Jídelní židle

Jídelní stůl je přirozeným centrem dění. Foto: Shutterstock

Bez pohodlných židlí bychom se v interiéru obešli jen stěží. Zaměřit bychom se u nich měli jak na vzhled, tak kvalitu a odolnost, která je prověřována každodenním používáním.

Židle mohou být vyrobené z nejrůznějších materiálů. Tradiční je především dřevo, ať už jehličnaté, odolnější dub a buk, či exotické dřeviny. Povrchová úprava dřeva pak buď podtrhne jeho přirozený odstín a kresbu, nebo ji naopak schová pod vrstvu barevného nátěru. Díky mnoha možnostem, jak je opracovat, může židle dostat nekonečně mnoho podob, ať už je to jednoduchá selská židle, ladná tonetka, nebo moderní kousek z tvarované překližky.

Tonetky neztratily nic ze svého půvabu ani po sto letech. 3 690 Kč (Foto: TON)

Variantou, která se hodí do modernějších interiérů, jsou potom židle z plastu, či v kombinaci plastu a kovu. Je pravdou, že plast má řadu výhod. Je lehký, snadno omyvatelný, nestudí a vybírat můžeme z široké barevné škály. Ve venkovské chalupě s nimi však obvykle mnoho parády nenaděláme.

Čalouněný sedák podstatně zlepší komfort při sezení. 1 850 Kč (Foto: JYSK)

Komfort nezná kompromis

Ačkoliv je dřevo velice krásný a odolný materiál, o pohodlí při dlouhodobém sezení si můžeme nechat zdát. To samé platí i o plastu či ratanu. Jako řešení se tedy nabízí čalouněné židle, které jsou měkké i krásné. Jejich zásadní nevýhodou je však náročnější údržba. Zvolit můžeme potah z látky, kůže nebo koženky. Podobného efektu dosáhneme ale také dodatečným polstrováním, jímž lze doplnit židle bez čalounění. To se navíc podstatně snáz udržuje.

Ratanový výplet je vzhledově velmi efektní, při dlouhém sezení však může být nepohodlný. 7 199 Kč (Foto: KARE)

Židle jako stylový doplněk

Ač je židle nábytkem ryze praktickým, ani v nejmenším nemusí nudit a může být plnohodnotným nositelem stylu. Záleží pak čistě na našem vkusu a cítění, zda zvolíme židli, která svým vzhledem k ostatnímu zařízení zapadne, nebo ji naopak necháme vyniknout a strhnout na sebe větší pozornost. Právě druhá možnost překvapivě často do interiéru přinese vítané osvěžení. Navíc neriskujeme mnoho. Když nás kontrast omrzí, židle lze oproti jinému nábytku poměrně snadno vyměnit.

Tradiční vzhled doplní jakýkoliv styl. 599 Kč (Foto: IKEA)

Područky usnadňují vstávání ze židle. 2 000 Kč (Foto: JYSK)

Ladné tvary jsou typickým znakem ohýbaného nábytku. 3 800 Kč (Foto: Anglická sezóna)

Dobrá rada

I když při výběru židle dáváme často přednost estetickým kvalitám, neměli bychom zapomínat ani na pohodlí. Správně ergonomicky tvarovaná židle zajistí komfortní sezení po delší dobu. Výška sedáku by neměla být nižší, než je délka lýtka do podkolenní jamky, a měl by být mírně zakloněný dozadu. Příliš dlouhý sedák zase znesnadňuje vstávání. Důležité je také dostatečně vysoké opěradlo.

Starý lidový nábytek stojí za záchranu. Foto: Shutterstock

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem JYSK, IKEA, Anglická sezóna, KARE, TON

Jídelní židle