Jaro jako malované: Osvěžení si po zimě zaslouží i interiér

Rubrika: Market

Jaro podle Josefa Lady. Zdroj: Matějovský a.s.

Jaro, vítej! Po dlouhé, i když nevídaně teplé zimě, se konečně těšíme z probouzející se přírody, ranního zpěvu ptáků a prvních okamžiků, kdy zaboříme své ruce do chladivé hlíny. Všichni zahrádkáři se již tetelí blahem. V jarní euforii však nezapomeňte ani na své příbytky, domovy, milované chalupy a chaty. Otevřete okna, vyvětrejte skříně a udělejte si radost třeba novým doplňkem. Inspiraci nabízí česká klasika i světové trendy!

Objevte novou sběratelskou vášeň

Nejen obrazy, pohledy, knihy, ale také bavlněné povlaky na polštáře. Nechte ve svém domově zavládnout kouzlo nestárnoucích kreseb Josefa Lady, které jsou pro mnohé z nás symbolem dětství, harmonického venkova a české tradice. Limitovaná edice pěti dekoračních povlaků se zimními motivy kreseb Josefa Lady, které loni na podzim uvedla firma Matějovský, tradiční český výrobce ložního povlečení a bytového textilu, se nyní rozrostla o dalších pět motivů. „Máme velkou radost z toho, že můžeme zákazníkům a zákaznicím nabídnout produkt, který je zároveň i naší srdcovou záležitostí. Ohlasy na povlaky s motivy kreseb Josefa Lady jsou velice pozitivní. Nabídku jsme rozšířili o pět pečlivě vybraných motivů. A mohu prozradit, že další novinky na sebe nenechají dlouho čekat,“ říká s úsměvem Alena Samková, ředitelka společnosti Matějovský. Na povlacích z 100% bavlny ožily půvabné, typicky černou barvou konturované, ladovské scenérie. „Nejmodernější digitální tisková technologie nám umožnila vyrobit dekorační povlaky o velikosti 33/50 centimetrů, které vynikají nádhernými barvami a precizními detaily. V nabídce samozřejmě nechybí ani náplň odpovídajícího rozměru,“ dodává Alena Samková. Poetické kresby Josefa Lady vás mohou provázet všemi ročními obdobími. „Novou limitovanou edici jsme sestavili tak, aby mohla být součástí interiérů po celý rok. Textilní doplněk tak navíc může plnit funkci uměleckého solitéru,“ podotýká Alena Samková.

Josef Lada: Symbolika české tradice

Josef Lada se narodil jako čtvrté dítě do skromných ševcovských poměrů v roce 1887 v Hrusicích, malé vesničce v Posázaví. „Rodina bydlela v domku o jediné obytné místnosti, která byla zároveň kuchyní, obývacím pokojem, ložnicí a v zimě bývala i chlévem. Místnost neměla pevnou podlahu, ale jen udusanou hlínu, a malý Josef v nejranějším dětství trávíval většinu času na peci, kde spával, hrál si a jen o kousek výš u komína měl později také první malou knihovnu naplněnou starými kalendáři a sešity,“ uvádějí autoři Jiří Olič a Lev Pavluch v knize Lada, monografii, která přináší rozsáhlý vhled do umělcova života a téměř tisícovku barevných reprodukcí děl, která představují jedinečný fenomén v dějinách českého výtvarného umění i literatury. Josef Lada s nadšením kreslil již od dětství. Pro radost a pobavení, nejprve svých vrstevníků, později nás všech. Obrazy vnímal jako něco magického. Sám ve svém díle nebyl realista, nekreslil podle modelu, ačkoli v jeho paměti zůstala rodná ves, umělcovu ruku vedly vlastní představy a fantazie. Kresby se tak staly něčím mimořádnějším, než všední realita. Imaginárním. Nadčasovým. Možná i proto jsou Ladova díla, napříč jednotlivými etapami jeho tvorby, blízká a srozumitelná i současné generaci, která je zahlcená vizuálními vjemy.

Povlečení Samanta. Zdroj: Matějovský a.s.

Novinky ze světa: Klasická modrá interiéru sluší

Americký Pantone Color Institute každoročně vyhlašuje barvu roku. Pro rok 2020 vybral odstín s názvem 19-4052 Classic Blue. Vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení. Podstata modré barvy v klasickém odstínu, která se letos prolíná světem módy, grafického designu i výrobou bytových doplňků, je podle institutu Pantone také kulturní a společenská. A navíc je univerzálně slušivá! Vyzkoušejte ji i u sebe doma!

Komerční prezentace

Jaro jako malované: Osvěžení si po zimě zaslouží i interiér

Zajímavé