Kam uložit nářadí

Rubrika: Zahrada

Čím déle nám počasí umožňuje pobývat a pracovat venku, tím více věcí a náčiní tu potřebujeme. Na otázku, kam s nimi, je jednoduchá odpověď. Do venkovních skříní, závěsných boxů a malých domků na nářadí.

Podle toho, kolik máme náčiní a zahradní techniky, můžeme vybírat z mnoha typů nářaďových domků. K uložení potřebných věcí poslouží i rozmanité přístřešky a venkovní skříně. Všechny tyto úložné prostory mohou být dřeva, plastu nebo z plechu. Z estetického hlediska bychom měli zohlednit styl zahrady nebo architekturu domu. Pořídíme je u specializovaných prodejců a výrobců, na e-shopech i v zahradních centrech stavebních a hobby řetězců.

Přestože domek na nářadí je určen na uskladnění věcí a nemá okno nebo má jen menší, kvůli osvětlení, i tady můžeme vybírat z různých velikostí a tvarů, síly stěn a střešních krytin. Některé domky se dodávají s přístřeškem nebo teráskou či podlahou v ceně. Další jsou bez podlahy a tu si dokupujeme za příplatek.

Dřevěné nářaďové domky

Domky na nářadí jsou lehké dřevostavby panelové konstrukce. Obvykle se staví se sedlovou nebo i pultovou střechou. Konstrukce je z kvalitního tuzemského smrkového dřeva i z odolných severských dřev. Na rámu jsou palubky o síle od 15 do 19 milimetrů. Domky ale mohou mít i srubovou konstrukci se sílou stěny 28 mm. Jako krytina se používá asfaltová pískovaná lepenka. Za příplatek si můžeme pořídit asfaltový šindel nebo jinou krytinu, záleží na nabídce výrobce. Síla podlahy je asi 19 mm.

Podle toho, jak jsou nářaďové domky velké, mají jedno křídlé i dvoukřídlé dveře. Ty pomohou uschovat velkou zahradní techniku nebo nábytek. Dveře s oknem jsou většinou zasklené jednoduchým 3 mm silným sklem a mají vložkový zámek. Někdy bývají křídla v horní části prosklená. Nářaďové domky se z hlediska bezpečnosti vyrábějí buďto bez oken, nebo mají malé neotvíratelné okno v čelní či boční stěně.

Pořídit si můžeme i přístavek ke stěně domu. Otevřené typy slouží většinou k uskladnění dřeva. Přístavek, který má plné stěny a dveře, poslouží k uschování kolečka, zahradního náčiní, slunečníku a podobně.

Domek i přístavek stavíme na zpevněnou podlahu – na pevnou dlažbu nebo na základovou betonovou desku. Můžeme ale použít také zemní vruty. Ty oceníme hlavně v nerovném terénu, kde je možné jednotlivé vruty instalovat do různých výšek, aby vznikla vodorovná plocha. Stavba bude odspodu větrat a odpadnou stavební práce – kopání, betonování a odvoz vykopané zeminy. Kvalitní vruty je navíc možné okamžitě zatížit.

Kov a plast

V zahradě se uplatní nářaďové domky, boxy a skříně z plechu a odolného plastu. Stavby z profilovaného plechu jsou u kvalitních produktů (Duramax, Arrow) povrchově upraveny zinkováním a lakem. Dodávají se většinou v zelené a šedé barvě nebo v imitaci dřeva a některé z nich pořídíte již za cenu okolo 5 000 Kč. I tady se většina výrobků prodává bez podlahy, kterou je třeba dokoupit zvlášť nebo domek usadit na předem postavenou pevnou plochu.

Domky z kvalitních polykarbonátů a z vinylu (Keter, Lanit Plast, Palram a další) dobře odolávají povětrnostním vlivům, vinyl je navíc ohnivzdorný a tvarově stálý. Na první pohled jsou od těch kovových k nerozeznání. Dveře je možné doplnit visacím zámkem, čímž uskladněné věci lépe ochráníme. Kovový podlahový rám je možné doplnit libovolnou podlahou.

Kolik zaplatíme

Částky se odvíjejí od velikosti domku, jeho provedení a materiálu. Cena malého dřevěného domku na nářadí o rozměrech 1,5 x 1,5 m bez okna se pohybuje okolo 8 000 Kč, domek o půdorysu 1,5 x 2,5 m s okénkem a jednokřídlými dveřmi stojí kolem 16 000 Kč, za větší domky s dvoukřídlými dveřmi a třeba s přístřeškem pak zaplatíme několik desítek tisíc korun, ceny a rozměry se u různých výrobců mírně liší.

Při výběru domku je zapotřebí zaměřit se na to, co je zahrnuto v ceně. Domky ze dřeva se většinou prodávají v přírodní úpravě, bez impregnace a laku (impregnovaný bývá podkladový rám) a nátěr si můžeme objednat při výrobě. Tyto zahradní stavby se také většinou dodávají bez podlahy, kterou je třeba zakoupit zvlášť, cenu ovlivní také střešní krytina, kování a rovněž částka za dopravu.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

 

 

Vybíráte nový zahradní domek? Širokou nabídku plechových, dřevěných a plastových domků naleznete na www.give.cz/zahradni-domky-a-chatky

 

Kam uložit nářadí

Kam uložit nářadí