Žebřík, nebo police?

Čím výše jsou stupně na interiérové polici umístěny, tím jsou užší. Foto: WestwingNow

Interiérový žebříček má mnohostranné využití, které se odvíjí od jeho podoby. Může to být subtilní žebřík s příčlemi a může vypadat pevně jako štafle se stabilními policemi.

I žebřík může plnit funkci nábytku, jeho příčle jsou na to jako dělané. Textil stačí přes ně přehodit. Odložíme sem ručník, osušku nebo i deku. Žebřík poslouží i jako němý sluha v ložnici. Dáme na něj sundané ošacení, které se zároveň vyvětrá. Když žebřík omotáme světýlky na šňůře nebo LED páskou, bude svíticí dekorace na světě! Široké stupně už dělají ze žebříku nábytek, tj. stojan s policemi, který ale může připomínat také štafle nebo různé pokojové schůdky. Stojan může být rozdílně výsoký, od malého určeného jako příruční (hodí se třeba na pracovní plochu) přes střední (například jako stolička) až po vysoký (štafle nebo knihovna). Police s více předměty, ať už zvolíme knihy, nádobí, či květináče s rostlinami, budou vyhlížet uspořádaně, když si necháme záležet a dodržíme střídmou barevnost. Nejlépe vypadají maximálně tři barvy. Použité barvy pak můžeme uplatnit i jinde v místnosti.

Pokud trubkami kovového žebříku nechceme vytápět, lze i v koupelně odložit ručník na dřevěnou konstrukci (Foto: Tchibo)

Police v kuchyni připomíná svým atypickým tvarem štafle (Foto: WestwingNow)

Žebřík zadarmo

Jednoduchý žebřík můžete sestavit i sami. Vyberte si zdravé, rovné větve (třeba výhony jasanu), které odkorněte, protože pod kůrou by mohl být hmyz. Jednotlivé kousky osmirkujte, abyste si později nezadřeli třísku. Příčle ke stojnám připevněte hřebíky nebo šrouby. Celá konstrukce by měla být pevná. Žebřík nalakujte nebo natřete, přitom barevná kombinace nátěru a transparentního laku je možná a žebřík zatraktivní.

Malý žebříček snadno přeneseme (Foto: Cellbes)

Na jednotlivé stupně překlápěcích schůdků postavíme květiny nebo malé dekorační předměty. Foto: Shutterstock

Klíčový je materiál

Dřevo a jeho věrné napodobeniny jsou důležité, protože vypadají teple a útulně. Žebříky z kovu jsou moc industriální a pracovní a žebříčky z umělých hmot působí lacině.

Policový stojan lze využít v každé místnosti (Foto: WooDIY)

Jednoduchý interiérový žebřík zhotovíme sami, ale nezapomeneme z kulatiny odstranit kůru (Foto: Dulux)

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Dulux, WooDIY, Cellbes, WestwingNow, Tchibo

Žebřík, nebo police?