Lištové žací stroje

Rubrika: Zahrada

Nové žací stroje i přístupy k sečení trávy poněkud odsunuly do pozadí zájem o lištové žací stroje. Ty byly dříve v oblibě především u stavebnicových systémů zahradní techniky pro soukromé uživatele.

Poptávka po nich ale opět stoupá, jak v soukromém sektoru uživatelů, tak u profesionálů v komerčním nasazení. Lištové sekačky jsou vyhledávány hlavně kvůli širokému záběru – lišty mají podle typu stroje šířku od 70 do 140 cm, v případě profesionálních lišt je pracovní záběr až 320 cm, ale v individuálních případech i více. Užijeme je k sečení vysoké trávy v ekologických přírodních zahradách i na loukách. V travním porostu však nesmí být pevné překážky, například stavební rum, kameny, kovový odpad, kusy dřeva a kořeny, které by mohly poškodit žací lišty.

Díky doplňkovému příslušenství, jakým je sněhová radlice, sněhová fréza, zametací kartáče, sněhové řetězy nebo dokonce i nářadí pro půdní práce, je možné stroje některých výrobců využívat také jako příležitostné pomocníky během celého roku.

Sečení žacími lištami

Sečení trávy žacími lištami je založeno na principu kmitání jen horní nebo horní a spodní (tzv. dvounožový princip) nožové lišty, která odstřihuje trávu v podstatě jako nůžkami.

Rozeznáváme několik typů žacích lišt:

  • Prstová – tráva je sečena kmitacím pohybem horní žací lišty mezi prsty připevněnými na spodní žací liště.
  • Bezprstá – lišta nemá hroty (prsty), sečení probíhá kmitáním jedné lišty (horní) proti liště pevné (spodní).
  • Protiběžná se středovým náhonem – dvě lišty kmitají proti sobě.
  • Portálová – protiběžný princip střihu s postranním náhonem (na jedné nebo obou stranách).
  • Speciální – např. prstová žací lišta kombinovaná se shrnovačem – řádkovačem píce.

Dále se všechny dělí dle rozteče jednotlivých nožů – žabek.

Prstová lišta má kónické hroty (prsty), mezi kterými se pohybuje lišta s ostrými kmitajícími noži (žabkami). U bezprstových modelů je tato lišta nahrazena pevnou hřebenovou lištou s trojúhelníkovými zuby se shodným nebo obdobným profilem a výbrusem. Protiběžné lištové sekačky zase mají dvojici protisměrně kmitajících lišt s trojúhelníkovými zuby.

Lištové sekačky jsou samochodné, jejich hmotnost se pohybuje od 50 do 190 kg. Jsou vybaveny převážně benzínovými nebo v některých případech i dieslovými motory s výkonem 2,5-14,5 kW. Rychlost pojezdu je od 2 do 5 km/h. Benzínové sekačky s pojezdem jsou vhodné pro častější sečení středně velkých a větších ploch. V nabídce trhu jsou rovněž adaptéry k dieslovým malotraktorům a nosičům nářadí.

Co si můžeme pořídit

Svůj soukromý strojový park můžeme rozšířit například o některou z lištových sekaček AL-KO. Jde o univerzálně použitelné a dobře ovladatelné stroje, které jsou optimální volbou pro ekologické přírodní zahrady, louky a vysokou trávu. Výkonný motor Briggs & Stratton, jakož i speciálně tvrzené ESM univerzální žací lišty zaručují poměrně vysokou kvalitu.

Stroj se pohodlně ovládá díky ergonomicky nastavitelnému a odpruženému vodicímu držadlu a podběhům s plynulým nastavením výšky. Díky pohyblivému deflektoru nezůstává tráva ležet na krytu. Sekačka má bohaté doplňkové příslušenství, jako jsou sněhová radlice a sněhové řetězy.

Bohatá nabídka

K dalším strojům patří lištová benzínová sekačka s pojezdem Hecht 587. Je osazena bezprstovou hřebenovou lištou s trojúhelníkovými zuby, která má pracovní záběr 87 cm a trávu střihá stejným principem jako ostatní. Dvojicí kluzáků na zadní straně lišty nastavíme výšku lišty nad terénem. Hlavní ovládací prvky sekačky jsou přímo na řídítkách, u levého madla je páka pohonu lišty s bezpečnostní pojistkou proti náhodnému stisknutí, u pravého madla je páka ovládající pojezd a plynová páka. Řídítka jsou výškově nastavitelná ve třech polohách. Výhodou modelu je relativně nízko položené těžiště, které umožní pohodlně sekat i v mírném svahu. Stroj je vhodný pro sečení trávy k sušení na loukách v sadech a rozlehlejších zahradách.

