U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OPRAVY A ÚDRŽBA NÁBYTKU VLASTNÍMI SILAMI

Kategorie: Speciál – opravy a restaurování nábytku | Autor: Iva Tvrzová

Méně náročné opravy nábytku, který nemá zvláštní historickou cenu, si může šikovný kutil udělat sám, ovládá-li běžné truhlářské postupy. Různé drobné opravy a retuše malých poškození zas usnadňují noví pomocníci – tmely na dřevo, retušovací barvy, tužky apod., v údržbě pomáhají speciální ošetřovací prostředky. Doporučíme vám i spolehlivou likvidaci dřevokazného hmyzu a dokonalé odstranění starých nátěrů.

Nábytek napadený dřevokazným hmyzem

Stoprocentní ochranu zajistí radioaktivní ozáření, které působí (na rozdíl od chemických prostředků) v celé hloubce dřeva. Touto metodou si můžete nechat ošetřit nábytek i další předměty (obrazy v rámech, hodiny, plastiky) na radiačním ozařovacím pracovišti ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Předměty mohou zůstat v obalu, takže nemusíte mít strach z jejich mechanického poškození při manipulaci. www.muzeum-roztoky.cz

Zbavení nábytku starých nánosů barev

Zvláště u tvarově bohatého a zdobeného nábytku bývá problém odstranit běžně používanými způsoby staré nátěry barev, především z různých prohlubní. A pokud chceme ponechat například skříni přírodní barvu dřeva, je potřeba zbavit ji naprosto všech zbytků nátěrů. Problém to nebude u nábytkových kusů, které mají konstrukční spoje provedené klasicky pouze pomocí dřeva a klihu (bez kovových vrutů či hřebíků). Firma Antik nábytek, sídlící ve Spomyšli (severně kousek od Prahy) nabízí zákazníkům louhování nábytku. Například příborník, z něhož se demontují kovové součásti (kování, závěsy), se celý ponoří do vany s louhem. Odvézt si pak můžete nábytek dokonale zbavený všech barev. www.antik-spomysl.cz

Odstranění skvrn

Zvláště typická světlá kolečka na povrchu nábytku od hrnečků s nápoji nebo vlhkých květináčů nás často trápí. Čerstvé skvrny na laku jde odstranit přeleštěním leštěnkou Pronto, šelakovou polituru je třeba ošetřit opět šelakem. Na starší skvrny vyzkoušejte německý přípravek Grauweg (šeď pryč). Toto ředidlo se nanese na poškozené světlé místo a nechá působit. Lak změkne, obnoví svou strukturu a po vyschnutí šedý nádech zmizí. U odolnějších skvrn je jediná možnost: celý povrch přebrousit a znovu přelakovat.

Ošetření dýhy

Mírně odlepenou nebo vydutou dýhu stačí někdy jen zažehlit. Místo překryjeme bílým papírem a přežehlíme mírně teplou žehličkou. Teplem se uvolněný klíh aktivuje a dýhu opět přilepí. Místo zatížíme, po vychladnutí bude dýha rovná.

   Nepomůže-li to, vpravíme pod dýhu trochu nového lepidla (u staršího nábytku se používal klíh), dál postupujeme stejně.

Drobné opravy a retuše

Na trhu najdeme různé šikovné pomocníky, například pod značkou CLOU.

Holzpaste – vodou ředitelný tmel k tmelení děr, mezer, trhlin a prohlubní ve dřevě nebo dýze, v 17 odstínech. Nepraská, nepropadá se, lze dobře brousit i lakovat. Mischlack für Holzpaste – nitrolak určený k míchání s dřevěným prachem a pilinami k výrobě tmelu v přesném odstínu použitého dřeva.

Wachskitt – voskové retušovací tyčinky ve 100 odstínech, k opravě dřeva až po moření.

Retušovací tužky – s transparentně barevným lakem ve 13 odstínech dřeva a černé a bílé, k malým opravám (škrábance) na lakovaných plochách.

Retušovací barvy – nitrolaky v 10 odstínech dřeva a černé a bílé, pomocí ampule s ředidlem si namícháme jakýkoliv požadovaný odstín.

Grauenferner – k odstranění skvrn a šedých závojů od vody, vlhkosti, alkoholických nápojů apod. z povrchů lakovaných nitrolaky.

Fernol – opravná a udržovací leštěnka na světlý nebo tmavý lakovaný nábytek. Vyplňuje poškrábání laku, odstraňuje šedé skvrny od vody a alkoholu. Tmavá obsahuje pigment k vyrovnání odstínu nábytku v místech vybledlých vlivem slunečního světla.

Rematt – ošetřuje nábytek s otevřenými póry (světlý dub) nebo s povrchem lamino. Teak-šl – na zašlé předměty z přírodně mastných exotických dřev.

Antik-Wachs – prostředek ze včelího vosku vrátí lesk zašedlým voskovaným plochám.

Pod značkou CEYS koupíte Tmel s dřevěným plnivem – nahradí části poškozeného či chybějícího dřeva, po vytvrzení lze vrtat, brousit, natírat.

QUALICHEM nabízí Lignofix-I-Profi – Aplikační roztok pro ošetření nábytku, rámů obrazů apod., napadených dřevokazným hmyzem. Aplikace nátěrem, postřikem, máčením.

www.clou.cz, www.qualichem.cz

Popisy k obrázkům

Soustružená židle, zbavená v louhu starých barevných nátěrů, hezky prokoukla

1 U takového staršího kuchyňského nábytku se můžeme do drobných oprav pustit sami. Na menší povrchová poškození se hodí opravné barvy a tmely

2 Truhlu původně pokrýval souvislý černý nátěr. Ve Spomyšli ji vykoupali v louhu, ošetřili včelím voskem – a teď jen září

3 Měkké dřevo se dříve často schovávalo pod vrstvu krycí barvy. U skříňky ošetřené pouze voskem ale krásně vynikne teplý odstín dřeva

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR

OPRAVY A ÚDRŽBA NÁBYTKU VLASTNÍMI SILAMI