Zahradní lavičky

Prvním nábytkem, který se objevil u domu nebo v zahradě našich předků, byla určitě lavička. A ta je nejoblíbenějším a nejrozšířenějším zahradním nábytkem i dnes.

Zpočátku měla lavička nejspíš podobu silného prkna položeného přes dva špalky či kameny. Později přibylo pro větší pohodlí opěradlo, pak područky. Sedací plocha nabývala subtilnější podoby a byla vytvarovaná pro pohodlnější sezení.
Dnes je škála zahradních laviček velmi široká – vyrábějí se v různých velikostech, tvarech a z nejrůznějších materiálů. Běžné jsou ve velikosti pro dva nebo tři sedící. Koupit lze ale i lavičky delší nebo naopak v menším provedení pro děti. Bohatý je výběr ve tvarech – od jednoduché rovné lavice bez opěradla až po náročně zpracované lavičky ze zdobeným opěradlem a područkami. Speciální tvar mají polokruhové nebo kruhové lavičky, které se umístí kolem kmene stromu. Mohou být s opěradlem i bez něj.
Lavičky mohou mít své místo kdekoliv u domu, na dvorku, v zahradě, na břehu jezírka, v sadu. Prostě všude tam, kde rádi spočineme a potěšíme se výhledem, čteme si, odpočíváme, případně se věnujeme nějakým drobným pracem.

Dřevo a výplet

A materiály? Vedle domácího měkkého i tvrdého dřeva to jsou exotické dřeviny, například teak a akácie, které dobře odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám. Téměř nezničitelné jsou lavičky s kovovou kostrou a sedákem a opěradlem z umělého dřeva, které je na pohled k nerozeznání od toho skutečného.
Populární býval nábytek z přírodního výpletu. Domácí vrbové proutí dnes nahrazuje exotický ratan, který má delší výdrž, ale na první místo v oblibě se dostává výplet umělý. Na zahradě české chalupy sice nevypadá tak stylově, ale je velmi praktický, nevadí mu slunce ani déšť a snadno se udržuje. Většinou imituje – a velmi věrně – různé exotické přírodniny.

Od litiny k hliníku

Oblíbenými bývaly zdobné litinové lavičky hýřící mnoha ornamenty. Hodí se především do romantických zahrad. Dnes je téměř vytlačily lehké, snadno přenosné lavičky z oceli, lehkého hliníku nebo pevnější slitiny hliníku s dalšími kovy. Sedák a opěradlo bývají z kovových lamel nebo tahokovu. Nemusíte se obávat, že kovová lavička bude rozpálená od sluníčka, aspoň u těch se speciální povrchovou úpravou to nehrozí.

Oblíbené jsou kombinace

Moderní zahradní nábytek často kombinuje materiály, které nabízejí ty nejlepší vlastnosti. Například lehká kostra z pevné hliníkové slitiny má sedací část a opěradlo ze speciální řídké pevné tkaniny, která nabízí měkké posezení, nevadí jí déšť – dírkami v textilii proteče a za chvíli je suchá –, na údržbu stačí mokrý hadřík.

Doplňky k pohodlnému posezení

K některým lavičkám si lze dokoupit čalounění a posezení tak učinit ještě pohodlnějším. Výhodné je z textilií s voděodpudivou úpravou. Pokud sedáky zapomeneme na lavičce a zmoknou, stačí z nich vodu jen setřást.

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Zahradní lavičky

Uložit

Zahradní lavičky