Schody na spací patro

Rubrika: Interiér

Schody, které spojují místnost s vestavěným spacím patrem, mají trochu jiné parametry než klasické schodiště. Jaké by měly být?

Některé místnosti v patře či podkroví chat a chalup bývají otevřeny až do krovu. Pokud nabízejí dostatečnou výšku, lze tento prostor využít a nad částí místnosti vybudovat galerii. Ta slouží nejčastěji jako spací patro, občas i jako pracovna nebo klidný kout na čtení.
V těchto případech není třeba, aby byla na galerii dostatečná pochozí výška, zvláště v případě, kdy je spací patro určeno dětem nebo jen pro občasné přespání návštěv.

poměrně pohodlné dřevěné schodiště
má pevné zábradlí, které je ve stejném
designu jako zábradlí patra

mlynářský typ stupnic umožňuje bezpečnou chůzi, kombinace dřeva a kovaného zábradlí místnost ozvláštňuje

Žebřík, nebo schodiště?

Důležitou součástí této vestavby je schodiště, které propojí místnost s hambalkem. Protože schodiště funguje pouze jako přístup ke spaní, není třeba ho stavět tak náročně jako běžná schodiště v domě. Může být užší i se strmějším sklonem, aby nezabíralo příliš místa.
Prostorově nejméně náročný je žebřík (se sklonem 60 až 90 stupňů), ale ten opravdu neposkytuje mnoho pohodlí a je vhodný snad jen pro větší děti a sportovně založené jedince, kterým šplhání po příčkách nedělá problémy.
Lepší je pro spojení galerie s místností zvolit sice strmější, ale přece jen pohodlnější a bezpečnější schodiště. U žebříkového schodiště (vedlo dříve například na půdy) se stupnice výrazně překrývají, sklon má 45 až 60 stupňů, tak zvané strmé schodiště má sklon 35 až 45 stupňů. Aby se na překrývající se stupnice bezpečněji našlapovalo, řeší se toto schodiště jako tak zvaně mlynářské – stupnice jsou střídavě vždy na jedné straně užší. Podstupnice tu samozřejmě chybí.

typ schodiště, známý z půd, toto má
však mírnější sklon

na kované konstrukci, jejíž součástí je
i po jedné straně nízké zábradlí, jsou
upevněny dřevěné stupnice

Nezapomeňte na zábradlí

Zmiňované schodiště bývá také užší než běžné schodiště, jeho šířka by ale měla být dostačující pro pohodnou chůzi jednoho člověka, který případně ponese něco v ruce. Řeší se převážně jako přímé. Pro bezpečný výstup a sestup by mělo být alespoň po jedné straně instalováno zábradlí. To je důležité nejen z hlediska již zmíněné bezpečnosti, ale významnou měrou se podílí na vzhledu schodiště.
Vedle různě tvarovaného dřevěného zábradlí si lze nechat vyrobit zábradlí kovové, v chalupách vypadá pěkně především kované. Jinou možností je zábradlí z lan, jistější je ale s dřevěným madlem.

žebřík na spací patro je vyroben ve stejném stylu jako nábytek

výstup po strmých „půdních“ schodech
jistí pouze natažené lano

Schodiště se střízlivým zábradlím ladí
s ostatními dřevěnými prvky

Text: Iva Tvrzová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý a Petr Zhoř

Schody na spací patro

Uložit

Schody na spací patro