Retro v kuchyni

Chladnička Gorenje Retro, speciální limitovaná edice v barvě modré nebo bordó je inspirovaná legendární dodávkou VW symbolizující volnost 60. let 20. století. objem chladničky 229 l, mrazicí části 25 l. 29 990 Kč (Foto: gorenje)

Nostalgie po minulých časech se projevuje nejen u nábytku, ale dotkla se i kuchyňských spotřebičů. Samozřejmě ne jejich funkcí, ale promítá se do jejich vzhledu.

Místo strohých hranatých tvarů topinkovačů, chladniček, mixérů a dalších kuchyňských pomocníků si můžeme vybrat přístroje měkkých oblých tvarů, místo digitálních displejů lze teplotu vody ve varné konvici sledovat na kulatém „budíku“ s ručičkou. Sporák nemusíme ovládat jen dotykem na sklokeramické desce, ale i otočením řádně robustních „knoflíků“ v barvě mosazi, a stav pečínky v troubě kontrolovat přes zaoblené prosklení. Pro koho je tenhle styl připomínající výrobky první poloviny minulého století až moc historický, může si zvolit elektropřístroje ve sladkých pastelových barvičkách, které vládly v kuchyních v 60. a 70. letech minulého století.

Rychlovarná konvice SWK 1798BK značky Sencor o objemu 1,7 l a příkonu 2 150 W má elegantní vzhled, který podtrhuje kulatý ručičkový teploměr. 599 Kč (Foto: Heureka.cz, Mall.cz)

Plynová varná deska Whirlpool GMT 6422 o šířce 59 cm má čtyři hořáky, dvě robustní litinové mřížky, knofl íkové ovládání vybavené integrovaným zapalováním. Barevné provedení v barvě jasmínu a antracitu. 5 990 Kč (Foto: Whirlpool)

Zvládne až 5 minut nepřetržitého chodu, rychlost je 17 000 otáček za minutu, v příslušenství jsou nádoby, nože, disky pro různé práce. 5 650 Kč (Foto: Potten & Pannen – Staněk)

Retro neznamená méně funkční

Nemusíte se bát, že by tyto spotřebiče zaostávaly za těmi v moderním šatu. Za jejich retro designem se skrývají stejné moderní funkce jako u ostatních. Rozdíl může být patrný například v použitém materiálu, a tím i ve váze přístroje. Zatímco většina současných malých kuchyňských spotřebičů se vyrábí alespoň částečně z plastu nebo lehkých kovových slitin, u některých retro přístrojů už jejich vzhled vyžaduje těžší kovové materiály. Pocítíme to pak při jejich častějším přemísťování.

zvládne až 5 minut nepřetržitého chodu, rychlost je 17 000 otáček za minutu, v příslušenství jsou nádoby, nože, disky pro různé práce. 5 650 Kč (Foto: Potten & Pannen – Staněk)Volně stojící sporák Indesit IS5G8MHA/e v antracitové a model IS5G8MHJ/e v barvě jasmínu o šířce 50 cm má plynovou desku se čtyřmi hořáky a elektrickou troubu o objemu 60 l s parním systémem čištění. 9 790 Kč (Foto: Indesit)

Lis na citrusy Ce3530-3531 značky Concept je vybaven dvěma různě velkými lisovacími kužely, takže si poradí se všemi druhy citrusů. Protiodkapový uzávěr zamezí odtoku šťávy během lisování. 999 Kč (Foto: Concept)

Rychlovarná nerezová konvice PHWK 2012 značky Philco v provedení kartáčovaný nerez nebo černý lesk má objem 1,7 l a díky příkonu 3 000 W nabízí maximálně rychlý ohřev vody. 999 Kč (Foto: Philco)

Kam se hodí

Neplatí, že retro spotřebiče se hodí jen do kuchyně v historickém stylu. S takovou budou samozřejmě ladit, ale vyniknou i v kuchyni zařízené moderním nábytkem, kde budou příjemnou protiváhou jeho jednoduchých linií.

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Indesit, Gorenje, Mall, Heureka, Philco, Concept, Potten & Pannen – Staněk, Whirlpool, Datart

Retro v kuchyni