Lepení zrcadel

Zejména na obklady v koupelně, ale i na jiné materiály je často lepší zrcadlo rovnou nalepit. Vyhnete se tak vrtání, které může poškodit podklad.

Možnost lepení je praktická i v případě různých držáků na mýdlo či toaletní papír. U zrcadel však mnoho lidí přece jen zvažuje, zda má lepidlo dostatečnou nosnost. Pro tu je kromě volby správného typu lepidla rozhodující také kvalita podkladového materiálu.

Pozor na naleptání

Při lepení zrcadel musíme dbát i na to, aby lepidlo nepoškodilo zadní stříbrnou stranu zrcadla. Je vždy lepší zvolit lepidla, která jsou pro lepení zrcadel či keramiky na hladké a nesavé povrchy přímo určena, ale obecně je možné použít i některá univerzální lepidla, oboustranné lepicí pásky s dostatečnou nosností nebo některé typy lepicích polštářků používaných na upevňování obrázků na stěny. Rozhodující je, jak velkou zátěž lepený spoj ponese. Nezapomeňte, že pád zrcadla na obvykle dlážděnou podlahu v koupelně zpravidla znamená spoustu střepů a nebezpečí vážného zranění. Nevyplatí se příliš experimentovat ani proto, že použití nevhodného lepidla může zadní stranu zrcadla naleptat a nenávratně zničit.
Jaké tedy zvolit lepidlo? Odborník na lepidla Daniel Drobný doporučuje zejména takzvané MS polymery (např. BISON POLY MAX, UHU MONTAGE MS polymer), což jsou lepidla a tmely v jednom. Vyznačují se schopností vysoké počáteční adheze (pevnosti), takže i těžší předměty ihned drží. Na hladkých podkladech, což jsou právě obkládačky, se i přesto doporučuje lepené předměty zafixovat proti sesunutí, než bude lepený spoj dokonale držet.

Zajímavým řešením může být i použití samolepicích zrcadlových fólií nebo tapet

Příprava podkladu

Lepíte-li malou tabuli zrcadla například na vnitřní stranu dveří šatní skříně, můžete vcelku bez obav použít oboustrannou lepicí pásku nebo samolepicí polštářky (Kores, Scotch). Jakoukoli hladkou plochu, která má sloužit k nalepení větší tabule či jiného těžšího předmětu je však nutné zbavit prachu a nečistot a odmastit. K tomu se dobře hodí benzínový čistič nebo líh.
Při samotném lepení je třeba postupovat v souladu s návodem ke konkrétnímu typu lepidla. Nepodceňujte to, protože některá lepidla vyžadují okamžité silné přitisknutí, zatímco jiná mohou začít správně účinkovat až po krátkém odvětrání. Vždy je třeba dbát na to, abyste lepidlo nanášeli zhruba centimetr od okraje lepené tabule, jinak při přitlačení vyteče a znečistí hrany zrcadla i podklad.
Po nanesení lepidla či upevnění pásky nebo polštářků tedy zrcadlo přitiskneme a přidržíme dostatečně dlouhou dobu, aby se rozprostřela lepicí hmota a zrcadlo se přichytlo. U lehčích tabulek by to mělo stačit, ale při lepení těžších tabulí si předem připravíme desku nebo třeba dvojici latěk o dostatečné délce, kterými zapřeme dolní hranu zrcadla o zem, aby neměla tendenci sklouznout. Je důležité lepenou tabuli okamžitě po přitisknutí srovnat podle vodováhy, tedy ještě dříve, než se dokonale přichytí, nebo si případně rovinu předem vyměřit a zakreslit ryskou, podle níž srovnáte horní hranu.

Dobré rady

  • Jednou z možností je i použití samolepicích zrcadlových fólií, tapet či tabulí, které lze lepit třeba i na nábytek.
  • Buďte trpěliví s čištěním nalepeného zrcadla a v souladu s návodem vyčkejte, až lepidlo dokonale vyzraje.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Lepení zrcadel