Když bolí v krku

Nízké venkovní teploty a vlhko nahrávají tomu, že se snadno nachladíme, současně vytvářejí ideální prostředí pro viry a bakterie. Nástup nemoci signalizuje bolest v krku. Léčbu většinou zvládneme sami, ale někdy musí pomoci lékař.

Začíná to obtížným polykáním, záhy si nepochutnáme ani na svém oblíbeném jídle a může nám dělat problém i mluvit. Příčinou bývají nejčastěji viry nebo bakterie, které zachytí krční mandle. Ty fungují jako první obranný val, který chrání před atakem nežádoucích mikroorganismů, jež vniknou do těla společně se vzduchem či s potravou. Většinou infekci zarazí, pokud se jim to nepodaří, nezbývá, než si naordinovat klid v posteli a nemoc vyležet a nepříjemnost bolavého krku mírnit buď osvědčenými lidovými, nebo volně prodejnými medikamenty. Pokud domácí léčba nezabírá, je nutné zajít k lékaři, aby zjistil pravou příčinu a nasadil odpovídající léky. Bolest v krku není radno nepřecházet, protože se v takovém případě nemoc pravděpodobně zase vrátí.

Pro bylinky i do lékárny

Základem úspěchu je zlikvidovat mikroorganismy, které se usídlily na sliznicích úst, krku, a zabránit jim v šíření dále do těla. Osvědčenými prostředky z bylinkové zahrádky jsou česnek, lichořeřišnice, tymián a šalvěj, které působí jako přírodní antiseptika.

Prověřeným receptem je směs ze dvou rozdrcených stroužků česneku, které se smíchají se šťávou z citronu a dvěma lžícemi olivového oleje. Jinou variantou je česnek smíchaný se lžící medu. Směs se užívá třikrát denně po jedné čajové lžičce.

Antiseptické a antibakteriální účinky má rovněž cibule. Proti dráždění ke kašli pomáhá nálev připravený z plátků oloupané cibule, které se postupně vkládají do hrnku či jiné úzké nádoby tak, že každé kolečko se zasype cukrem. Cibule pustí šťávu, která se užívá po lžičkách.

Pokud bolest v krku teprve nastupuje, je na řadě čajová směs z lipových a heřmánkových květů. Tady ale pozor na alergii na lipový květ. Další možností je zázvorový čaj, s nímž by zase měli být opatrní lidé mající žaludeční obtíže.

Pomoci může také popíjení, inhalace či vystříkání krku vincentkou ve spreji a rovněž přípravky podporující hojení a regeneraci sliznic. Účinná jsou i lokální antiseptika ve formě cucavých tablet nebo roztoky ke kloktání či spreje, které mohou být i na ryze rostlinné bázi. Pro ty ovšem musíme do lékárny, stejně jako pro analgetika, jež potlačí bolest a teplotu. Důležité je nezapomenout zvýšit přísun vitaminů a minerálů.

Kdy je třeba odborná pomoc

K bolesti v krku se většinou přidává únava, bolest hlavy i kloubů, naopak horečka či zvětšení mízních uzlin, které mnoho lidí považuje za jasný příznak onemocnění, se dostavit vůbec nemusí. V případě, že bolest v krku, otoky nebo zarudnutí trvají déle než dva dny, a také při výrazných potížích s polykáním nebo vysokých teplotách bychom vůbec neměli váhat s cestou k lékaři. Může jít o angínu, na níž už platí pouze antibiotika.

Neklamným znamením je zarudlé měkké patro, zadní stěna hltanu a především zduřelé a překrvené mandle. Časem se na nich mohou objevit i charakteristické drobné bílé flíčky znamenající hnisavé čepy. Aby byla léčba dostatečně účinná a spolehlivá, musí trvat nejméně sedm dní. Kdo trpí angínami často, může si nechat mandle chirurgicky odstranit, ale ztratí tím onen „ochranný val“, který brání virům napadnout vnitřní orgány.

Jak to vidí lékař?

Někteří lidé řeší bolest v krku studeným zábalem, jiní zase teplým. Někdo tvrdí, že pomůže zmrzlina, jiný doporučuje horký čaj po malých doušcích. Co tedy opravdu pomáhá?
„Obecně platí, že teplé obklady urychlují zánět, mohou tedy urychlit i hojení. Na druhé straně však mohou stav i zkomplikovat. Studené obklady tlumí bolesti a mírní polykací potíže. Zmrzlinu nedoporučuji s výjimkou bolestí v krku spojených s pooperačním stavem – například po operaci krčních mandlí. Pro stanovení správné léčby tedy záleží na tom, jaká je příčina bolesti v krku, jak dlouho trvá a zda ji případně provázejí další potíže jako například zvýšená teplota či horečka, pocení, úbytek hmotnosti či zduření uzlin na krku.
Pokud jde o akutní bolest v krku trvající několik dní a často spojenou s rýmou, je dobré aplikovat protizánětlivé přípravky místně, tedy do krku. Těm, kteří důvěřují léty prověřeným postupům, doporučuji pití čaje z řepíku či heřmánku. Pomohou také místní desinficiencia v podobě různých pastilek na cucání a sprejů. Některé z nich obsahují i látky tlumící bolest. Pokud je bolest spojena s horečkou a s obtížným polykáním, doporučuji studené obklady na krk a rychlou návštěvu dobrého praktického lékaře. Může jít totiž o angínu, která se dá a má léčit antibiotiky, obvykle penicilinem.

Angína se může i velmi komplikovat: pokud zánět přestoupí hranice krčních mandlí, může například vznikem abscesu ohrozit pacienta i na životě. Obecně platí, že pokud jsou potíže pro pacienta obtěžující nebo trvají delší dobu, je dobré navštívit ORL lékaře, který provede výtěr z krku a další vyšetření, která vyloučí různá méně častá, ale vážná onemocnění, jako je mononukleóza, nákazy od zvířat, nádor, lymfom a podobně.

Poslední studie ukazují, že při opakování angín více než čtyřikrát za sebou je pro organismus menší zlo podstoupit operaci než mořit tělo opakovanou léčbou antibiotiky. Nejšetrnějším způsobem je tzv. plazmová intrakapsulární tonzilektomie, která nepoškodí imunitní funkci mandlí. Jsem rád, že jsme tuto metodu mohli do České republiky přinést právě my,“ vysvětluje MUDr. Václav Pavelec z ORL ambulance Lente.

Jak na prevenci

Proti angíně a nachlazení očkování neexistuje. Do značné míry se ale proti nim můžete chránit posilováním imunity pomocí dostatečného odpočinku a příjmu tekutin, zdravou vyváženou životosprávou, ale také otužováním. Můžete přidat i vitaminy C a E, minerály zinek a hořčík a bylinky, například vodilku kanadskou či kozinec slizodárný.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Když bolí v krku