Co vyžaduje krb

Rubrika: Interiér

Posezení u krbu a pohled do plamenů – to je pro mnoho chalupářů symbolem pohody a odpočinku. Aby starost o oheň byla bez problémů, musíme se na to správně vybavit.

Krb doplňuje praktické krbové příslušenství

U každého krbu proto stojí koš se zásobou dřeva a stojan s krbovým nářadím. To můžeme samozřejmě využít i u dalších topidel na pevná paliva, která máme v chalupě.

Pletený i kovaný

Košů máme na výběr mnoho typů, vybírat můžeme z různých tvarů, velikostí i materiálů. Jak už název napovídá, koš může být klasicky pletený z přírodnin, většinou z proutí nebo ratanu. Koše ale mohou být i kovové, dřevěné či kožené. Oblíbené jsou kované železné nebo litinové v černé barvě, často zajímavě ozdobně tvarované. Nebo naopak střízlivě jednoduché z nerezového ocelového plechu.

Efektní červený koš z hovězí kůže s kolečky (Firestyle)

Nevšedně vypadají koše, vyrobené z pevné hovězí kůže, na výběr jsou v mnoha tvarech i barvách. Tyto koše jsou objemné, přitom lehké, pro snadnou manipulaci bývají na spodní straně opatřeny kolečky.

Jako koše mohou sloužit i různé dřevěné bedny, soudky a podobně.

Stabilní i přenosné

Souprava koše na dřevo a boxu s krbovým nářadím z bíle barvené hovězí kůže (Firestyle)

Koše mají buď plné boky a plní se shora, nebo jsou z boku na dvou stranách otevřené a polena se do nich vkládají tudy.

Stojan s nářadím v podobě rytíře v brnění, litina(OBI)

Lehké koše, které jsou opatřeny vhodným uchem nebo uchy, používáme většinou i na přenášení dřeva z dřevníku ke krbu. Těžké kovové nebo dřevěné koše zůstávají stát u krbu a dřevo do nich transportujeme například v obyčejném lehkém proutěném koši nebo plátěném vaku.

Bez nářadí se neobejdeme

Krbové nářadí se většinou prodává ve trojdílných nebo čtyřdílných setech, zavěšených na stojanu nebo držáku upevněném na stěně. Případně s pouzdrem, do něhož se nářadí postaví. Sada obsahuje lopatku, smeták a pohrabáč, praktické jsou i kleště na polena. Někdo tyto pomocníky ještě rozšíří o měch na rozfoukání ohně, případně jiné pomůcky.

Vysavač popela o objemu 18 l (OBI)

Nářadí se vyrábí nejčastěji z kovaného železa, litiny či nerezové oceli, rukojeti mohou být nejen kovové, ale pro větší pohodlí při manipulaci s nářadím i dřevěné či kožené.

Další pomocníci

U otevřeného krbu se může hodit i krbová zástěna, která zabrání v odletování jisker nebo uhlíků do místnosti. A při úklidu oceníme speciální krbový vysavač, který nám pomůže krb a jeho okolí v krátké době uvést do pořádku.

www.actservis.cz, www.obi.cz, www.mountfield.cz, www.firestyle.eu, www.krby-kamna-szekely.cz, www.kovo-brabenec.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PETR ŽIVNÝ A ARCHIV FIREM

 

 

 

Vybíráte krbové nářadí? Mnoho modelů za skvělé ceny naleznete na http://www.give.cz/krbove-naradi

 


Co vyžaduje krb