Malé krásky sedmikrásky

Rubrika: Zahrada

Sedmikrásky zdobí trávník od jara do zimy, jen v mrazivém období a ve sněhu se drobná bílá kvítka neobjevují. Stačí ale, aby se tráva po zimě trochu vzpamatovala, a opět vykvetou.

Okrasné kultivary sedmikrásek začínají kvést na jaře a podle druhu se jejich květy objevují do května, ale i do září

Je to plevel, nebo to není plevel? Pro někoho ano, pro jiného jsou sedmikrásky milou ozdobou trávníku. Drobounká kvítka se v zelené trávě objevují hned zjara a dychtivě se otáčejí za sluncem, podobně jako jejich velké sestry slunečnice.

Poznávacím znamením sedmikrásek jsou kvítka, která jsou většinou bílá, ale někdy mají červené konce drobných lístků

Sedmikráska na jazyku

Snad, že vypadají tak prostě, je ani nevnímáme. Ale už naši předkové věděli, že sedmikrásky jsou léčivé a nejvíce právě na jaře. Však se také říká, první tři sedmikrásky, které najdete, utrhnete a sníte, vás uchrání před horečkou, bolestmi zubů a zlými pohledy. Z toho plyne, že tahle kvítka se dají jíst začerstva. Můžete si jimi posypat chléb s máslem a přidat i zelené lístečky, které se také dají jíst. Nebo sedmikrásky přidejte do salátů, použít je můžete i jako jedlou ozdobu dortů.

Ze sedmikrásek lze také vařit léčivý sirup proti kašli nebo med. Bude chutný, stejně jako ten pampeliškový, dokonce i postup přípravy je stejný, jen musíte natrhat více květů, asi tak tisíc.

Věděli jste, že nejen obyčejné sedmikrásky, ale i ty plnokvěté se dají použít do salátů?

Jak ji dostat do trávníku?

Sedmikráska chudobka vám vyroste sama, zvláště na místech, které netrpí přísuškem, ale jsou ozářena sluncem, a tam, kde je nízká tráva. Do zahrádky na záhon nebo do truhlíků si můžete pořídit i plnokvětou sedmikrásku, jejíž léčebné účinky jsou menší než planých rostlinek. Tato zahradnická forma je obvykle dvouletá, ale vydrží vám i několik let. Kvete jen na jaře a v brzkém létě.

Sesbírané jarní květy v plecháčku ozdobí první odpoledne u kávy podávané na zahradě


Zdraví z přírody

Z usušených květů sedmikrásek se připravuje nálev, který užívaný vnitřně pomáhá při zánětech plic a horních cest dýchacích. Koupele v sedmikráskovém odvaru léčí kožní vyrážky, akné, vředy a další špatně se hojící rány kůže. Sedmikrásky se sbírají na jaře, kdy obsahují nejvíc účinných látek.

Neotřelý dárek ke svátku matek může vypadat třeba takto…


Tip

Srdíčka a věnečky snadno dokážete uvít z jakýchkoliv květin, malých i velkých, pokud dáte vybranému tvaru drátěnou oporu. Vázací drát či drátek zelené barvy nebude pod rostlinami vidět.

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Flowerpress a Shutterstock

Malé krásky sedmikrásky