Praní prádla v dešťové vodě

Bez vody se v domácnosti neobejdeme. Zatímco na vaření a přípravu nápojů používáme bez výhrad vodu pitnou, při praní prádla takto přísné nároky mít nemusíme. Žijeme v mírném podnebném pásu, kde dešťové srážky nejsou ničím výjimečným. A protože je dešťová voda, zjednodušeně řečeno, svou kvalitou velice podobná vodě destilované, je přímo ideální pro využití v domácnosti.

 

 

Méně pracího prášku
Výborně se osvědčila například při praní prádla. Důvod je prostý. Je mnohem měkčí než voda, kterou běžně čerpáme z vodovodní sítě, a také neobsahuje chlór. V dešťové vodě se prací prášky rozpouštějí a pění nejen rychleji, ale především dokonaleji. To vede k jejich nižší spotřebě. Při dlouhodobějším používání dešťové vody při praní to pocítíme v našem rodinném rozpočtu, neboť dochází ke dvojí úspoře. Za prvé poklesne spotřeba vody odebírané z kohoutku, za druhé si vystačíme s menším objemem pracích prostředků. Platí pravidlo, že čím máme doma tvrdší vodu, tím více spotřebujeme pracího prášku. Takže úspora v tomto případě bude větší než v domácnosti, kde běžně teče z vodovodu voda relativně měkká, ale ne ta měkká, jako je ta dešťová. Změkčovadla, která dokážou z vody odstranit minerály a nečistoty, při praní v dešťové vodě zapotřebí nejsou. Používají se proto, že tvrdá voda tvoří usazeniny a snižuje tak životnost praček, což je nežádoucí. S pomocí změkčovadla má tvrdá voda přece jen lepší vlastnosti a lze tím předejít rychlejšímu opotřebení spotřebiče.

Představte si, že by každý desátý člověk „přešel“ na dešťovou vodu – dopad na životní prostředí by byl velmi příznivý. Do odpadních vod by se dostalo mnohem méně chemikálií, které jsou obsaženy právě v pracích prášcích. Nemluvě o tom, že při nižší potřebě pracích prostředků by klesla i jejich výroba a distribuce, což by opět vedlo k odlehčení v oblasti ekologie.

 

Jak vyrobit jelení sliz
Dešťová voda a její unikátní vlastnosti nám také dovolí používat k praní mýdlo, ať už si je vyrobíme sami doma, nebo ho koupíme v obchodě. Mýdlo v tvrdé vodě pění mnohem méně než ve vodě dešťové. Slyšeli jste už o jelením slizu? Spojení těchto slov je poněkud zvláštní a možná ve vás neprávem vzbuzuje nelibou představu. Jde o kombinaci vody, nastrouhaného mýdla a sody, takže je to vynikající způsob, jak vyprat prádlo levněji a ekologičtěji. Pozor ovšem na to, že nejde o jedlou sodu (soda bicarbona, Hydrogenuhličitan sodný – NaHCO3), nýbrž o uhličitan sodný (Na2CO3). Uhličitan sodný určený ke změkčování vody je nutné skladovat mimo dosah dětí. Doporučujeme připravit si tuto směs těsně před praním a nedělat ji do zásoby.

Pro přípravu 5 litrů pracího prostředku je zapotřebí polovina mýdla Jelen, 150 g práškové sody na praní a 5 litrů vroucí vody.

Mýdlo najemno nastrouháme a vmícháme v části vařící vody. Jakmile se rozpustí, přidáme sodu a znovu mícháme, dokud se vše dokonale nerozpustí. Přilijeme zbytek vroucí vody a znovu zamícháme. Necháme vychladnout a odstát 24 hodin. Pak je jelení sliz už použitelný na praní.

Náklady jsou zhruba 6 Kč na litr, příprava zabere cca 15 minut. K praní potřebujeme pokaždé jiné množství, záleží především na tom, jak moc je prádlo znečištěné a kolik ho máme.

Pro praní používáme vodu čistou, tedy takovou, kterou jsme nachytali do sudu nebo nádob a je relativně čerstvá. Pokud všechnu nespotřebujeme, můžeme ji využít například k zalévání pokojových rostlin nebo na úklid, případně ke splachování toalety.

Přejít na tento způsob praní je zkraje možná poněkud nezvyklý, ale jakmile to zkusíte, přijdete mu na chuť. Deštivé počasí není zase tak špatné, jak se nám doposud mohlo zdát. Dává nám vodu zdarma, a pokud ji umíme rozumně využít, odlehčíme tím přírodě.

 

 

Článek vznikl v rámci projektu „Počítáme s vodou“ financovaného z Programu švýcarsko-české spolupráce a za podpory Ministerstva životního prostředí ČR. Více informací na téma HDV najdete na www.pocitamesvodou.cz a v případě dotazů kontaktujte naše poradce na poradna@ekocentrumkoniklec.cz.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Praní prádla v dešťové vodě