Kam s televizí

Rubrika: Interiér

Televizní přijímač je dnes téměř v každé domácnosti, máme ho i na chatách a chalupách. Kam ho umístit, jaký nábytek pro něj pořídit?

Současné ploché televize umožňují zavěsit je na stěnu, zvláště pokud mají velké rozměry. Lze je také upevnit na pohyblivé rameno, díky němuž si můžeme obrazovku natočit do směru, který nám zrovna vyhovuje.

Nejjednodušší je postavit televizi na nižší skříňku. A kdo nechce, aby obrazovka vévodila místnosti, může ji šikovně skrýt do nábytku za dvířka s různě řešeným otevíráním nebo za roletu a odhalit ji jen v případě sledování programu.

Dlouhé a mělké skříňky

Pokud chceme televizor postavit na samostatnou skříňku nebo umístit do nábytkové sestavy, musíme dobře měřit. Pro přijímače s velkou úhlopříčkou už nábytkový modul o běžné šířce osmdesát nebo devadesát centimetrů zdaleka nemusí stačit. Ideálně by vedle televizoru mělo ještě zůstat místo na odložení třeba ovladače. Zato s hloubkou můžeme šetřit, plochým televizím stačí štíhlý nábytek. Výška skříňky by měla vycházet z velikosti televize – střed obrazovky bychom totiž měli mít zhruba proti svým očím.

Požadavky na členění nábytku

Jestliže potřebujeme umístit v blízkosti televize další příslušenství, jako je třeba set-top-box, videorekordér apod., je vhodný nábytek s otevřenou nikou nebo nikami (nebo se speciálním prosklením), do zásuvek nebo na police za dvířky zas uložíme například DVD, sluchátka a další příslušenství. Co se týká materiálu, barevnosti a stylu skříňky, záleží jen na nás a na stylu místnosti.

Kam televizi schovat

Ne každý chce mít televizi stále na očích. V tom případě se dá šikovně ukrýt do nábytku. Může stát uvnitř skříňky a teprve ve chvíli, kdy nás zláká zajímavý film, otevřeme či složíme dvířka. U větší sestavy nábytku se dají využít dvířka i rozměrnější panel posuvné do strany.

U nižší skříňky můžeme uplatnit mechanismus, díky kterému televize vyjíždí nahoru a sjíždí dolů. Plochou televizi zavěšenou ze stropu snadno sklopíme do potřebného úhlu nebo přiklopíme ke stropu, takže podle potřeby „zmizí“. V chalupářské světnici televizní přijímač pověšený na stěně nebo postavený na poličce jednoduše schováme třeba za vyšívanou kuchařku nebo ubrus po babičce.

www.blackox.cz, www.jitona.cz, www.kika.cz

text: Iva Tvrzová
foto: Pavel Veselý, Jaroslav Hejzlar a archiv firem

Kam s televizí

Kam s televizí