Traktory a ridery

Rubrika: Zahrada

I sečení trávy může být zábavou, když se při něm povozíme na sedáku zahradního traktůrku nebo rideru. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a který typ se nejlépe hodí pro váš trávník?

Třírychlostní rider Solo 555H se šířkou záběru 72 cm poháněný čtyřdobým motorem (SOLO)

Zahradní traktory nemusí sloužit jen k sečení velkých trávníků – s příslušenstvím zvládnou i řadu jiných prací na zahradě, takže je využijete po celý rok. Vpředu pod kapotou bývá obvykle umístěn dvouválcový motor a mezi předními a většími zadními koly mají zavěšenou rotační sekačku, nahazující trávu kanálem do velkého zadního koše. Sekačka mívá dva až tři nože a šířku záběru od 90 do 120 cm. Při dobré organizaci práce stroj i ve svažitém terénu poseče za hodinu plochu o velikosti fotbalového hřiště a přitom spotřebuje jen dva litry benzinu.

Podle výkonu motoru (bývá od 8 do12 kW), druhu převodovky a vybavení (posilovačem řízení nebo i elektrickým či hydraulickým vysypáváním koše) se cena u traktorů třídy hobby pohybuje od 80 do 120 tisíc, u traktorů pro profesionály stoupá k částce 250 tisíc korun.

Přívěsný čistič trávníků zbaví zahradu listí, větví a zbytků posečené trávy (Mountfield)

Většina traktorů umožňuje připojení pasivních (tj. pouze tažených) nástavců nebo adaptérů – nejčastěji jsou to válce, shrnovací radlice, hrábě nebo dvou či čtyřkolové přívěsné vozíky. Dražší typy jsou vybavené i náhonovým hřídelem a dalším příslušenstvím – provzdušňovač a vertikutátor trávníků, rozmetadlo hnojiv a písku, postřikovač, drtič větví a zahradního odpadu – a tak poslouží tak prakticky po celý rok.

Není rider jako rider

Rider (rajdr) je cenově dostupnější, volantem řízená sekačka v ceně kolem 30 000 Kč se záběrem do 80 cm. Bývá poháněna jednoválcovým benzinovým motorem. Od traktorů se na první pohled odlišuje tím, že nemá přední reflektory a obvykle ani sběrný koš na „zádi“. Trávu vyhazuje zadním nebo bočním výhozem a umí i mulčovat. Řidič tak má přes volant volný výhled na práci. Malá kola a krátký „rejd“ mu umožňují sekat trávu i při těsném objíždění stromů a keřů. Rider je úzký, takže se protáhne i zahradními vrátky, a díky nízkému těžišti se jen málokomu podaří stroj převrátit. Podle šířky záběru se ridery doporučují k obhospodařování trávníků do 2000 m2.

Pětirychlostní front-rider XK-113 se šířkou záběru 95 cm a motorem 110 kW (Mountfield)

Ještě menší rejd mají dražší front-ridery (ridery s předním sečením), zatáčející pomocí kloubového rámu s dopředu vysunutým žacím mechanizmem, který je opatřený dvojicí nebo trojicí nožů. Tráva je tedy sečena ještě dříve, než ji přední kola přejedou, a proto front-ridery za sebou ani za mokra nenechávají neposečené koleje. Kloub totiž vyrovnává nerovnosti terénu, takže řidič snadněji a přesněji zajíždí i do nedostupných míst v rozích zahrad nebo pod keře.

Za volantem hobby rideru

Nejrozšířenější hobby ridery jsou poháněny převážně jednoválcovými čtyřdobými motory, spouštěnými ručně lankem nebo tlačítkem elektrického startéru. Šířka záběru se pohybuje od 60 do 80 cm, výšku sečení lze nastavit centrální pákou na 30 až 75 mm. Převodová skříň s jednoduchým řazením mívá tři až pět rychlostních stupňů vpřed a jeden vzad. Maximální rychlost hobby rideru je 8 km/hod., nicméně při práci se pohybuje rychlostí chodce. Za hodinu tak poseče až 3000 m2.

Nejdokonalejší a nejdražší jsou ridery a traktory s hydrostatickou převodovkou, u které se rychlost jízdy plynule ovládá jediným nožním kolébkovým pedálem – a to jak dopředu, tak dozadu.

Front-rider ParkPro 25 se šíří záběru od 110 do 125 cm s dvouválcovým motorem Kohler (Stiga)

Tráva je podle typu žacího mechanizmu vyhazována do strany, dá se usměrnit sklopným deflektorem, nebo je centrálním výhozným kanálem nahazována do koše o objemu 120 až 250 litrů.

Komfortní ridery a front-ridery mají výkonnější motory a dva až tři protiběžné rotační nože, což umožňuje nejen přesné nastavení výšky sečení, ale i vyšší zdvih sekacího mechanizmu, uplatňující se zejména pokud je třeba očistit stroj od ulpělé trávy.

Technické novinky

Podle údajů serveru www.mojesekacka.cz se na našem trhu nabízí okolo 180 různých typů zahradních traktorů a riderů od třiceti značek, mezi něž patří i český StarJet. Tato firma již u řady svých traktorů uplatnila patentované přepínání funkce: výhoz trávy do koše mulčování.

Zatažením páky ze sedadla se u většiny traktorů zdvihne a vyprázdní koš (AL-KO)

Zahradní traktory s výkonnějšími, zejména dvouválcovými motory, „odkoukávají“ od automobilů vše, co slouží k pohodlí a komfortu uživatelů: posilovač řízení, výškově nastavitelný a ergonomicky sklopný volant, anatomicky tvarované sedadlo i „tempomat“, udržující zvolenou rychlost jízdy bez nutnosti udržování nohy na plynovém pedálu.

Žací ústrojí lze u těchto strojů při pojíždění po neupravených cestách či v terénu elektricky nebo pneumaticky zdvihnout.

Sběrné koše zvýšily kapacitu z původních 300 litrů až na dvojnásobek a zaplnění oznamují zvukovým signálem.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: BRILL, MOUNTFIELD, AL-KO, STIGA

Traktory a ridery

Traktory a ridery