Jak zařídit malé koupelny

Rubrika: Interiér

I malou koupelnu můžeme zařídit tak, aby poskytovala vše potřebné a necítili jsme se v ní stísněně.

Na minimum prostoru se musí vejít vana či sprchový kout, umyvadlo, někdy i záchodová mísa a pračka. Je nutné někam uložit koupelovou kosmetiku a další vybavení.

Vana nebo sprcha?

Volba vana nebo sprchový kout závisí jednak na tom, zda preferujeme sprchování nebo koupel, jednak na velikosti vany či sprchy a koupelny. Trváme-li na vaně, lze zvolit kratší délku (třeba 140 x 70 cm). Výrobci nabízejí i chytře tvarované vany dostatečné délky, které se vejdou tam, kam bychom běžnou vanu nedali.

Asymetricky tvarovaná vana Jika Tigo o rozměrech 160 x 80/70 cm se díky svému zalomení vejde i do velmi malého prostoru. Na výběr je levé i pravé provedení. Vanu lze doplnit zakřivenou vanovou zástěnou pro sprchování. Od Ravaku pořídíme komplet vany s umyvadlem, které se umístí nad zúženou vanovou část.

Někdy je ovšem lepší zvolit sprchový kout. Sprchovou vaničku lze vybírat z různých tvarů a velikostí a doplnit ji vhodnou sprchovou zástěnou. Pořídit můžeme i kompletní sprchovou kabinku.

Každý centimetr je dobrý

Umyvadla se prodávají v různých šířkách i hloubkách, podle dispozice koupelny vybereme to nejvhodnější. Umyvadlo lze pořídit samostatně i s odpovídající policí nebo skříňkou, vybavit je lze také praktickým držadlem na ručníky.

U záchodových mís hraje důležitou roli především jejich hloubka (měřeno od stěny k přednímu okraji). Jednotlivé typy se liší i o více než deset centimetrů. Na trhu jsou i mísy pro umístění do rohu.

Nábytek pro pořádek

Malý prostor vyžaduje pořádek, na uložení kosmetiky a toaletních potřeb je proto lepší uzavřený nábytek než otevřené police. Z půdorysu koupelny neubere ani centimetr mělká skříňka na kosmetiku, ukrytá za zrcadlem.

Stejně tak skříňka umístěná pod umyvadlem – může v ní být výklopný koš na špinavé prádlo, vyšší police na rozměrnější předměty i nízké zásuvky na drobnosti. Lepší přehled o uložených předmětech umožňují plnovýsuvné zásuvky než police.

Optické triky

Malému prostoru prospívají světlé barvy, což platí pro obklady i dlažbu. Monochromatická barevnost dodá koupelně lehkost a eleganci. Efektu zvětšení pomohou i obklady a dlažba větších rozměrů. Položíme-li je horizontálně, koupelnu rozšíří, naopak obkládačky použité vertikálně opticky zvýší nízký strop.

Bílé, béžové a světle šedé obklady lze snadno oživit barevnější výmalbou, dvířky nábytku s dřevěným nebo barevným povrchem i drobnými dekoracemi.

Budiž světlo!

Nezapomeneme na dostatečné osvětlení. Použití doplňkových zdrojů světla pomůže při kosmetických procedurách, zvýrazní i prostor okolo umyvadla. Důležitou roli hrají zrcadla díky jejich schopnosti znásobit odražené světlo. Místnost tak vypadá větší. Zrcadlem lze pokrýt i vysoká dvířka úložné skříně nebo dveře do koupelny.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Jak zařídit malé koupelny

Jak zařídit malé koupelny