něco účinněji než otevřená pergola a dá se snadněji využívat i brzy na jaře nebo v pozdním podzimu. V některých případech ho můžete i provizorně vytápět třeba plynovými či elektrickými topidly pro venkovní použití.
Pergola je z hlediska možností využití zpravidla stavbou o něco univerzálnější než altán. Poskytne zejména stín, vybavená střechou však dokáže ochránit před deštěm. Je dost otevřená na to, abyste v ní mohli grilovat, při dostatečné velikosti do ní lze umístit i venkovní krb nebo přenosné otevřené ohniště. Lze ji samozřejmě doplnit i zábradlím nebo částečně uzavřenými bočními stěnami a přiblížit ji tak klasickému altánu. Pod střechu můžete bezpečně zavěsit přenosné elektrické osvětlení nebo pergolu vybavit vlastní elektrickou přípojkou, která umožní i pohodlné používání elektrospotřebičů.

Příklad minimalistické pergoly, která vytvoří relaxační koutek i v malé zahradě

Koupit, nebo stavět?

Jednou z rychlých cest k vlastnímu altánu či pergole je koupě stavebnice, kterou si přivezete a sami sestavíte. Například firma F. Konrád prodává dřevěné zahradní altány v podobě tradičních osmihranů různých velikostí, ale i čtvercové nebo obdélníkové stavby se sedlovou nebo stanovou střechou. Ceny nejmenších staveb začínají zhruba na dvaceti tisících, osmihran o průměru 7,5 metru vás bude stát něco málo přes osmdesát tisíc korun. Podobně je to i s nabídkou dřevěných pergol. Standardně firma vyrábí pergoly i altány se sušeného smrkového dřeva, ale můžete si objednat i konstrukci z lepených KVH profilů. Tak se sníží možnost tvorby prasklin, které mohou vadit zejména z estetického hlediska. Použití KVH profilů stavbu prodraží zhruba o padesát procent.
Vladeko nabízí samostatně stojící pergoly od 26 tisíc korun a při objednávce je možné zvolit základní verzi s neošetřeným dřevem, dřevo s nátěrem, střechu z polykarbonátů či boční stěny.

Altán doplňují vhodně zvolené druhy popínavých rostlin

Příklady nabídky dvou prodejců reprezentují to, co lze na trhu pořídit i u mnoha jiných firem nebo v hobbymarketech. Výhody tohoto řešení jsou zřejmé: vyberete si pergolu či altán podle fotografie nebo vzorové stavby, můžete si zvolit typ či materiál zastřešení, jednotlivé komponenty stavebnice lze snadno odvézt a řada firem vám takovou pergolu za příplatek ráda přiveze a sestaví. Nemusíte nic složitě vymýšlet a plánovat, prostě si jen vyberete stavbu, která se shoduje s vaší představou o vzhledu s požadavky na její užívání.
Pokud si nevyberete, postaví vám většina těchto výrobců pergolu i altán „na míru“ a může vám ji rovněž dodat jako stavebnici. Zpravidla vás to bude stát o něco více než výběr typového produktu, ale zvláště u větších firem zůstává i při individuální objednávce záruka kvalitního zpracování, dostatečně vysušeného dřeva a spojů, které budou skutečně sedět.
K nevýhodám patří tak trochu unifikovaný vzhled „továrních“ zahradních staveb a nutnost akceptovat typizované rozměry a tvary, pokud se chcete dostat na nižší cenu. Nemáte-li však dostatek zkušeností ani potřebné nářadí, je objednávka stavebnice či kompletní stavby dobrým řešením. Pořád vám zbývá dost prostoru k uplatnění vlastní kreativity při zařizování nábytkem či doplňování dekoracemi.
K originálnímu vzhledu zahradní stavby v optimální velikosti přesně podle vašich představ pak vede buď cesta stavby svépomocí, nebo výrazně dražší varianta zadání takové stavby profesionálům.

