U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

HŘEJIVÉ POKRÝVKY, MĚKKÉ POLŠTÁŘE, PRAKTICKÉ UTĚRKY…

Kategorie: Speciál bytový textil | Autor: Připravila Iva Tvrzová

… a další textilní doplňky

Dovedete si představit byt, dům či chalupu bez jediného kousku bytového textilu? Takový prostor by působil nejen prázdně a nezabydleně, ale dost dobře by se v něm nedalo žít. Bez závěsů a ubrusu to jde, ale bez přikrývky, polštáře, utěrek? Dobře zvolené textilie dají interiéru přívětivost, poskytnou nám soukromí, teplo, pohodu.

Při vybavování interiéru textilem se řiďme heslem: všeho s mírou (tedy barev a vzorů), respektujme vlastní potřeby a přání. Ale nezapomeňme při tom na další stránku: funkčnost a snadnou údržbu.

Bytový textil se uplatňuje v každé místnosti: v pokoji na čalounění a potazích sedacího nábytku, závěsech a záclonách i polštářích. V ložnici na koberci, textilních roletách a ložním povlečení, v kuchyni na ubrusech a prostírání, utěrkách a chňapkách, v koupelně na ručnících…

Pečlivě a s rozmyslem vybíráme především textil, který bude sloužit delší dobu, jehož pořízení je náročnější a který určí celkový ráz interiéru – tedy koberce, potahy, závěsy, záclony či rolety.

Ostatní textilní doplňky dotvářejí atmosféru, lze je také snadněji obměňovat. K nim patří ložní textil, polštáře, plédy, přikrývky, ubrusy a prostírání, utěrky, chňapky a další drobnosti. Právě ony můžou být tipem na vánoční dárek pro naše blízké – nebo pro malou proměnu našeho království.

Kouzelné polštáře

Povlaky na polštáře nabízejí z bytového textilu nejvíc možností, jak se výtvarně ,vyřádit’. Lze použít všechny materiály: hedvábí, satén, bavlnu, len, vlnu, dokonce i kůži a kožešinu. Uplatní se tkanina, úplet i krajka. Na zdobení použijeme výšivky, aplikace, prošívání, kombinování materiálů, našívání stuh, střapců, bambulek, mašlí, korálků, knoflíků… Odlišně lze pojmout i zapínání: na zip, knoflíky, stužky. Záleží na tom, zda je polštář určen jen na dekoraci, nebo také pro pohodlný odpočinek. V tom případě by měl mít aspoň jednu stranu hladkou a měkkou, bez ozdob.

Každý jiný, a přesto spolu díky stejnému materiálu a barevnosti ladí

(ZDekor, Zlín)

Okoukaný polštář proměníme pomocí látkového pruhu, uvázaného na mašličky

Inspirace pro toho, kdo rád plete. Využít se dá i hotový starší svetr

(Pema, Rokycany)

Aplikace dává možnost vytvořit polštář s jakýmkoliv motivem

(Pavla Studihradová)

Na lesklém materiálu s vytkávaným vzorem vynikne efektní mašle

(Pema, Rokycany)

Zapínání na velké knoflíky povýšilo na ozdobu, hezká je i kombinace dvou druhů látek

(Rath Decor)

www.pema-lacasa.cz, www.zdekor.cz

Barevné, hřejivé a originální pokrývky

Vedle “chlupatých” tkaných přikrývek ze syntetických a směsových vláken (vyrábí např. ALMA Nová Bystřice, LARISA Liberec) si můžeme pořídit i originální pokrývku, zpracovanou technikou patchwork, nebo novinku na našem trhu – lehounký mohérový pléd.

Patchwork je stará anglická technika, spočívající v sešívání ústřižků látek různých tvarů a rozmanitých barev do jednodušších i velmi složitých vzorů. Stejný vzor a barevnost se málokdy opakují, každá pokrývka je tak originálem.

Mohérové plédy z nejkvalitnější vlny angorských koz, dovážené k nám z Jihoafrické republiky, jsou u nás novinkou. Mohérové vlákno má mnoho předností: protože je tepelně nevodivé, hřeje i ve vlhkém stavu, v létě zas chrání před horkem. Je velmi lehké, odolné, snadno se udržuje. Výjimečné jsou i svou barevností a vzory – vedle “klasických” tmavších barev si můžeme vybrat i pastelové a svítivé tóny.

Aspoň krátce o ložním povlečení. U něj hraje roli jak vzhled, tedy barevnost a dezén, tak komfort, jaký poskytuje (příjemné na dotyk, speciální úprava pro alergiky proti plísním a roztočům, snadná údržba bez žehlení apod.). To najdeme např. u výrobků firmy TIBA, Dvůr Králové n. L. Ale jsou tu i další výrobci: VEBA Broumov, Mileta Hořice, Texlen Trutnov, Stella Ateliers Příbram, Scan quilt, Matějovský Semily.

www.sweb.cz/mohair/, www.tiba.cz, www.veba.cz, www.mileta.cz, www.texlen.cz, www.stella-ateliers.cz, www.scanquilt.cz, www.matejovsky-textil.cz

Mohérový pléd září všemi barvami

(African Mohair)

Přikrývka a polštáře vypracované technikou patchwork působí výjimečným dojmem

Ložní povlečení z Tiby nabízí kvalitní nežehlivý materiál s úpravou ACTIGARD, která zabraňuje vzniku a množení roztočů, plísní a bakterií

Chcete-li proniknout do tajemství patchworku hlouběji a tuto techniku dokonale zvládnout, přihlaste se do některého z pořádaných kurzů. www.patch-design.cz, www.bellus-gallery.com

Praktický textil v kuchyni

Neobejdeme se tu bez utěrky a chňapky. Utěrky jsou nejlepší ze lnu nebo bavlny, hustě tkané, aby dobře sály vodu. Nemusí být jen kárované – barevně vyšitý motiv z nich udělá hezký doplněk. Chňapky jsou od toho, aby chránily ruce před horkými hrnci. Někomu vyhovují navlékací na ruku, jinému ploché čtvercové či kulaté. I chňapky můžou mít veselý háv, ale nesmí být na úkor funkčnosti.

Ubrus, ubrousky a prostírání jsou kapitolou samou pro sebe, my se k tématu brzy vrátíme v samostatném článku.

Celý sortiment textilních kuchyňských výrobků dodává např. Mileta Hořice a Texlen Trutnov.

Kuchyňské chňapky můžou mít podobu zvířátek nebo různých postaviček. Vaření bude hned veselejší

Utěrky ze 100% bavlny s vaflovou strukturou mají atraktivní vytkávané a vyšívané motivy (Mileta Hořice)

Čtvercovou chňapku zdobí jednoduchá aplikace, zpracovaná technikou patchwork (Jitka Zikešová)

A ještě něco navíc…

Zbavlněných a lněných tkanin můžeme vytvořit i další bytové doplňky: pytlíčky na voňavé bylinky, ozdobné pletené věnečky, lemování na poličky…

Domácí zavařenina si zaslouží hezký kryt víčka z textilu

Látkový věneček by měl barvou i vzorem ladit s ostatním textilem v místnosti (ZDekor, Zlín)

Textilem ozvláštněné police zkrásní

www.mileta.cz, www.texlen.cz, www.zdekor.cz

FOTO PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, IKAR, ARCHIV FIREM A REDAKCE

HŘEJIVÉ POKRÝVKY, MĚKKÉ POLŠTÁŘE, PRAKTICKÉ UTĚRKY…