Snadné malování

Vymalovat rohy místností, stěny okolo radiátorů a další těžko přístupná místa nám pomůže speciální malířské náčiní.

Pro malování úzkých ploch okolo oken a v rozích místností je vhodný miniváleček

Zatímco ploché a kulaté štětce mají v zásadě velmi univerzální možné použití, speciální štětce jsou určeny pro méně běžné případy aplikace nátěrových hmot. Do této skupiny zařazujeme například stětce zároháky, lyonské kulaté i ploché, štětce zapanty a linkovací štětce.

Speciální štětce

Štětec zárohák, kterým se snadněji dostanete například za radiátory ústředního topení

Speciální variantou plochých štětců jsou tzv. zároháky s dlouhou a zahnutou rukojetí. Tyto štětce se volí při nátěrech méně přístupných ploch, např. radiátorů a potrubí ústředního topení, nebo spodních částí automobilů. Zároháky jsou zahnuté v úhlu přibližně 45°. Nejčastěji se prodávají v šířce 25mm až 76mm.

Štětec Zapanty slouží pro opravy a dokončovací práce v těžko přístupných místech

Štětce lyonské mohou být kulaté nebo ploché. Toto náčiní s delším držadlem a malou hlavou s vlákny z přírodních štětin slouží pro drobné lakýrnické a dokončovací práce nebo opravy nátěrů. Protože mají dlouhé držadlo jsou vhodné i do těžko dostupných míst.

Štětce zapanty mají obdobný charakter jako štětce lyonské, držadlo je kratší. Poslouží opět především pro opravy a dokončovací práce. Linkovací štětce jsou tenké a použijeme je pro malování linek a obrysů.

Miniválečky a tyče

Rohovým válečkem pohodlně a rychle natřete kouty místností

Pro místa, kam se při malování těžko běžným náčiním dostaneme, existují také speciální válečky. Většinou jsou to miniválečky, s nimiž lze natírat i velmi členité plochy. Vyrábějí se s různou výškou plyše z přírodních materiálů, z polyamidu, polyakrylu, polyesteru apod. Například miniváleček Mikroplyš je z polyesteru, jiný se značkou Perfecta z polyamidu a další mikrováleček Velur je ze 100% vlny.

Kouty místností se lépe a rychleji než štětcem vymalují speciálním rohovým válečkem. Nazývá se sice válečkem, ale jde spíše o plyšové kolečko na držáku, se kterým se do koutů velmi dobře dostanete. Natírat s ním lze i velmi úzké plochy členitého povrchu.

Krátké miniválečky Mikroplyš se dostanou i do míst, kam by se běžně velké malířské válečky nevešly

Dobrými pomocníky při malování a natírání problematických míst, zvláště ve výškách nebo vysokých stropů jsou teleskopické tyče. Je možné na ně nasadit držáky malířských válečků a pohodlně bez použití schůdků s nimi pracovat. Vyrábějí se v délkách jeden až tři metry.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC, ZDENĚK VALA, SPOKAR

Snadné malování