Běh s holemi pro zdraví

Když před několika lety vyběhl Milan Kůtek, bývalý atlet, sprinter, čtvrtkař a učitel tělesné výchovy, s hůlkami poprvé, bylo to čistě z tréninkové poctivosti a běžkařské rozmazlenosti. Připravoval se totiž na svůj čtvrtý maratonský závod; jenže kde chcete bezpečně naběhat potřebné desítky, resp. stovky kilometrů, když jsou silnice a cyklostezky zledovatělé, upravené běžkařské stopy v okolí města chybí a běh na jednom místě ve fitku není pro rodáka z Jizerek nijak lákavou představou?

 

Skupinové běhání s holemi

 

A tak Milan vyběhl s holemi, a ono to šlo! Dokonce to bylo lepší než bez nich, a tak začal nordic running, jak styl sám pojmenoval, praktikovat ve všech ročních obdobích. Nadšení přenesl záhy i na své okolí a za objev metody nordic runningu získal spolu s biomechanikem Alešem Tvrzníkem v roce 2012 dokonce evropské ocenění (European Athletics Innovation Awards), v roce 2015 se pak stal mistrem ČR v nordic runningu v kategorii M40+.

 

Milan Kůtek při tréninku

 

Nordic running
Nordic running je zdravější a bezpečnější než normální běh. Runningové hole zajišťují větší stabilitu v terénu, pohyb s nimi šetří především kolena a bederní páteř (proto jej mohou úspěšně praktikovat i senioři a sportovkyně v období těhotenství). Díky většímu výdeji energie jej využijí jak sportovci (včetně mládeže) v tréninku, tak jedinci s nadváhou pro efektivní hubnutí. Nordic running je vhodný pro profesionální i rekreační sportovce od 15 do 100 let.
Milan Kůtek přichází také s novým pojetím kondiční chůze s holemi, která je přirozenější než nordic walking.

 

Běhat se dá v každé roční době

 

TIP:

NORDIC RUNNING – Běh s holemi jako zdravější a efektivnější způsob běhání, první kniha o celoročním běhání s holemi, autor Milan Kůtek

V knize autor přibližuje čtenářům tento nový sport. O svých zkušenostech s nordic runningemv ní hovoří i řada známých osobností, např. Miloš Škorpil, Barbora Špotáková, Dalibor Gondík nebo prof. Jan Pirk. Knihu vydalo nakladatelství Smart Press.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: DAVID TURECKÝ A SMART PRESS

Běh s holemi pro zdraví