Jaký zvolit zahradní nábytek

Rubrika: Zahrada

Zahradní nábytek vybíráme podle toho, k čemu má hlavně sloužit – stolování, posezení u kávy, pro chvíle s knihou nebo relaxaci či opalování.

Někdy si vystačíme s jedním druhem nábytku, zvláště když má náš pozemek skromné rozměry. Pokud to ale možnosti dovolí, je příjemné mít na zahradě několik zákoutí – s jídelním stolem u domu, s lavičkou pod stromem, s lehátkem na trávníku nebo u bazénu.

Ratanový nábytek Mastholmen je jako stvořený pro odpočinek pod širým nebem. Dvoupohovka 3 990 Kč, křeslo 2 490 Kč, stolky 1 290 a 999 Kč
(IKEA)

Dobré chutnání

V létě můžeme na zahradě stolovat, vychutnat si na čerstvém vzduchu snídani, oběd i večeři. K tomu potřebujeme dostatečně velký jídelní stůl (může být i rozkládací), ke kterému postavíme potřebný počet židlí, případně lavice nebo lavici i židle. Židle mohou být i s područkami nebo polohovací. Ty nabízejí více pohodlí a komfortu, takže si v nich rádi posedíme třeba u odpolední kávy a nebudeme tak ani postrádat klasická křesílka.
Je možné koupit jak hotové jídelní sestavy, tak z jedné řady nábytku vybírat různé velikosti stolů, k tomu židle, křesílka, lavice, případně i slunečníky či další doplňkový nábytek.

Elegantně zvlněné lehátko Barcelona má kostru
opletenou umělým ratanem v šedé barvě. Lze přikoupit měkké čalounění. 5 999 Kč (JENA nábytek)

Pozvání na kávu

Pro posezení u kávy a popovídání s přáteli se hodí pohodlná křesílka a zahradní pohovky s nižšími stolky. Výrobci někdy nabízejí nábytkové řady, které obsahují nejrůznější prvky, z nichž si zákazník podle svého přání skládá pohovky větší či menší, rohové, s vloženou odkladní plochou a podobně.
Přejete si mít „malé“ posezení jen pro dva nebo nemáte na vyhlédnutém místě dost prostoru? Intimní zákoutí pro přemýšlení či luštění křížovky vytvoříme pomocí menšího stolku se dvěma židlemi. Právě proto, že se s těmito sety počítá do malých prostor, bývají většinou stolek i židle skládací.

Relaxujeme

Pro relaxaci, chvíle s knížkou nebo opalování můžeme zvolit různá lehátka a samostatná polohovací křesílka. Je jich mnoho typů – s polohováním pod hlavou nebo i nohami, pevné, skládací, s kolečky pro snadné přemístění.
Na každou zahradu se určitě hodí i univerzální lavička. A co byste řekli na houpací lavici, závěsné křeslo, houpací síť nebo sedací či lehací vak?

Sestava Carmen I s rozkládacím stolem
(150 až 200 cm) a se šesti křesly s područkami a nastavitelnými zádovými opěrkami.
Z tropické akácie, s odolnými mosaznými
spoji. Lze doplnit potahy. 11 499 Kč (Fieldmann)

Dřevo, kov, plast, nebo textil?

Vedle dlouhodobě oblíbeného, odolného teakového nebo eukalyptového dřeva je na trhu i nábytek z akácie. Při trvalém pobytu venku ale vyžaduje dřevo náročnější údržbu, zvláště to měkké. V podstatě bezúdržbový je kovový nábytek. Přírodní výplet byl téměř vytlačen umělým výpletem, který je odolný vůči počasí a nepotřebuje téměř žádnou péči. Nábytek s textilními potahy je lehký, výhodou jsou snímací pratelné potahy.

Vybírejte pečlivě

Při výběru se řiďte nejen cenou a tím, co se vám líbí. Chcete-li nábytek častěji přemísťovat, zajímejte se o jeho hmotnost. Skládací a stohovatelný nábytek se lépe uskladňuje. Ptejte se na jeho odolnost vůči nepřízni počasí, jak se udržuje, zda vyžaduje pravidelné nátěry.
A nábytek si rozhodně vyzkoušejte! Nejen proto, jak se v něm sedí nebo leží, ale důležitá je i jeho stabilita, jak se z něj vstává, jak snadno se polohuje. Máte-li v rodině nebo mezi přáteli někoho objemnějšího, zjistěte si nosnost nábytku.

www.decodoma.cz, www.donate.cz, www.fieldmann.cz, ww.ikea.cz, www.jena-nabytek.cz, www.kika.cz, www.mountfield.cz

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Jaký zvolit zahradní nábytek

Jaký zvolit zahradní nábytek