Všechny barvy podzimní zahrady: svíčkovce a trubače

Rubrika: Market

Pokud přemýšlíte nad tím, jak si zpestřit podzimní zahradu, určitě si prohlédněte svíčkovce nádherných barev a bohaté trubače. Patří k nejdéle kvetoucím trvalkám, které svými barvami ozdobí zahradu a budou kvést prakticky celý podzim až do prvních mrazíků. Navíc poskytnou cennou pastvu hmyzu.

Nádherné svíčkovce ozdobí zahradu

Hledáte-li trvalky, které vylepší vaše méně barevné podzimní záhony, určitě se zaměřte na svíčkovce. Jejich první květy na vás vykouknou už začátkem léta a daří se jim dobře prakticky až do konce sezony. Nádherně kvetou ještě během října a listopadu – pokud tedy neudeří mrazíky. Dobrou zprávou je, že svíčkovce jsou mrazuvzdorné a velmi snadno se přesemení. Krásné rostliny vám tedy během příštího roku vykvetou bez velké práce.

Novinka v českých zahradách

Svíčkovce nejsou v našich zahradách letitou stálicí, ale poměrně velkou novinkou. První svíčkovce se u nás začaly pěstovat teprve před deseti lety. Vybrat si můžete z nižších kultivarů, které se dají pěstovat v nádobách na balkonech a terasách, nebo řady barevných kultivarů, které se hodí pro pěstování v záhonech. Jednotlivé druhy se liší zejména barvou květů a zbarvením listů. Volit můžete z čistě bílých variant až po tmavě růžovou.

Pěstování svíčkovců v zahradě

Svíčkovce mají rády slunce a velmi dobře snášejí sucho. Řadí se k neúnavně kvetoucím rostlinám, které za trochu péče udělají velkou parádu. Výborně se jim daří v dobře propustné půdě bohaté na humus. Kombinují se vzájemně s ostatními druhy svíčkovců nebo s travinami, které jejich výsadby harmonizují. Jako krátkověká trvalka se svíčkovec dožije maximálně pěti let. Na jaře můžete jeho trsy rozdělit a svíčkovce si tak namnožit do celé zahrady.

Bohaté okrasné popínavky

Oranžové trumpety trubačů ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy během pozdního a babího léta. Na našich zahradách se výborně daří zejména trubačům velkokvětým a trubačům kořenujícím. Tyto okrasné rostliny využijete v zahradách na řadě míst – velkou parádu udělají na pergole, krásně popnou branku, dřevěný nebo kovaný plot. Výborně budou vypadat i na zahradních domcích, ale zároveň jimi můžete zakrýt všechny nevzhledné či neupravené kouty zahrady. Trubačům se bude dařit všude tam, kde pro ně bude dostatek prostoru a budou se moci pořádně rozrůst. Vyhovuje jim jižní stanoviště a velmi se jim daří na drátěných konstrukcích. Pokud zakládáte novou zahradu, výbornou zprávou je, že trubače jsou velmi bujné a během několika let vytvoří velmi hustý porost.

Pěstování popínavých trubačů

Trubače potřebují pro bohatý vzrůst a nádherné květy vhodné stanoviště. Ideální je jižní stanoviště a kvalitní půda obohacená humusem. I když jsou trubače podzimní rostliny, potřebují dostatečnou zálivku, nikdy byste je neměli vystavit období sucha. Trubačům zároveň vadí i přemokření, proto to se zálivkou zase příliš nepřehánějte. „Trubače jsou plně mrazuvzdorné, proto se o ně nemusíte obávat ani během zimních měsíců. Na jaře je musíte pečlivě seříznout. Kdybyste je nechali bez seříznutí, ze šlahounů by nevyrostly žádné květy. Na hlavních výhonech nechte přírůstek o délce asi jednoho metru a jednoleté výhony zkraťte na dvě očka”. Kromě přemokření nemůžete při pěstování trubačů udělat prakticky žádné chyby.

Komerční prezentace

Všechny barvy podzimní zahrady: svíčkovce a trubače