Jednoduchý návod, jak vyladit svůj interiér do rustikálního stylu a nezkrachovat při tom

Rubrika: Market

Uchvátily vás anglické či francouzské venkovy a toužíte po tom vnést si alespoň kousek z nich k sobě domů? Potom jistě uvítáte následující tipy, díky nimž si rustikální styl osvojíte hravě i vy. Ukážeme vám, že i s nízkým rozpočtem uděláte divy. Vytvořte spolu s námi kouzelný domov, ve kterém už chybí jen opojná vůně domácího koláče a levandule…

Materiálům vévodí masivní dřevo, kov, sklo a mosaz

Rustikální neboli venkovský styl klade velký důraz na materiál. Mísí se v něm především prvky a nábytek z masivního dřeva, zejména pak stoly, postele či komody, doplněné o kovové detaily, ale i sklo. Chápeme, že ne každý chce utrácet mnohdy až astronomické částky za nábytek, proto začněte zvolna. Investujte alespoň do pěkného masivního stolu, z kterého se stane dominanta místnosti. Nebudete litovat, vydrží vám věky.

Do jakých barev ladit rustikální interiér?

Barevná paleta se u rustikálního stylu nese ve znamení světlých, případně zemitých či jemných pastelových tónů. Vyvarujte se proto jasných barev a místo toho zvolte přírodní odstíny, od krémové, přes bílou, hnědou, až po pískovou. Tyto barvy skvěle prosvětlí interiér, jenž bude ve výsledku působit harmonickým a útulným dojmem.

Jak se popasovat s rustikálním interiérem, aniž byste utratili statisíce:

1. Patinujte!

Patinování patří k technikám, kterými rovněž docílíte venkovského stylu, bez toho abyste způsobili tornádo ve vaší peněžence. Postačí vám jen jakýkoli internetový návod na patinování nábytku a trocha zručnosti. Patinování spočívá v tom, že za pomocí barvy určené k patinování vytvoříte na jednotlivých kusech nábytku jakési ledabylé tahy štětcem, které sem tam stíráte a obrušujete. Ve finále pak nábytek evokuje romantické opotřebení.

2. Předělávejte staré kousky

V bazarech se poohlédněte také po doplňcích, které s trochou kreativity nakonec od původního vzhledu ani nerozeznáte. Inspirujte se například triky zkušených designérů, kteří v případě nízkorozpočtové renovace přetvoří například starý obraz s ozdobným rámem na zrcadlo. Jak? Z obrazu si ponechají pouze rám a ten nechají zasklít u sklenáře. Jednoduché a přitom efektivní. Nebojte se zužitkovat i staré palety, svícny nebo třeba proutěné doplňky.

3. Propadněte Shabby chic

Nekamarádíte se zrovna s barvou ani se štětcem? Nevadí, pak je pro vás rustikální styl jako dělaný. Jestli totiž existuje něco, co je pro venkovský interiér typické, tak právě nedokonalost. Záměrně ošuntěle vyhlížející, a přitom na první pohled dokonalý interiér dokonce nese speciální označení Shabby Chic.

Termín k nám dorazil z Anglie z osmdesátých let, kdy takto laděným interiérům dominoval zdobený nábytek s romantickými a historickými prvky. Pastelové barvy, odstíny smetanové a krémové barvy a květinové motivy, to vše dokonale vystihuje Shabby Chic.

4. Zvýrazněte stavební prvky

Jestliže je charakter vašeho bydlení postaven na dřevěných trámech či masivních futrech, pak si interiér o venkovský styl přímo říká, a vy máte navíc z poloviny vyhráno. A pokud ne, nezoufejte, a zvažte kupříkladu přidání falešných trámu, hodí-li se to do stylu vašeho bydlení.

Rustikální svítidla a retro lampy

Zahalili jste takřka celý svůj dům či chalupu do venkovského stylu, ale stále tomu něco chybí? Pak jste pravděpodobně zapomněli na osvětlení. Svítidla v rustikálním stylu vás na první pohled zaujmou svým materiálem, přičemž nejčastěji je zdobí masivní dřevo, kovy, ale dokonce i beton.
Rustikálně laděný interiér hezky oživíte také retro lampou. Například rustikální svítidla od firmy Profisvítidla.cz svým vzhledem okouzlí.

Komerční prezentace

Uložit

Jednoduchý návod, jak vyladit svůj interiér do rustikálního stylu a nezkrachovat při tom