Květináče všech tvarů

Rubrika: Interiér, Zahrada

Neobvyklý květináč se rozkročil na třech nohách, kamenina zdobená engobami (akad. sochaři Petra a Lubomír Hluštíkovi)

Kdo říká, že květináče musí být jen oblé? Pokud je lze postavit nebo zavěsit, dají se naplnit zeminou, květiny v nich mají dostatečný prostor – ať si mají tvar, jaký jim dá hrnčířova fantazie!

Veliký závěsný květník je z kameniny, dekor je vytvořený engobami (akad. sochaři Petra a Lubomír Hluštíkovi)

A tak můžete vybírat z květníků, které mají podoby hradů, domů i barokních statků, zvířat nebo lidské hlavy, nejrůznějších nádob od nočníku po kropicí konev. Mohou připomínat i starou výlevku na vodu nebo mít abstraktní tvar.

Tichého společníka, keramickou ručně malovanou hlavičku, koupíte už osazenou drobnou soleirolií (AA Keramika Jiří Andrle)

Některé nádoby na květiny se pyšní výraznými barevnými glazurami, jiné zdobí méně nápadné matné engoby (hlinky). Každé květině sluší jiný tvar a barevnost květináče. Platí: čím dekorativnější nádoba, tím méně nápadná květina. A lépe vynikne jeden či dva originální květináče podobného stylu vedle ostatních jednoduchých než více různě tvarovaných vedle sebe.

Květináč v podobě jihočeského barokního statku je ze šamotové hlíny, malované engobami ( keramika - B. Beňová, B. Palaciosová)

Originální květináče koupíte na hrnčířských a keramických trzích (např. 30. 5. v Kostelci nad Černými Lesy, 12. a 13. 9. v Berouně), v obchodech s doplňky a keramikou.

www.artkeramika.cz, www.keramika-mikulova.kvalitne.cz, www.tichyspolecnik.wz.cz, www.kolajovi.prodejce.cz, e-mail: PalaciosovaB@seznam.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ

Květináče všech tvarů

Květináče všech tvarů