Materiály na terasu

Základem každé terasy je kvalitní a hezká podlaha. Pro její stavbu můžete zvolit osvědčené materiály a také některé novinky, které sníží především náklady na údržbu.

Na rovném terénu lze použít i cihlovou dlažbu a dát terase zajímavý tvar

Podlaha terasy musí vydržet zátěž celoročního působení klimatických podmínek i nároky, které na ni klade časté posouvání venkovního nábytku a neočištěné podrážky bot. Měla by být odolná proti slunci i dešti a za vlhka a mrazu se nesmí proměnit v nebezpečné kluziště. Působí na ni zemní vlhkost i UV záření a vydržet by měla i manipulaci s grilem, slunečníkem, různými přístřešky nebo venkovními plynovými topidly. Jinými slovy – je vystavena celoroční a poměrně extrémní zátěži víc než jiné části exteriéru chaty a chalupy. Volba materiálu na podlahu terasy je tedy velmi důležitou součástí její stavby či rekonstrukce.

Dlaždice, kámen nebo fošny

Pro stavbu pochozí části terasy můžeme zvolit i venkovní dlažbu na betonovém základu, betonové dlaždice do pískového lože či kameny. Nejčastější volbou však bývá konstrukce z terasových prken na nosném roštu. Ten se klade na patky z betonových dlaždic nebo se usazuje do ocelových kotvicích patek, případně zemních vrutů.

Keramická či kamenná dlažba terasy vyžaduje kvalitní betonový podklad

Takový základ terasy lze vybudovat poměrně rychle a s minimem terénních úprav, volba výšky patek pak může „dorovnat“ svažitý terén a určuje i výšku samotné terasy. Pro stavbu dřevěné podlahy existuje několik možností. Tradiční a prověřenou volbou jsou klasická prkna nebo fošny. Kladou se s mírným spádem pro odtékání dešťové vody nebo s dostatečně velkými dilatačními spárami. Prkna (zvláště u nezastřešené terasy) vyžadují kvalitní ošetření povrchu a pravidelné obnovování nátěru. Můžeme je ale nechat i v přírodní podobě. Svým zašedlým povrchem víc zapadnou do okolní zeleně.

Terasová prkna s drážkami

Chcete-li zůstat u dřeva a zároveň se vyhnout některým z nevýhod běžných prken či fošen, můžete nakoupit speciální terasová prkna s protiskluzovými drážkami. Nabízejí je pily, obchodníci se stavebním dřevem i podlahářské firmy nebo hobbymarkety. Kromě základních typů smrkových, modřínových či borovicových prken bez ošetření či s tlakovou impregnací seženete i mimořádně odolné terasové fošny z exotických dřev a také terasové palubky, které mají kromě profilovaného povrchu i spoj na pero a drážku. I tato prkna vyžadují před položením ošetření proti vlhkosti, škůdcům i povětrnostním vlivům a povrchový nátěr a musíte je průběžně udržovat v kondici.

Drážkovaný profil dobře odvádí vodu

Pokud si připlatíte, existují pro terasy, pergoly či bazénové chodníky například dřevěná prkna Antislip s garantovanou životností 30 let bez nátěru. Jsou upravena technologií thermowood, která spočívá v opakovaném zahřívání a propařování. Tím se dosáhne uzavření buněčné struktury, snížení schopnosti dřeva absorbovat vodu a odolnosti vůči škůdcům. Oproti rovněž „bezúdržbovým“ exotickým dřevinám je toto prkno navíc velmi lehké, protože se vyrábí z borovice.

Plast jako dřevo

Stále více příznivců si získávají i kompozitová terasová prkna, která na první pohled nerozeznáte od pravého dřeva. Oproti dřevu jsou však mimořádně odolné a kromě občasného čištění nevyžadují žádnou údržbu.

Terasová prkna z kompozitů a dřevoplastů se snadno sestavují pomocí spojek

Prkna ze směsi dřeva a plastů (polymerů, PVC) vyrábí například WPC – Woodplastic, Twinson, Terrace Massive či Perwood. Mají protiskluzový povrch a mezi jejich výhody patří kromě jiného i absence třísek a odštěpků. Při nákupu je třeba seznámit se s celým systémem pokládky a počítat i s investicí do příslušenství (spojky, speciální vruty, lišty atd.).

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Materiály na terasu

Materiály na terasu