U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VIESSMANN klasicky i alternativně

Kategorie: Příloha – teplo domova | Autor:

Ne každý má k dispozici kotelnu jako samostatnou místnost. Řešení nabízí závěsný kotel Vitodens 200, který se vejde i do malého prostoru. Tento plynový kondenzační kotel od firmy Viessmann spojuje výhody kondenzační techniky (spirálová topná plocha z nerezavějící ušlechtilé oceli, hořák s vynikajícími ekologickými vlastnostmi) s konstrukcí, jež umožňuje všechny součástky vyjímat při montáži zepředu. Lze jej tedy umístit např. v koupelně či v kuchyni nebo využít třeba výklenku. Rozměry kotle se liší při hmotnosti od 65 do 90 kg: buď 406 î 500 î 900 mm (délka î šířka î výška), nebo 540 î 600 î 900 mm. Rozdíly jsou dány tepelným výkonem, který s hodnotami 4 až 60 kW pro vytápění a 6 až 24 kW pro kombinaci s ohřevem vody vyhoví požadavkům většiny domácností. Toto zařízení šetří jak životní prostředí, tak i provozní náklady.

Plochý kolektor Vitosol 100 se používá hlavně na přípravu TUV a ohřev vody v bazénu. Plocha kolektoru se pohybuje od 1,7 do 2,5 m2 a hmotnost včetně tepelné izolace je 44 a 60 kg. Lze jej nainstalovat ve svislé i vodorovné poloze na šikmou střechu se sklonem od 20 do 70°, a to jak integrovaně do střechy novostavby, tak i do hotové stavby na montážní rám. Vodorovný typ je možné umístit i na plochou střechu nebo volně namontovat na konstrukci a postavit na jakékoli místo s vhodnými světelnými podmínkami. Jeho hlavní součástí je měděný absorbér s vysoce absorpčním sol-titanovým povrchem. Účinná tepelná izolace a integrované spojení zaručuje nízké tepelné ztráty. Vyrábí se z korozivzdorných materiálů (ušlechtilá ocel, hliník, měď, speciální solární sklo), jež zároveň odolají každému počasí – sněhu, kroupám, dešti i mrazu. Příznivá cena spolu s vysokou účinností a ekologickými vlastnostmi předurčují toto zařízení pro široké použití.

Vitosol 200 je kolektor s vakuovými trubicemi z tlustostěnného borosilikátového skla, kterými teplonosné medium protéká přímo a jež snižují tepelné ztráty na minimum. Viessmann ji nabízí ve třech velikostech: s plochou 1, 2 nebo 3 m2. Hmotnost i s tepelnou izolací může být podle typu 24, 48 nebo 71 kg. Je vhodný především pro montáž na ploché střechy nebo na fasády, je možné umístit jej i na šikmou střechu. Optimální nasměrování asorbéru lze provést otočením vakuových trubek. Provoz kolektoru nezávisí na venkovní teplotě, a to i na podzim a v zimě. O trochu nižší zisk tepla v chladném období roku je způsoben menší intenzitou slunečního záření. Kromě ohřevu vody lze tento typ solárního zařízení využít i na podporu vytápění, např. podlahového.

Špičkou ve své kategorii je Vitosol 300. Funguje na principu “heatpipe”, kdy teplo přebírá snadno se odpařující alkoholová směs, jejíž páry stoupají nahoru k výměníku tepla s dvojitými trubkami. Zde páry teplo předají, zkondenzují a stečou zpátky. Výměna tepla mezi kondenzátorem a solárním okruhem probíhá nasucho, bez přímého kontaktu kapalin, prostřednictvím patentovaného vysoce efektivního výměníku tepla Duotec s dvojitými trubkami, který celoplošně obklopuje kondenzátor. Je možné si vybrat ze dvou velikostí – s plochou o 2 nebo 3 m2 a hmotností 45 nebo 68 kg. Pro optimální využití sluneční energie je každá kolektorová trubka uložena tak, že je možno ji natočit přímo ke slunci. Vysoký výtěžek solární energie lze získat namontováním tohoto kolektoru na šikmou střechu nebo volně stojící konstrukci. Vitosolem 300 lze vyhřívat vodu v bazénu, připravovat TUV i podpořit vytápění. Zejména v zimě a v přechodném období dosahují vakuové trubkové panely Vitosol 300 lepší účinnosti než ploché kolektory. V ročním průměru lze počítat s až o 50 % vyšším výtěžkem solární energie na m2 kolektorové plochy.

V oblasti tepelných čerpadel nabízí společnost Viessmann ucelenou řadu Vitocal 300 typu země/voda (BW), voda/voda (WW) nebo vzduch/voda (AW). Z půdy lze teplo získat buď půdním kolektorem (typ země/voda), uloženým horizontálně v hloubce cca 1,5 m, nebo půdní sondou, sahající do hloubky až 100 m. V prvním případě odpovídá potřebná plocha půdy na vytápění dobře izolované obytné jednotky a ohřev vody přibližně ploše obytných prostorů. V hloubce cca 1,5 m, kam se uloží plastové trubky ve tvaru hada, je po celý rok přibližně stejná teplota. Půdní sonda nevyžaduje velkou plochu a čerpá teplo z hloubky, kde je celoročně konstantní teplota 10 °C. Typ voda/voda využívá teplo obsažené ve spodní vodě. Ze sací studny se odebírá voda a po odčerpání tepla se přes vratnou studnu vrací zpět. Díky konstantní teplotě spodní vody dosahuje tepelné čerpadlo rovnoměrného celoročního výkonu a stejně jako předchozí typ země/voda může zabezpečit celou potřebu tepla bez přídavného tepelného zdroje. Tepelné čerpadlo vzduch/voda získává teplo venkovního vzduchu. Tento typ je pro celoroční provoz vhodné doplnit o další tepelný zdroj, neboť při klesající venkovní teplotě (pod -5 °C) klesá vytápěcí výkon a současně stoupá potřeba tepla v obytných prostorách.

Viessmann, s. r. o., Chrášťany 189, 252 19 Rudná u Prahy

www.viessmann.cz

VIESSMANN klasicky i alternativně