U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Svět na kolečkách

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Dopřejte pohyb svému nábytku! Nábytek na kolečkách je praktický, snadno jej přemístíte tam, kde ho právě potřebujete, a nemusíte při tom vynaložit velkou sílu.

Nejčastěji se můžeme setkat s “okolečkovaným” nábytkem v pracovnách – vybaveny tak bývají hlavně zásuvkové kontejnery u pracovních stolů, někdy i středně vysoké policové skříňky. Oblíbené jsou i pojízdné stojany na oblečení, tzv. štendry, které v šatně i ložnici nahrazují skříň. Pokud začnete zvažovat, u jakého nábytku doma vyměnit nožky za kolečka nebo kolečka k nohám přidat, rozhodujícím hlediskem by měla být funkčnost. Možnost snadného pohybu nejvíc přivítáme u nábytku, který potřebujeme častěji přemísťovat. Praktické tedy budou pojízdné servírovací, odkládací a různé jiné stolky a stoly, menší skříňky, ve kterých máme často používané věci, které chceme mít po ruce (ruční práce, oblíbené časopisy), a také velké dřevěné či plastové krabice nebo proutěné koše na dětské hračky. Ale zaslouží si je i velká těžká křesla a někdy i lůžka. Výše jmenovaný nábytek se dá už koupit v “pojízdné” verzi, ale šikovný kutil zvládne opatřit kolečky i starší nábytek. Jen je potřeba zvolit vhodná kolečka.

***

JAKÁ KOLEČKA ZVOLIT?

Každý kus nábytku vyžaduje jiný typ a velikost koleček. Záleží na rozměrech a hmotnosti nábytku i na tom, jak s ním chceme manipulovat (některá kolečka jezdí snadno pouze vpřed-vzad). Na výběr jsou jednoduchá malinká kolečka za cenu kolem 20 Kč přes různé typy středních velikostí až po velká kolečka s gumovou pneumatikou a brzdou pro velké a těžké kusy nábytku za zhruba 500 Kč. Kolečka můžou být celoplastová, kovová s gumovými pneumatikami, dřevěná s gumovými proužky, dvojitá plastová, chromovaná kovová ve tvaru koule i speciální nasazovací pro nohy křesel. Větší typy koleček bývají opatřeny brzdou. Kolečka koupíte např. v IKEA nebo v řetězcích hobby obchodů (OBI, BAUHAUS).

Náš tip – Z potřebně velké a silné opracované dřevěné nebo dřevotřískové desky a vhodných koleček velmi jednoduše a rychle vyrobíme nízký stolek nebo dokonce postel – stačí na desku jen položit matraci.

Koš nebo bedna na plyšové hračky vystačí s jednoduchými dřevěnými kolečky

Pojízdný stojan (štendr) poslouží v předsíni, šatně i ložnici

Pro komody a skříňky, které mohou skrývat i těžší obsah, jsou vhodná kovová kolečka s gumovými pneumatikami a brzdou. Na obrázku je běžná komoda z IKEA, dodatečně opatřená výrazně barevným nátěrem, novými niklovými úchytkami a kolečky s brzdou

Dřevěná kolečka ladí se stolem

Pro každý typ křesla se hodí jiná kolečka. A stačí pouze dvě – na předních nohách

Svět na kolečkách