Rozsviťte vánoční dům

Rubrika: Dílna

Komu nestačí na Vánoce nazdobit stromek, může rozsvítit celý dům. Vánoční atmosféru tak můžete přenést i do zahrady a když se vracíte z podvečerní procházky, vítá vás pohádkový obraz.

Rozsvícený dům dotváří i atmosféru v svítící krajině

Spousta chatařů a chalupářů tráví s oblibou ve svých víkendových domech i vánoční svátky a vánoční atmosféra na chalupě bývá často něčím, na co se těší děti i dospělí celý rok. Chcete-li, aby váš dům doslova zářil do okolní krajiny a vnesl i na dvůr a do zahrady něco z pohádkové sváteční nálady obývacího pokoje, nic vám v tom nebrání.

Barevné efekty ocení především děti

Nejrůznější světelné řetězy patří v posledních letech k hitům na předvánočním trhu. A stále více lidí si s potěšením dopřává magický okamžik, kdy se ozdobený dům poprvé rozsvítí a rozzáří do okolní krajiny. Není to nijak složitá věc, stačí nakoupit dostatečný počet řetězů, nainstalovat je na dům, zapojit a pak už jen přihlížet výslednému efektu. Při výběru světelných dekorací se však vyplatí jistá obezřetnost, abyste předešli nebezpečí úrazu, požáru a také zbytečně vysoké spotřebě energie.

Pozor na označení

Venkovní vánoční osvětlení je vystaveno vlivu povětrnostních podmínek včetně deště, mrazu a větru. Mělo by splňovat veškeré parametry, související s užitím těchto dekorací v exteriéru. Při nákupu tedy požadujte odpovídající certifikaci. Výrobky určené pro venkovní použití to musí mít výslovně uvedeno na obalu. Označují se jako outdoor, grafickým symbolem domu se šipkou směřující ven a také symbolem IP s číslem 44 a vyšší (označení ochranného krytí).

Oblíbenou dekorací jsou řetězy s různobarevnými LED diodami

I přes obvykle nepřebernou nabídku levného vánočního osvětlení na tržnicích nakupujte venkovní světelné dekorace raději u prověřených prodejců nebo v internetových obchodech s jasně stanovenými záručními podmínkami. Zaplatíte možná o něco víc, ale měli byste dostat přece jen spolehlivější a bezpečnější zboží.

Kromě označení je důležité zkontrolovat i kvalitu řetězů, kabely nesmí být nikde prodřené nebo poškozené. I když jde zdánlivě o pouhá „světýlka“, postupujte při zapojování tak, jak byste postupovali v případě instalování jakéhokoli venkovního spotřebiče.

Výhody LED diod

Z velkého množství výrobků na trhu lze doporučit zvláště vánoční osvětlení s LED diodami. Ty mají delší životnost než klasické žárovky a spotřebují méně elektrické energie. Nezahřívají se a na rozdíl od tradičních žárovkových řetězů dál září i v případě, že se některá z LED diod nárazem poškodí a přestane fungovat.

Efektní je i nasvícený vánoční smrk v zasněžené zahradě

Kromě řetězů můžete vybírat pro dekorování svého domu z mnoha dalších variant venkovního vánočního osvětlení. Nabízejí se řetězy s lampičkami všech barev i tvarů, světelné kabely, diody či žárovky ve tvaru rampouchů a také nejrůznější světelné sítě. Můžete si pořídit řetězy s efektem střídavého rozsvěcování různých barev, blikající světla, svítící koule, hvězdy, komety i kruhy či dokonce řetězy a kabely, které lze nainstalovat do nejrůznějších obrazců. Výhodnější ceny bývají z internetových obchodů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Rozsviťte vánoční dům