U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malujeme v interiéru

Kategorie: Speciál | Autor: iva

“Budeme malovat!” Obávaná věta, zaznívající většinou z úst žen; břemeno její realizace pak dopadá zpravidla na hlavy (či spíše ruce) mužů. Dáme-li se ale do malování dobře připraveni, tedy vybaveni informacemi o barvách, technikách, malířských i ochranných pomůckách, nemusí to být takový problém. Z obávané události se může dokonce stát zábavná činnost.

Jak se na malování připravit, aby proběhlo hladce a s dobrým výsledkem?

* Rozhodneme se pro novou podobu stěn: zvolit můžeme klasickou bílou nebo některý z mnoha barevných odstínů. Bereme při tom v úvahu i orientaci ke světovým stranám (světlost místnosti) i barevnost ostatního vybavení. Toužíme-li po něčem neobvyklém, můžeme použít některou z efektních povrchových úprav (viz Efektní úpravy stěn).

* Podle dosavadní malby a typu prostoru zvolíme druh nátěrové hmoty – otěruvzdornou, do vlhkých prostor apod. (viz Jak se vyznat v malířských barvách).

* Rozhodneme se pro způsob nanášení barvy – štětcem, válečkem, stříkací pistolí (viz Štětec, váleček nebo pistole?).

* Zjistíme, jaké úpravy budou stěny vyžadovat ještě před malováním: očištění od prachu či jiných nečistot, škrabání starých nátěrů, opravy prasklin a jiných poškození. (viz Úprava stěn před malováním).

* Včas si opatříme všechny potřebné pomůcky a materiály.

* Snad stejně náročný jako samotné malování je následný úklid. Můžeme si ho značně usnadnit, zakryjeme-li důkladně všechny věci, ze kterých bychom jinak museli po malování barvu pracně odstraňovat. Pomohou nám v tom zakrývací fólie – slabší na nábytek, silnější na podlahy. Vyrábějí se v různých rozměrech (např. 4 x 5 m, 2,5 x 10 m), některé už mají na okrajích lepicí pásku. Rámy dveří, oken a podlahové lišty ochráníme nalepením zakrývací pásky (jsou v různých šířích, hladké nebo krepované – ty se dají tvarovat podle podkladu).

Malujeme v interiéru