Dlažba v interiéru

Při zařizování interiéru je důležité pořídit takovou dlažbu, ke které budeme schopni sladit nábytek. Není to věc, kterou bychom často měnili, proto je dobré dát si s výběrem na čas.

Najdeme ji hlavně v chodbách, kuchyních a koupelnách, někdy se pod ní ukrývá podlahové topení a může mít protiskluzovou vrstvu. Zamyslet se musíme nad tím, kde ji budeme pokládat, protože otěruvzdornost hraje leckdy důležitou roli. Musí se nám ale také líbit.

Díky technologii digitálního tisku nabízí dlažba Fineza Brick America spoustu variant odstínů a dělá prakticky z každého kusu originál (SIKO koupelny)

Protiskluzová vrstva

Od dlažby především očekáváme, že bude bezpečná a nebude klouzat, proto je důležité pořizovat dlažbu s protiskluzovou vrstvou. Výrobky jsou označovány písmeny A, B, C pro plochy, kde se chodí bosou nohou a R9–R13 pro místnosti určené pro chůzi v obuvi. Norma protiskluzu se určuje tak, že se na testovanou krytinu postaví člověk v běžné obuvi. Poté se podložka naklání v čím dál větším úhlu, dokud nedojde ke skluzu. Pro uživatele je dobré vědět, že čím je větší protiskluznost, tím hůře se dlažba čistí.

Otěruvzdornost a tvrdost

Nejzatěžovanější interiérovou dlažbu najdeme většinou v chodbě. Pořídíme-li na takové místo glazovanou keramickou krytinu, hrozí, že se brzy ošoupe. Dnes již výrobce není povinen uvádět otěruvzdornost, ale když se zeptáme, informaci jistě dostaneme. Označuje se písmenky PEI a například při střední zátěži, která je vhodná právě do chodeb, zádveří a vstupních hal by měla mít označení minimálně PEI 3.
Tvrdost dlaždic se vyjadřuje stupnicí tvrdosti MOSH a ty kvalitní mají čísla mezi 6 až 9. Obecně ale platí, že čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost.

Dlaždice Cottobello připomínají směsí vzorů patchwork (EDEN koupelny)

Nejnovější trendy

Co se týká dekorů, hitem se poslední dobou stala dlažba, která imituje dřevo. Dělá se ve všemožných barevných odstínech od přírodní hnědé až třeba po modrou. V přírodní barvě vypadá nejlépe a je dobrou alternativou za dřevěnou podlahu, která by v nevytápěné chodbě trpěla. Seženeme ale i imitaci betonu, cihel nebo mramoru, a to s patinou nebo bez.
Kombinovat můžeme mozaikovou dlažbu ve stylu art deco s jednoduchou béžovou dlaždičkou anebo lze rozzářit barvami celou podlahu. Potom musíme být opatrní při pořizování nábytku a doplňků, aby se s krytinou barevně i stylem doplňovaly.
Jemná mozaika se hodí do skandinávského stylu, který teď hraje prim v oblasti interiéru, a to hlavně pro svou jednoduchost a důraz na dostatek světla. Dominují barvy jako bílá, krémová, světle šedá, modrá či zelená.
Hnědé kamenné dlaždice se dobře kombinují s dřevěným rustikálním nábytkem, ale i moderními materiály, jako je kov. Oblíbený odstín hnědé je koňak nebo červenější jako terakota.
Ani francouzský styl nevyšel z módy. Slunnému francouzskému venkovu vévodí šedá, bílá a levandulová barva a barvy dřeva.

Dlažba Cahrwood s motivem dřeva s různými odstíny modré barvy (SIKO koupelny)

Spárování

Pravidlo číslo jedna zní – vyvarujme se bílé spárovací hmoty. Po čase už ani nebudeme vědět, zda jsou spáry bílé, protože se v průběhu času špiní a nečistoty z nich jdou velmi špatně dostat. Klidně se nemusíme bát vybrat spáry o tón tmavší, než je barva krytiny.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Dlažba v interiéru