Pryč se starými kamny!

Stará kamna na tuhá paliva lze na chalupě nahradit mnoha způsoby. Některé zachovají romantiku praskajícího dřeva, jiné zaručí komfortní vytápění bez námahy a bez nepořádku.

Možná jste si vystačili s kamny na tuhá paliva v každé místnosti celá léta, ale pokud tato topidla dosluhují a je načase je vyměnit, jde o správný okamžik pro úvahy o radikální změně. Smyslem výměny systému vytápění bývá především zvýšení pohodlí, což obvykle spočívá v centralizaci zdroje tepla na jedno místo. Je vždy jednodušší vytápět víkendový dům pouze jedním topidlem, které může být buď zdrojem ohřevu vody pro radiátory ústředního topení, nebo produkovat teplo, které se po domě distribuuje pomocí teplovzdušných rozvodů.

Horký vzduch

Výkonná teplovzdušná kamna umí efektivně distribuovat ohřátý vzduch do poměrně velkých prostor

Protože píšeme především o chatách a chalupách, kde je často k dispozici levné dřevo a kde je prostor pro jeho bezproblémové skladování, je dobré nepodceňovat možnosti moderních kamen, krbů či krbových vložek i pro využití těchto topidel k vytápění celého domu. Citelnou změnou oproti starým petrám mohou být i pouhá teplovzdušná kamna, což jsou topidla typu Bullerjan či Kanuk s typickým designem válce, kolem nějž jsou „zauzlované“ trubky, jimiž tato kamna vydechují horký vzduch. Jde o velmi výkonná kamna s efektivním spalováním a schopností účinného předávání tepla do prostoru. Skrze otevřené dveře tak mohou kamna vytápět i další místnosti a udržovat v domě tepelnou pohodu, kterou lze podpořit například přímotopnými topidly v jednotlivých pokojích.

Variantou tohoto řešení je využít topidlo (kamna či krbovou vložku) jako zdroj tepla pro horkovzdušné rozvody. Obvykle to sebou nese i nutný zásah do konstrukce stavby, ale můžete tak získat poměrně hospodárné a efektivní vytápění pro celý dům.

Pyrolytická kamna nabízejí romantiku krbu i vysoce účinné spalování a lze je rovněž kombinovat s výměníky (LS-KAMNA)

Horká voda

Další možností je využití kamen s teplovodními výměníky, které poslouží k ohřevu vody do radiátorů. Kamna tohoto typu si uchovávají dobré vlastnosti klasických krbovek, tedy především pohled do živého plamene a pocit sálajícího tepla skrze prosklená dvířka, ale zároveň využívají produkované teplo mnohem efektivněji právě díky možnosti ohřívat jím vodu. Oproti klasickým kotlům na tuhá paliva se však obvykle vyznačují méně hospodárným spalováním a také nutností častějšího přikládání: v krbových kamnech jednoduše nejde udržet oheň příliš dlouho, aniž byste přiložili další palivo, spalování probíhá poměrně rychle.

Na trhu však najdete i některé progresivní konstrukce kamen (např. pyrolitická či sálavá), která spalují výrazně efektivněji a mohou sloužit buď jako samostatná topidla, nebo v kombinaci s ohřevem vody či distribucí tepla pomocí zmíněných teplovzdušných rozvodů. Jsou výrazně dražší než standardní krbová kamna, ale kombinace moderní technologie dvoukomorového zplynování dřeva s tradičním pohledem do plamenů určitě stojí za pozornost milovníků vytápění s přidanou romantickou hodnotou.

Peletové kotle patří mezi moderní progresivní způsoby vytápění a vyznačují se nízkými nároky na obsluhu i hospodárným provozem

Současný design elektrokotlů se vyznačuje úsporností. Nástěnný kotel lze umístit třeba do suterénu, ale i přímo do obytných prostor

A pokud jste ochotní z romantiky o něco slevit a získat za to větší pohodlí, můžete přemýšlet o peletách. Kromě částečně či plně automatických peletových kotlů, které si samy dávkují palivo, existují i peletová kamna včetně topidel s teplovodním výměníkem. Na první pohled mohou rovněž vypadat jako tradiční krbovky, ale vyspělejší typy nabízejí automatické dávkování pelet ze zásobníků různých objemů, automatické regulátory teploty vody, rozmanitý design i výkon. Oproti standardním kamnům mohou stát i desetinásobek, ale základní typy lze pořídit už zhruba za 20 tisíc korun.

Chcete-li využít i výhod akumulace tepla, připadají v úvahu kachlová kamna, která lze rovněž kombinovat s výměníky na ohřev vody či teplovzdušnými rozvody. V úvahu připadají buď na pevno postavená kamna v případné kombinaci se sporákem, troubou i pecí, nebo si lze vybírat z celé řady typů „hotových“ krbových kamen s akumulačním pláštěm z kachlů či z kamene (obvykle mastku). Kvůli přepravě i umístění v domě je nutné počítat s vysokou hmotností těchto kamen. Běžné typy váží kolem 200 kg, největší modely skoro půl tuny.

Za cenu vyšších provozních nákladů mohou samostatně stojící přímotopné konvektory zajistit pohodlné vytápění včetně vyspělé regulace či nastavení přes wi-fi (Rohnson)

I u některých typů běžných krbových kamen lze využít výhod akumulace a teplovodního výměníku, který není na první pohled nijak viditelný (Mountfield)

Nákladné pohodlí

Komfortní a bezpracné způsoby vytápění sebou obvykle nesou vyšší pořizovací i provozní náklady. Pro chatu či chalupu mohou být pohodlným zdrojem tepla i přímotopná topidla či panely umístěné v jednotlivých místnostech. Nejsou nijak drahá, teplo budete mít rychle a jednoduše, ale prodražit se může jejich provoz. Náklady lze snížit pomocí regulovaných tarifů či různých pomůcek pro „chytré“ nastavení (např. časové spínače).
Komfortní vytápění představuje elektrický či plynový kotel v kombinaci s radiátory. Zvláště elektrické kotle se z hlediska potřeb chalupářů vyznačují i velkou předností, jíž je nastavení a ovládání na dálku: pomocí příslušných aplikací si prostě můžete zatopit ještě před příjezdem nebo nastavovat temperování objektu v závislosti na změnách venkovních teplot.

Krbová kamna s kachlovou obezdívkou v sobě spojují výhody uzavřeného krbu a schopnost akumulace tepla

Sálavá kamna předávají teplo i po vyhasnutí topeniště (Krby kamna Székely)

Dobré rady

  • Z hlediska provozních nákladů jsou dlouhodobě nejvýhodnější tuhá paliva. K jejich nevýhodám patří prašnost, ekologická zátěž i nutnost skladovacích kapacit.
  • Elektřina je obecně považována za nejnákladnější způsob vytápění, ale existuje řada úsporných tarifů, které stojí za podrobný průzkum.
  • Přechod na vytápění elektřinou či plynem sebou nutně nese náklady na přebudování elektroinstalace, případně pořízení přípojky plynu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pryč se starými kamny!