Krásné i praktické komody a skříňky

Původně měly komody a nízké skříňky jim podobné především funkci prádelníku, dnes ale slouží jako univerzální úložný prostor a uplatnění najdou v kterékoliv místnosti. Jejich podoby mohou být tak rozmanité, že tu svou vysněnou najde opravdu každý.

Předchůdcem současné komody je jednoduchá truhla, do které se ukládalo šatstvo, prádlo i osobní věci. Postupem času docházelo k jejímu zdokonalování, přidávání zásuvek a větší důraz se kladl i na vzhled a provedení. Dnes můžeme vybírat z nepřeberného množství stylů, materiálů i barev.

Výhodou moderních kousků jsou například hladce výsuvné zásuvky. 4 490 Kč (IKEA)

Na prádlo i hračky

V současnosti jsou komoda či skříňka považovány za zcela univerzální kus nábytku, který se hodí do každé místnosti i domácnosti. Najdeme je v ložnicích, předsíni, obývacím i dětském pokoji. Už dávno neslouží jen k ukládání ošacení. Poskytnou také dostatek místa ložnímu prádlu, dokumentům nebo sbírce DVD.
Obsah pak může ukrývat několik zásuvek nebo dvířka s panty. Častá je také kombinace obou variant. U zásuvek je výhodou přehlednost, kterou lze dovést k naprosté dokonalosti ještě vložením organizérů, díky nimž bude mít každý předmět přesně stanovené místo. Všechny uložené věci jsou tak hned po ruce.

Zaujmou na první pohled

Vybrat můžeme takovou, která zcela splyne se zařízením místnosti, nebo naopak zvolit originální kus, co se stane nepřehlédnutelným solitérem. Velmi působivé jsou zrenovované historické kusy, skříňky ve výrazných barvách nebo se zajímavým členěním dvířek či zásuvek. Velký efekt přinesou také tvarově zajímavé úchytky nebo naopak hladké plochy dvířek či zásuvek, které se otevírají pouhým dotykem. Právě druhá varianta je typická pro moderní kusy, u nichž by úchytky narušovaly minimalistický výraz.

Podle čeho vybrat

Při výběru bychom měli kromě celkových rozměrů zvážit i hloubku a velikost zásuvek. Dalším kritériem by měla být kvalita zpracování a materiál. Moderní kovové pojezdy s tichým a snadným chodem zajistí pohodlné používání a nebudou rušit hlukem ani pokud komodu či skříňku umístíme například v ložnici. Sázkou na jistotu je nábytek z masivního dřeva, u nějž však musíme počítat s vyšší cenou.

Neobvyklá barva promění nábytek v dominantu místnosti. (Svět pokladů)

Dobrá rada

Ačkoliv se nábytek s výškou do 1 metru obvykle ke zdi nekotví, u komod se zásuvkami je jejich přichycení ke zdi nutností. Váha vysunutých zásuvek by nábytek mohla snadno převážit a způsobit zranění.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Krásné i praktické komody a skříňky