Viděli jsme cestou CIII.

Vzhled vybraných staveb sám napovídá, že jde o chalupy z hor a podhůří. První je z okolí Říček v Orlických horách, druhá ze Semilska.

Až na drobné detaily, například zábradlí svařené z ocelových profilů, lze stavbu hodnotit velice příznivě

Až na drobné detaily, například zábradlí svařené z ocelových profilů, lze stavbu hodnotit velice příznivě. Foto: Marie Rubešová

Bedněná chalupa

Chalupa na obdélném půdorysu krytá sedlovou střechou s bočním kratším pultovým přístavkem má příjemné hmotové řešení a svým umístěním respektuje morfologii svažitého pozemku. Stěny přízemí jsou opatřeny bedněním z překládaných širších prken s hnědým nátěrem shodným se stropními a vaznými trámy. Bednění bočního traktu je z prken užších, avšak v prostorovém potlačení se to neprojevuje negativně. Jednoduchý štít nad úzkým, šablonami krytým podlomením je obložen dřevěným šindelem. V hřebenové ose střechy byl zachován původní robustní zděný komín.

Okna jsou nová, v přízemí členěná s bílým orámováním. Profily jsou silnější, ale celková proporce je přijatelná. Podkroví osvětluje centrální pásové okno – jde o modernističtější prvek, který vcelku neruší. Obešlo by se bez orámování i bez nárožních řezeb. Dvojice přezdobených okének v prostoru půdičky ani typové vstupní dveře však s výrazem stavby nesouzní. Rozporuplně působí i kovové zábradlí na terase a u schodiště. Celkově však lze hodnotit stavbu s bohatě ozeleněným pozadím i úpravu zahrady velice příznivě.

U této romanticky působící chalupy by stálo za úvahu přizpůsobit některé detaily charakteru celku

U této romanticky působící chalupy by stálo za úvahu přizpůsobit některé detaily charakteru celku. Foto: Marie Rubešová

Trochu ubrat s detaily

Klasická starší roubenka prošla celkovou rekonstrukcí. Nosná část se patrně začala hroutit, proto je stažena svislými trámky (stálo by za úvahu zaříznutí přečnívajících částí svorníků). Dožily i trámy mezi okny štítové stěny. Při jejich výměně byla bohužel použita neotesaná kulatina menšího průměru. Oba boční trakty jsou bedněné obdobně jako štít. Na symetrickou sedlovou střechu s dlouhými námětky navazuje pultové zastřešení obou přístavků. Na střeše je ražený plech imitující skládanou krytinu, což je pro stavby tohoto charakteru a únosnosti konstrukce příhodné řešení nezatěžující příliš krov a roubení. Bohužel se nedochoval původní komín, nové těleso je dost subtilní.

Při renovaci oken bylo v přízemí zachováno špaletové řešení s ven otevíravými venkovními křídly. Okna ve štítě jsou proporčně přiměřená, za úvahu by stálo jejich členění. Vstupní výplňové dveře svým výrazem trochu nehrají s celkem. Řemeslné provedení je výtečné, za úvahu by stálo přizpůsobit charakteru domu některé detaily, například bílé spárování mezi trámy pod střechou, obklad schodů v benátské imitaci kamene u vstupu či pilířky a sokl oplocení z KB bloků. Ale to jsou vcelku detaily. Stavba působí čistě a romanticky.

Text: Ing. arch. Jan Hubáček a Ing. arch. Tomáš Koreček
Foto: Marie Rubešová

Viděli jsme cestou CIII.