Proč se vyplatí změnit dodavatele elektřiny a jak na to?

Rubrika: Hospodaření

Využíváte na své chatě nebo chalupě již několik let dodávky elektřiny od jednoho stejného poskytovatele? Myslíte si, že služby a ceny, které vám nabízí, jsou tím nejlepším na trhu s elektrickou energií? Otestujte si svého dodavatele porovnáním nabídek s podmínkami dalších poskytovatelů elektřiny, a možná budete překvapeni.

Není klient, jako klient

Smutnou skutečností je, že pro některé společnosti, je získání nového zákazníka hlavní prioritou. Nabídnou mu nejlepší podmínky, nejzajímavější ceny a největší rozsah služeb. Nový klient tak může získat mnohem výhodnější podmínky, než věrný, stálý zákazník. Vyplatí se proto, neustále aktivně sledovat nabídku energetického trhu a porovnávat ceny, rozsah a kvalitu poskytovaných služeb.

Porovnání cen a služeb z pohodlí domova

Již dávno neplatí pravidlo, že když klient něco chce, musí namáhavě obíhat firmy, pročítat tuny letáků, smluvních podmínek, a sám si vše složitě zjišťovat. Doba se zrychlila, klienti se stali více náročnými, a poskytovatelé služeb se tomu museli přizpůsobit. Zavedli tedy zákaznická centra, klientské telefonní linky a přehledné internetové stránky.

Ještě lepší služby ale nabízejí specializované firmy, které pomocí svých webových stránek a klientských center, pomáhají zákazníkům vybírat právě tu nejlepší variantu z nabídek řady poskytovatelů v různých oborech. Na svých stránkách mají přehledné a srozumitelné kalkulačky, do kterých klienti zadají informace o svých potřebách, a údaje o podmínkách současných smluv. Zároveň zadají, zda je odběrným místem trvale obydlený dům, nebo rekreační objekt. Během chvilky pak před sebou mají přehled o nabídkách několika poskytovatelů, v porovnání se svým současným.

Jedna z velmi kvalitních kalkulaček je na stránkách www.elektrina.cz/kalkulacka-elektriny Provozovatel tohoto srovnávacího kalkulátoru, si klade za cíl, porovnávat nabídky pro klienty nejen podle ceny, ale také podle rozsahu poskytovaných služeb, kvality zákaznického servisu a srozumitelnosti smluv a jejich podmínek. Toto hodnocení se nazývá index komplexnosti. Čím více kritérií hodnocení daný poskytovatel splňuje, tím má index komplexnosti vyšší. Pro klienty je jeho nabídka nejzajímavější, a v kalkulačce je mezi ostatními nabídkami barevně zvýrazněna.

Cena je pouze jedním z kritérií dobrého poskytovatele

Pro každého klienta je priorita jiná. Jeden chce co nejnižší cenu, druhému zase vyhovuje široký rozsah služeb, nebo systém odměn a bonusů. Měli bychom si ale uvědomit, že většinou jde cena a kvalita ruku v ruce. Klienti, kteří hledají nejnižší ceny na trhu, dostanou obvykle pouze základní rozsah, a každou další čerpanou službu, mají za příplatek. Naopak klienti, kteří chtějí mít široký rozsah služeb, a zajistit si tím pohodlí a jistotu, musí počítat s o trochu vyššími výdaji.

Nebojte se změny, je snadná

ze změny poskytovatele elektřiny nemusíte mít strach. Je velmi snadná. Svého současného dodavatele elektřiny pouze informujete o záměru ukončit s ním smluvní vztah. Po ukončení výpovědní lhůty, která bývá obvykle 2-3 měsíce, můžete začít čerpat služby nového dodavatele, se kterým si v mezidobí výhodnější smlouvu uzavřete. S procesem převodu smlouvy z původního poskytovatele na nového, vám rád pomůže přímo nový dodavatel.

Ochotně a rádi vám též s výběrem vhodné služby a převodem na nového dodavatele, pomohou odborníci v klientských centrech specializovaných společností, které si dali pomoc klientům při výběru vhodného poskytovatele, jako svůj cíl. Kontaktovat je můžete přímo z prostředí webové stránky srovnávací kalkulačky.

Proč se vyplatí změnit dodavatele elektřiny a jak na to?