U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MĚŘÍME LASEREM

Kategorie: Dílna | Autor: ing. Jan Tůma

„Dvakrát měř a jednou řež“ platí jen, pokud řemeslníci používají k měření pásmo či skládací metr, úhelník, olovničku a vodováhu. Rychleji a přesněji to jde s pomocí laserové a digitální techniky, která je na staveništích již samozřejmostí a v jednodušším a levnějším provedení je dostupná i kutilům.

Kouzla červeného paprsku

Laserová měřicí technika vyvolala skutečnou revoluci v nivelaci. Kapesní, nástěnné nebo stabilnější miniaturní laserové přístroje na trojnožce umožňují stavbařům vytyčit červenou linkou na vzdálenost až sto metrů křížově přesné vodorovné a svislé pozice lešení, příček a profilů. Stejným způsobem mohou zaměřit anebo zkontrolovat kolmost stěn a pravoúhlost rohů, rovinu podlah a stropů, montovaných podhledů, orýsovat hrany oken a dveří. Skvělým pomocníkem jsou při přesném lepení obkládaček. Vše, co se na stěny a stropy zaměřuje, lze díky červenému paprsku, jehož průměr se s rostoucí vzdáleností 5, 10, 20 m mírně zvětšuje z 6 na 8 a 9 mm, usadit s přesností kolem desetiny milimetru na vzdálenost jednoho metru.

Na obzoru „minilasery“

Stavební lasery se v poslední době mimořádně zlevnily nástupem nového zdroje laserových paprsků – červených (někdy i zelených) diod LED, jaké se v miliónových sériích vyrábějí a montují do fotopřístrojů a videokamer. V podobě „minilaserů“ se uplatní i v každé domácnosti.

   Malý přístroj se vejde do dlaně, je napájen knoflíkovým článkem, který vystačí na stovky měření, a hodí se k jakémukoliv vyměřování či zaměřování. Například k přesnému zavěšování obrazů, ke kontrole svislého tapetování, při montáži polic, nábytku a kuchyňských linek, obkládání koupelen apod. Ovládá se jediným tlačítkem, základní pozice se upravuje vodováhou, menší typy se rafinovanými nástavci z příslušenství dají přichytit k jakémukoliv povrchu.

Levná laserová myš

Zatím na našem trhu nejlevnější je „laserová myš“ LUX s párem libel pro dva zkřížené paprsky s dosahem spolehlivého měření do 5 m. Napájená dvojicí tužkových článků AAA stojí jen 349 Kč. Užijete ji pro přesnější tapetování, vyrovnávání obrazů, poliček a nábytku, dá se však šroubkem zespodu připevnit i k trojnohým stativům pro fotopřístroje a videokamery. A v takovém případě dokáže v místnosti například i vytyčit rovinu pro instalovanou kuchyňskou linku.

Digitální laserová pásma

Kutilové si již předtím oblíbili digitální měřicí pásma zobrazující měřenou délku přesněji na displeji, dnes je však přitahuje spíše laserový „metr“, který měří vzdálenosti na principu odrazu vyslaného paprsku. Na krátkou vzdálenost do 3 m vystačí vytahovací pásmo, délka se však odečítá digitálně na podsvíceném displeji. Konec pásma může mít odrazný terčík – a pak sedélka vytažení změří zábleskem laseru.

   Jsou však i kapesní měřiče vzdáleností, pracující na principu radaru, u nichž výrobci laserový paprsek nahradili ultrazvukovými impulzy. Důležitější je, že obsahují čip s pamětí a kalkulátorem, který umožňuje změřené rozměry sčítat nebo násobit, a tak na několik stisknutí tlačítka odečíst buď jen délku, nebo i plochu a objem (kubaturu) dané místnosti.

Práce s nivelačními lasery

Levnější „manuální“ modely se dají volně postavit kamkoliv, ale vůči podstavci se musí pomocí šroubků podle libel vyvážit. Následuje kalibrace a nastavení paprsku obvykle vroubkovaným kolečkem. Po stisknutí spínače je dobře viditelný tenký paprsek, který je nasměrován podle potřeby vodorovně, svisle i pod volitelným úhlem. Díky přenosnosti na stativu lze ve větší místnosti i „obejít“ překážky.

   Dražší nivelační lasery se nivelizují po spuštění automaticky, pokud je nepostavíme od vodorovné roviny s odchylkou větší jak 5°, a umožňují zvolit bodový, čárový nebo rotační režim. Některé z nich lze ovládat dálkovým ovládačem. Rychlost otáčení paprsku lze nastavit v několika stupních obvykle od 5 do 800 ot./min. a volí se podle velikosti a světelných podmínek daného místa. Při práci se doporučuje pro lepší viditelnost paprsku používat červené ochranné brýle.

***

Co je laser?

Slovo laser [lejzr] pochází z angličtiny. Je složené z počátečních písmen dlouhého anglického názvu popisujícího jeho funkci: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, což by se dalo přeložit jako zesílení světla pomocí vynucené (stimulované) emise záření. Z názvu je zřejmé, že laser vydává světlo. To je monochromatické (jednobarevné) koherentní (uspořádané) a má malou divergenci (rozbíhavost). Zjednodušeně řečeno, laser je zařízení, které přeměňuje dodávanou energii na laserové světlo. Setkáváme se s ním v mnoha oborech lidské činnosti. Pomáhá nám při měření vzdáleností a určování směru. V rukou lékaře se stává naprosto sterilním a bezbolestným skalpelem. Můžeme s ním opracovávat i velice tvrdé materiály. Lze s ním svařovat i materiály dříve nesvařovatelné. Jen málokterý nástroj, který má člověk k dispozici, je tak všestranně použitelný.

Popisy k obrázkům

1 Ustavení linky s pomocí automatického laserového nivelátoru Black&Decker LZR4 s přesností 0,06°. Cena se stativem 5290 Kč

2 Orýsování roviny závěsů přístrojem Black&Decker „Laserplus“, který poslouží i jako magnetický detektor vodičů a kovového potrubí ve zdi. Cena 2290 Kč

3 Vynášení roviny minilaserem „Laserball“ s velikostí pingpongového míčku. Zatím není na našem trhu. Cena 25 US dol.

4 Použití křížového laseru na stativu pro přesné lepení obkládaček

5 Univerzální otočný stavební laser Bosch BL 100 VHR při vynášení vodorovné linky

Autor fotografií: FOTO BOSCH, BLACK & DECKER A ARCHIV

MĚŘÍME LASEREM