Solární energie nejen na ohřev vody

Výkon solárních panelů roste a jejich cena je čím dál tím menší. A zatímco se dříve solární energie využívala hlavně k ohřevu vody, dnes již běžně pohání celý dům.

Finančně nejschůdnější cestou k využívání sluneční energie zůstává solární ohřev vody. S klesající cenou fotovoltaických panelů začíná být aktuální také další využití doma vyrobené elektřiny. Lidé si totiž mohou na střechu dovolit instalovat solární panely s vyšším celkovým výkonem doplněné technologiemi pro efektivní využití této elektřiny.
„Systémy pro solární ohřev vody jsou už poměrně levné, protože nepotřebují příliš drahou a složitou elektroniku. S klesajícími náklady je ale stále výhodnější uvažovat také o výrobě elektřiny pro běžnou spotřebu v domácnosti a o nějakém způsobu její akumulace,“ zamýšlí se energetický specialista Karel Murtinger z poradenské společnosti Ekowatt.

 

Foto: Shutterstock

 

Výkon solárních panelů i střešních elektráren roste

Průměrná velkoobchodní cena fotovoltaických panelů se v roce 2019 snížila na asi 6,25 Kč/Wp. Meziročně jde přitom o zhruba 30% pokles. Roste rovněž výkon solárních panelů, a tím i výkon celé střešní instalace.

„Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 240 Wp, dnes již v domácích instalacích běžně využíváme 300Wp panely,“ říká Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Na trhu se často objevují i fotovoltaické panely se špičkovým výkonem 360 Wp a lze očekávat, že účinnost fotovoltaiky by mohla časem dále narůstat. Výjimkou již nejsou instalace o výkonu 3 a více kWp. Uvažujeme-li, že takto vyrobená elektřina dokáže v domácnosti nahradit spotřebu elektřiny z distribuční sítě i spotřebu plynu na vytápění, mohou roční úspory dosáhnout přibližně 11 500 korun.

Foto: Shutterstock

 

Fyzické i virtuální baterie a systémy pro řízení spotřeby

Výkonnější domácí solární elektrárnu je vhodné doplnit baterií, která umožní překlenout rozdíl mezi výrobou proudu během dne a požadavkem domácnosti na spotřebu, tedy obvykle odpoledne a večer. Kromě běžných baterií s kapacitou několik kWh se začínají ve stále větším měřítku využívat i baterie virtuální, které pro „uskladnění“ energie využívají elektrickou distribuční síť. Výhodou těchto baterií je kromě nižších nákladů také možnost v případě potřeby snadno zvyšovat kapacitu.

Dalšími novými technologiemi jsou regulátory pro řízení spotřeby elektřiny v domě. Řídicí jednotka sleduje výrobu proudu a podle ní automaticky reguluje provoz různých spotřebičů, jako je klimatizace, větrání nebo zařízení pro ohřev vody tak, aby v místě vyrobenou elektřinu co nejvíce využily. Tím se minimalizují neefektivní přetoky proudu do distribuční sítě.

 


Čeká se další rozvoj
Střešních fotovoltaických instalací o výkonu do 10 kWp by mělo i nadále přibývat. Solární energetika se pomalu, ale jistě stává nejlevnějším zdrojem elektřiny. Po letech stagnace, kdy se v České republice rozvoj tohoto perspektivního oboru téměř zastavil, má fotovoltaika šanci dočkat se restartu, a to nejen v sektoru malých střešních instalací.


 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Solární energie nejen na ohřev vody