Japonské pily

Pro začátek je vhodné vybrat si z tradičních japonských truhlářských pil oboustrannou ryobu s výměnným listem. Foto: Turpil

Zvláštní tvar japonských pil může na první pohled budit nedůvěru. Ale když je vyzkoušíte, už se nebudete chtít vracet k pistolové nebo obloukové rukojeti tradičních pilek.

Pod názvem japonská pila sice objevíte na českém trhu ledacos, ale v podstatě jde o několik tipů ručních pil, které na první pohled vypadají tak trochu jako samurajská zbraň či malá zubatá šavle. Jejich speciální tvar a ozubení z nich činí neuvěřitelně výkonné nástroje, které ocení hlavně vzrůstající počet romantiků dávajících přednost tak trochu rituální práci s nejkvalitnějším ručním nářadím. A kombinace pouze minimální nutné námahy a efektivity řezání vás při prvních pokusech vskutku ohromí, jen je nutné pořídit si opravdu kvalitní nástroj a vyhnout se levným napodobeninám.

Pro truhlářskou dílnu

Na japonské pile upoutá zejména kombinace plochého listu a rukojeti, která opravdu připomíná zakončení samurajského meče. U originálních výrobků bývá zdobená ratanem a je rovná, pila se prostě drží podobně jako velký nůž či mačeta. Velmi tenký pilový list je vybaven speciálním ozubením a právě v něm spočívá jedinečnost tohoto nástroje.
Základním typem, který lze pro začátek doporučit, je ryoba, tedy oboustranná pilka, která má na jedné straně plochého listu jemnější a na druhé hrubší zuby. Sklon zubů je oproti tradičním evropským pilám opačný, takže energie není do řezu vedena tlakem od sebe, ale tahem k sobě, proto má pila i typickou rovnou rukojeť, která je pro tah přirozenější. Přestože je list tenký, zůstává při řezání díky tahu k sobě napjatý, neohýbá se a lze s ním docílit dokonalé přesnosti. Chce to trochu cviku, ale velmi rychle zjistíte, že kombinace malé namáhavosti, rychlosti a kontroly nad řezem je působivá.

Kromě oboustranné ryoby existují i listy s ozubením pouze na jedné straně a také pily různých velikostí, přičemž ty největší používají japonští mistři truhláři i k řezání desek z trámů.

Silky pily jsou díky speciálnímu ozubení ideálním nástrojem na řezání čerstvých větví. Foto: Cesta dřeva

Silky na větve

Z Japonska pochází rovněž tzv. silky pila, což je typové označení a obchodní název pro pilu šavlovitého tvaru s rovnou rukojetí, rovněž podobnou rukojeti nože i mačety. Je určena na prořez větví. Na zahradníky či arboristy myslí řada výrobců i tak, že prodává zavírací pily nebo nástroje v plastových pochvách na zavěšení k pasu.

Zázračná účinnost těchto pil, s nimiž odříznete velmi rychle a bez extrémní námahy i silné větve bez toho, že by se vám pila zasekávala a kroutila v řezu, je dána soustavou zubů broušených ve speciálních úhlech. Technologie byla v 80. letech minulého století patentována právě v Japonsku, ale v současné době jsou na trhu dostupné i silky pily od renomovaných evropských výrobců nářadí. Malé typy včetně zavíracích poslouží na prořez větví či odstraňování náletů, s největšími bez problémů pořežete kulatinu.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Cesta dřeva a Turpil

Japonské pily