Pokud potřebujeme víceúčelový poloprofesionální žací stroj, poohlédneme se třeba po modelu 3600 BM Unihamster od německého výrobce Agria, který u nás nabízí společnost Agrocar. Má třírychlostní převodovku pro jízdu vpřed a jednorychlostní, popřípadě dvourychlostní pro jízdu vzad. Proto je možné vždy zvolit pracovní rychlost vhodnou pro dané použití. Kmitací náhon žací lišty je uložen v olejové lázni, tudíž je dostatečně odolný proti opotřebení, vykazuje sníženou hladinu hluku a je vybaven i nastavitelnými kluzáky – ližinami.

Plochá a kompaktní konstrukce stroje umožňuje jeho nasazení v prostorově omezených a neschůdných terénech, pracuje i ve 45° svahu. Díky účelově zaměřenému designu dobře odvádí trávu a snižuje tak nebezpečí ucpávání stroje. Široká nabídka nástavbových zařízení zvyšuje jeho hospodárnost. Z příslušenství si můžeme vybrat univerzální prstové žací lišty, obraceč a shrnovač píce, sněhovou frézu a další.

Společnost má v sortimentu také lištové žací stroje švýcarského výrobce Rapid. Ty jsou všechny osazeny hydrostatickou převodovkou s plynulou změnou pojezdové rychlosti a aktivním systémem řízení umožňujícím snadné zatáčení. Především v extrémních svazích se stroje Rapid osvědčí spolu s lištovými adaptéry a díky speciálně tvarovaným svahovým kolům jsou vhodné do svahů až 120 % (kdy 100 % je 45 stupňů).

Zapomenout nesmíme ani na značku SOLO. Model 530 je vhodný pro soukromníky na středně velké louky s vysokou trávou. Stroj je mimořádně lehký a uživatele chrání antivibračním systémem proti přenosu vibrací stroje. Nízko položené těžiště a ergonomická řídítka umožňují efektivní práci bez zbytečného plýtvání silami.

Model 532 je již poloprofesionální lištová sekačka určená k sečení vysoké trávy na větších loukách, v parcích a ve sportovních areálech. Stroj pohání motor Honda. Řídítka jsou stavitelná podle výšky obsluhy, případně tvaru terénu, a to nejen výškově, ale i bočně. Rychlost sečení se dá plynule nastavit. Model je osazený robustní žací lištou, která klouže po stabilním vodicím mechanizmu.

Vybere si každý zájemce

Na trhu najdeme dále značku Pubert. Model MF-90 je lištová sekačka se čtyřtaktní pohonnou jednotkou a vlastním pojezdem. Jde o dobrou volbu pro sečení nečlenitých ploch. Svou konstrukcí umožňuje sekat i vysokou trávu k sušení na seno. Výška sečení je nastavitelná dvěma kluzáky. Žací lišta zajistí rovný a pravidelný střih, který dokonale kopíruje terén. Na výběr je ze dvou pohonných jednotek od značky Honda nebo Subaru.

Výrobce MTD na trhu dodává například stroje Smart. Ty jsou vybaveny velkými koly ideálními do vysoké trávy, na louky a pastviny. Robustní konstrukce s ocelovým podvozkem a kvalitní lištou o šířce 87 cm zajistí pohodlnou práci. K dostání je navíc radlice pro odhrnování sněhu. Stroj je vybaven motorem Briggs & Stratton OHV 450 E Serie.

Dieslové a benzínové motorové lištové sekačky (Corona, Herby 88, Mondial Greeny a Special Green) na trh dodává také společnost Prodag Zlín. Stroje jsou k dispozici ve třech verzích, s dieselovým motorem Lombardini 15LD350 nebo Kohler 395 či s motorem 178 FG6. Sekačka má čtyři rychlosti, z nichž tři jsou určeny pro pohon dopředu a jedna dozadu.

Model Corona je vybaven diferenciálem, který může blokovat páky na řídítkách. Sekání lze přizpůsobit šířce 110 cm nebo 127 cm v závislosti na provozních podmínkách. Sekačka je vhodná pro použití v hornatém terénu.

Lištové adaptéry

Na trhu najdeme také lištové adaptéry ke stavebnicovým strojům. Například k převodové skříni DSK-316 od značky VARI a ke všem jejím modifikacím si můžeme pořídit adaptér lištové sekačky LSE-120. Kvalitní bezprstová lišta ESM (Německo) má záběr 117 cm, vysoký plošný výkon 2 500 m2/hod. a velmi šetrný způsob střihu, který umožní rychlou regeneraci trávy. Spolu s převodovkou DSK-316 a motorem Honda je tento tradiční stroj na sečení vysoké trávy výkonným pomocníkem na dobře udržovaných loukách nebo horských pastvinách.

text: Helena Štětinová

foto: Archiv firem

Lištové žací stroje

Lištové žací stroje