Kamna na vaření

Vaření a pečení ve sporáku na dřevo je záležitost více než příjemná. A posezení u kamen, ze kterých sálá teplo a praská v nich dřevo, je navíc pohodovým zážitkem.

Typ 9112 Klaudie se vyrábí také v provedení s teplovodním ohřívačem vody, má 3 vývody kouřových zplodin a možnost použití litinové, ocelové a sklokeramické plotny. 32 950 Kč (KVS Moravia)

Obavy, že s topením pro vaření bude spousta práce, mít nemusíme. Abychom pokaždé na plotně vykouzlili skvělé dobroty, je ale zapotřebí nový sporák dobře poznat. Již po několika zatopeních zjistíme, na kterých místech plotny se dá skvěle smažit a vařit či kde je možné jídla ohřívat.

Ve sporáku stačí zatopit a již po chvíli plotnou proudí do místnosti příjemné teplo. Když se tály rozpálí, můžeme přímo nad topeništěm vařit, ohřívat vodu a podle potřeby nádoby přesouvat na chladnější místa. I poté, co přestaneme přikládat, mají kamna velkou setrvačnost a ještě dlouho hřejí.

Kachlová kamna určená na chalupu a chatu, která umožňují vaření a pečení. Možnost pouze horního vývodu pro kouřovod. Levé a pravé provedení. 62 230 Kč (ABX)

Jakému sporáku dáme přednost?

Do chalupy si můžeme pořídit velký zděný kachlový sporák nebo pec s litinovou plotnou na vaření, kamnovcem pro ohřívání vody a s troubou na pečení, jaké používali naši předci. Modernější verze těchto kamen již byly opatřeny i vyjímatelnými kruhovými plotýnkami (skružemi), které umožňují připravovat pokrm přímo nad plamenem.

Stáložárný sporák HA 75.5 – A. Pro vytápění lze použít buď dřevo, nebo dřevěné a hnědouhelné brikety (HAAS+SOHN)

Zděné sporáky se většinou stavěly ke stěně, ale kachlová kamna od dnešních kamnářů často najdeme i v prostoru místnosti. Nemáme-li v kuchyni nebo ve světnici dost místa pro zděná kamna, zvolíme takzvaný přenosný kachlový kuchyňský sporák na nohách. Ten zabere menší podlahovou plochu a také jeho pořízení nás vyjde levněji.

Výkonný sporák Nostalgie (Thorma) v rustikálním designu. Vyrábí se více modelů, barevných provedení v pravé a levé variantě. 19 548 Kč (Profikrby.cz)

Jestli se nám do interiéru nehodí kachle, vyhledáme v nabídce trhu některý ze sporáků z litiny nebo z ocelových dílů a litiny. Tyto typy vykazují velice ekonomický provoz a rovněž dobře drží teplo díky šamotovým tvarovkám v topeništi. Některé modely mají smaltovaný plášť nebo kachle na boku.

Moderní sporáky

Výrobci hledají další cesty k úsporám a vyvinuli sporáky s teplovodním výměníkem. Ten při dobré instalaci poskytne jak dostatek tepla do několika radiátorů, tak i pro ohřev teplé vody do sprchy v koupelně.

Kamna na pevná paliva typ 9114 Sofie jsou určena k vytápění, vaření a ohřívání pokrmů. (Více barevných provedení). 16 160 Kč (KVS Moravia)

Sporáky jsou k dostání v různých designech i velikostech, některé mohou být bez problémů zakomponovány i do kuchyňské linky. Existují také kamna s integrovanou ochranou před ohněm, díky níž mohou být usazeny do nábytku bez mezer a spojovacích lišt. U dalších modelů musí být minimální odstup zhruba 5,5 cm až 10 cm podle typu výrobku.

Na trhu najdeme také sporáky s dvojím roštem v topeništi. Ten umožňuje v teplých dnech topit na horním roštu, takže plameny jsou blíž k plátům plotny, které se rychle rozpálí, ale kamna se zahřejí méně. Tím dochází i k úsporám paliva. Když přijdou chladné dny, topíme na spodním roštu a rozpálíme celá kamna.

Sporák na tuhá paliva Thorma F70 PLUS pravý, barva černá – na dřevo, kouřovod nahoru. 14 014 Kč (Profikrby.cz)

Nové možnosti

Mění se také design a funkce dvířek a čelních ploch těchto sporáků. Některé modely jsou vybaveny teploměrem, podle něhož můžeme regulovat množství paliva a přívod vzduchu pro vaření či pečení. Plotny se vyrábějí z litiny nebo kotlářského plechu, dvířka jsou někdy prosklená, kamna jsou vybavena přisáváním vzduchu, takže účinnost provozu stoupá až na 90 %.

Sporák na tuhá paliva Termomont Temy Plus 25 s výměníkem, který spojuje výkon kotle na vytápění objektů s užitnou hodnotou sporáku. 32 260 Kč (Termomont)

Typy spalování

Výrobci u sporáků obvykle uvádějí primární a sekundární vzduch, další z nich do ohniště přivádějí ještě třetí – tzv. terciální vzduch. Jak se v těchto pojmech vyznat? Topení dřevem obnáší primární a sekundární (popřípadě terciální) spalování. Primární spalování probíhá přímo ve žhavém ohništi. Vzduch je přiveden pod rošt a slouží k rozhoření, to znamená, že se používá při zatápění a přikládání. Při topení kusovým dřevem je primární vzduch za provozu uzavřen.

Sekundární (a terciální) vzduch slouží k regulaci výkonu. Přivádíme ho k horkým kouřovým plynům v oblasti horních plynových plamenů. Před vstupem do ohniště je předehříván ve vnějším plášti topidla (obvykle vzdušný kanál vede ze sekundární vzduchové klapky). Tento vzduch slouží ke „dvojímu spalování“. Při něm se zužitkují zbytkové hořlavé plyny ze spalování dřeva. Ty by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem.

Elegantní sporák Alma Mons na tuhá paliva s proskleným topeništěm a nerezovou troubou. V několika barvách, levé a pravé provedení. 14 990 Kč (Profikrby.cz)

Regulace teploty kamen

U některých sporáků je možné volit zadní, horní i boční připojení ke komínovému průduchu. Mezi kamna a komín je nutné vložit komínový usměrňovač tahu (klapku). To umožňuje lepší regulovatelnost odtahu spalin do komína. Není-li zabudována odtahová klapka (nebývá součástí kamen a musí se dokoupit zvlášť), může dojít k přetopení kamen, a tím k jejich poškození.

Sporák na tuhá paliva ÖKONOM 85 FIKO De Luxe. Vyrábí se v několika barvách a v levém či pravém provedení. 20 131 Kč (THORMA výroba)


TIP

Prostor pod troubou pravidelně čistíme – vždy, když je sporák studený. Pokud není pravidelně kontrolován a čištěn, může dojít ke vznícení nečistot a popele. V pečicí troubě pak vznikne vysoká teplota, která může poškodit smalt a teploměr, jsou-li jimi kamna vybavena.

Stylový sporák na tuhá paliva s výkonem 11 kW a 4 režimy provozu pro efektivní vytápění, vaření i pečení. 32 935 Kč (MBS)

Text: Helena Štětinová

Foto: Archiv firem

 

Uložit

Uložit

Uložit

Kamna na vaření