Historie zápalek

Podlouhlá dřívka nasycená zápalnou látkou, jejíž konec vzplane třením, patří mezi užitečné vynálezy. V šumavské Sušici měla jejich výroba stosedmdesátiletou tradici, útlá dřívka se zde vyráběla od roku 1839 do roku 2008.

zápalka

Vynálezem 19. století je zápalka. Ta bezpečná se pozná tak, že po jejím škrtnutí dřívko již přestane žhavit a její hlavička zůstane kompaktní, po uhašení musí dřívko ihned zčernat, nesmí mu zůstat žhavý konec. Foto: Shutterstock

V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dává patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostává do české Sušice, kde dosáhla světové známosti. Přetrvala zde až do roku 2008, kdy proslulá sirkárna Solo Sušice byla nucena ustoupit tržním tlakům a prodat výrobní stroje a transformovat se na obchodní firmu,“ popisuje Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames, dnešního nástupce historické značky SOLO.

V západočeské Sušici započal slavnou výrobu zápalek truhlář Vojta Scheinost, který pracoval se svojí milou, Marií Urbancovou, ve Vídni právě u lékárníka Römera. Vojta Scheinost tam vyráběl dřívka a Marie Urbancová míchala hořlavou směs pro výrobu zápalek.

krabičky zápalek solo

Mezi známé motivy krabiček ze SOLO Sušice patřily klíče, nůžky, poštovní trubky; tyto jsou cizokrajné. Foto: Shutterstock

Unikáty ze sirek

Zápalky nemusí vždy v domácnosti sloužit k podpálení v krbu nebo kamnech. Mohou být vděčným materiálem pro tvorbu dekorací nebo stavbu sofistikovaných modelů a uspokojí jednoduché až velmi náročné potřeby kreativců. Kutilská práce se sirkami vyžaduje kromě šikovnosti také značnou dávku trpělivosti.

Zápalky mají své fanoušky, někteří sbírají jejich nálepky a někteří z malých dřívek staví až dechberoucí předměty. Známá je například kytara vyrobená Tomášem Kordou z Vrchlabí. Je zcela funkční, což dokázal jeden z našich kytarových virtuosů Štěpán Rak, který na kytaru vyrobenou ze zápalek zahrál. Tomáš Korda strávil s výrobou 2 738 hodin čistého času práce a použil na ni 16 854 sirek.

Mezi další unikáty vyrobené ze sirek patří například egyptský džbán, ale i kulečníkový stůl zhotovený v reálné velikosti a splňující podmínky profesionální soutěže. Kulečník má standardní rozměry 2,1 metru na 105 centimetrů a je potažen běžným zeleným suknem a deset let jej stavěl Zdeněk Matějka z Nového Přerova.

Jaké druhy zápalek existují?

Kromě standardních malých zápalek, tzv. kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru.

Nejkvalitnější zápalky se vyrábějí ze dřeva osiky, jehož struktura vláken zajišťuje dostatečnou pevnost dřívek. Vyloženě nevhodným dřevem pro výrobu zápalek je smrk, který při škrtání praská

V číslech

  • Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně 40 kusů.
  • Nejčastěji používané jsou zápalky domácnostní, délka zápalky je zhruba 5 cm a prodávají se v různě velkém balení, například po 100 nebo 240 kusech. Jsou delší, aby se s nimi snadněji zapaloval plynový hořák pod hrncem, a celkově je s nimi manipulace pohodlnější.
  • Krbové zápalky jsou prodloužené na zhruba 20 cm. Krabičky jsou různé, obecně však bývají dlouhé a úzké. Svíčkové zápalky jsou dlouhé okolo 9 cm.

Víte, že…

• V současné době je největším producentem zápalek Švédsko.
• Nejvíce zápalek bylo vyvezeno ze SOLO Sušice v roce 1925, a to přes 7 milionů kg.
• Od roku 1958 bylo každý den vyrobeno v Sušici 100 miliónů zápalek.
• Za jak dlouho se krabička zápalek vyrobí? Rekord 2,5 vteřiny drží Švédové, sušičtí sirkaři potřebovali 6 vteřin.

Text: Redakce
Foto: Shutterstock a se svolením firmy SOLO

Historie zápalek