Seříznutí krokví nemá jen dekorativní účel, dřevo je lépe chráněno před vodou

Proti větru a dešti

Pro zkušeného víkendového řemeslníka je svépomocné stavění výzvou a možností využití méně tradičních materiálů. Můžete kombinovat dřevo, cihly, kámen a keramiku. Krásné budou zahradní stavby z recyklovaných trámů, zastřešené očištěnou starou pálenou krytinou. Využít lze ledacos a kromě originálního vzhledu tak docílit i podstatného snížení rozpočtu.
Pergoly i altány jsou v podstatě velmi jednoduché stavby na podobném principu. Dostatečně stabilní, hezké a pokud možno trvanlivé dílo však předpokládá dodržení několika zásad. Vzhledem k nejčastější volbě dřeva jako konstrukčního materiálu je nutné myslet na to, že kromě slunce, deště, sněhu či větru ovlivňuje trvanlivost dřevěných prvků i blízkost stromů v zahradě a přirozená vlhkost, která se v okolní vegetaci koncentruje. Odolnost konstrukce podpoří zejména ukotvení svislých opěrných trámů, které se montují do nejrůznějších kotevních prvků umožňujících usazení paty trámu do vzdálenosti několika centimetrů od země. Použít lze rozmanité typy ocelových kotevních patek, které se zabetonují, případně bezpečně přišroubují na betonovou základovou desku nebo patku pomocí chemické kotvy. Jinou variantou mohou být i zatloukací patky nebo zemní vruty. Obojí typ kotvení bez betonování může být velmi pevný, ale vyžaduje spíše jílovitou půdu bez kamenů.
Konstrukci pergoly je nutné před vodou chránit všemi způsoby, mezi něž patří i seříznutí hran krokví, aby po nich mohla snadněji stékat voda a zbytečně se nedržela ve dřevě. U spojů by se měl co nejméně používat spojovací materiál, u nějž postupem času hrozí koroze a následné narušení dřeva. Lepší jsou tesařské spoje a šrouby či vruty s antikorozní ochranou či šrouby se zápustnými hlavami.

Altán je poměrně dominantní zahradní stavbou, ze zeleně zpravidla vystupuje viditelněji než pergola

I lehká pergola vyžaduje dostatečné zavětrování konstrukce. Pokud to bude nutné, podpořte odolnost proti větru i u zakoupených stavebnic. Platí to hlavně u pergol se střechou.
Krokve posílí rohové vzpěry, které by měly být k nosným svislým trámům upevněny pomocí tesařských spojů nebo alespoň šikmo seříznuty a pevně uchyceny ke stojkám šrouby nebo vruty se zápustnou hlavou. Různé úhelníky a další prvky ze sortimentu tesařského kování pak mohou posloužit k rychlé montáži méně zatěžovaných spojů.

Prosklené stěny dovolují využít zahradní altán i za chladnějších dnů

Výbava zvýší komfort

Velmi záleží i na nábytku, kterým prostor pergoly vybavíte. Dáváte-li přednost využití této stavby zejména pro společné posezení u jídla, stolních her nebo ve společnosti hostů, bude prostoru pravděpodobně dominovat sestava jídelního stolu a židlí či lavic nebo bytelný „pivní“ set na pevno spojeného stolu a lavic. I pod střechu je vhodné vybrat odolné posezení z bohaté nabídky zahradního nábytku, ať už z tropických dřevin, vhodně ošetřené kulatiny, nebo litiny. Levnější alternativou v mnoha dostupných variantách je plastový zahradní nábytek. Všechny zmíněné typy nábytku by měly bez větších problémů odolávat UV záření, ale i vlhkosti, větrem navátým dešťovým kapkám a dalším povětrnostním vlivům, před kterými je v otevřeném prostoru neochrání střecha.
Dáváte-li přednost spíše klidnému odpočinku, čtení na čerstvém vzduchu, nebo dokonce podřimování uprostřed zahrady, vyplatí se pojmout pergolu spíše jako variantu obývacího pokoje v exteriéru. Na trhu je dispozici velký výběr venkovních sedacích souprav zejména z plastových imitací ratanu, které obvykle sestávají z pohovky a několika křesel. Komfort sezení je srovnatelný s interiérovými sedačkami, ale polštáře jsou odolnější vůči vlhku a snadněji se čistí.
Bez ohledu na to, jaký typ vybavení zvolíte, patří k výhodám zahradního či venkovního nábytku také to, že řadu typů lze snadno skládat a i velké sedací soupravy poměrně snadno přenést, když je třeba uskladnit je na zimu nebo před odjezdem dovnitř. Neplatí to ale ve všech případech a zejména litinový, ale i dřevěný nábytek přece jen něco váží a zabere místo. Zvažte tedy, zda potřebujete pergolu či altán vyklízet s každým odjezdem z chalupy a podle to vyberte nábytek buď lehčí, a pokud možno skládací, nebo naopak takový, se kterým jen tak někdo nehne.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ZDENĚK ROLLER, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou