Jak na chov andulek

Andulky vlnkované patří pro snadný chov i cenovou dostupnostnejoblíbenějším papouškům. Nejlépe prosperují v hejnech, ale pouze s jedinci svého druhu.

Chcete-li andulku naučit mluvit, kupte si jediného samečka. Nebudete-li mít na andulku dostatek času, pořiďte si párek, zajímá-li vás chov a výstavy, můžete si při dostatku prostoru dopřát hejno štěbetajících uličníků v mnoha barevných mutacích, v nichž se s nimi nemůže srovnávat žádný opeřenec.

Andulka se představuje

zelenožlutá andulka

Původní australský druh má zelené tělo a žlutou hlavičku. Foto: Shutterstock

Český název andulka vznikl zkomolením latinského druhového jména (Melopsittacus undulatus), což znamená vlnkovaný. Andulky dorůstají délky 17 až 20 cm, váží okolo 40 až 50 g. Průměrná délka života je 10 let, výstavní jedinci se z důvodu přešlechtění většinou dožívají jen 5 až 8 let.

Samostatně chovaný pár nemusí zahnízdit, naopak při chovu v hejnu se páry vzájemně stimulují a odchovají více mláďat. V hejnu může být lichý samec, neboť na rozdíl od jiných druhů spolu nesoupeří, pomáhají dokonce s krmením cizích mláďat. Nesmí však v něm být navíc samice, protože by ničila cizí vejce a zabíjela mláďata. Andulky jsou velmi teritoriální vůči jiným druhům ptáků, proto se musí chovat odděleně.

pár zelenožlutých andulek

Pořídíte-li si jediný párek andulek, nemusí zahnízdit. Foto: Shutterstock

Výběr klece

Nejvhodnější je nižší a delší. V kulatých typech jsou andulky dezorientované a tím pádem stresované. Pozor na lakované dráty, okusováním si můžou ptáci způsobit zdravotní obtíže. Klec umístěte na světlé místo, ale nikdy na prudké slunce nebo do průvanu. Nedávejte ji do kuchyně, andulky mají velmi citlivé plíce a výpary, například z teflonového nádobí nebo spalovaného zemního plynu, je ohrožují. Vhodnější je vyvýšené stanoviště, kde se cítí bezpečněji a mají rozhled.

Jako podestýlka se používá nepotištěný papír, dřevěné peletky a štěpky, konopná a kukuřičná vřetena, písek. Místo bidýlek použijte silné větve, na nichž si ptáci procvičují klouby a obrušují drápy.

pár andulek v kleci

Andulky jsou společenští ptáci, lépe je jim ve dvojici. Foto: Shutterstock

Čím krmit

Andulka potřebuje pestrou stravu. Základ tvoří různé druhy prosa (nesmí být staré, mořené nebo zaprášené), neloupaný oves, dále semena rdesna ptačího, lesknice a slunečnice. Velmi důležité je zelené krmení z čistého prostředí bez postřiků, například stébla trávy, mladé pampeliškové či bezové listy, ptačinec, z ovoce a zeleniny jablko (bez jaderníku), banán, meruňka (bez pecky), rybíz, okurka, salát plus zelené větvičky ovocných stromů.

Mladí ptáci potřebují vaječnou směs, buď kupovanou, nebo sestávající z vařeného vejce, tvarohu, naklíčených semen, kopřiv apod.

K doplnění minerálů slouží sépiová kost, minerální kámen, drcené vaječné skořápky. Pro dobré trávení se přidává grit (drcené mušle, drobné kamínky) nebo speciální písek. Voda se podává v napáječce.

hejno andulek

Šlechtěním andulek vzniklo nepřeberné množství barevných mutací. Foto: Shutterstock

Ochočování

Foto: Shutterstock

Pro domácí chov je nutné pořízení mladého jedince, ideálně rovněž z domácích podmínek. Starší andulka z voliérového chovu zůstane plachá. Strach a nezvyk na bytové podmínky pro ni představují velké nebezpečí, protože si po vypuštění z klece může ublížit zejména nárazem do skleněných ploch. K tomu, aby se stala andulka věrným společníkem, se využívá přirozená potřeba společnosti. Když je v rodině jediná, nebude se kontaktu s lidmi bránit. Naučí se sedat na ruku, bude se ochotně učit opakovat zvuky, některá bude časem i povídavá.

Po přinesení domů nechte andulce potřebný čas na aklimatizaci, nepouštějte ji zatím z klece, opatrně ji zvykejte na lidskou společnost, nevylekejte ji hlukem apod. Když už je dostatečně ochočená a může podnikat letecké výlety po bytě, vždy je nutné zavřít okna, případně v nich mít pevnou hustou síť, mít zakryté hrnce na sporáku, vypuštěnou vanu, aby do nich zvědavý ptáček nespadl. Samozřejmě je nezbytné mít andulku stále pod dozorem. Pokud uletí otevřeným oknem, pravděpodobně nenajde cestu zpět. Spíše získá akustické spojení s andulkou jiného chovatele, přiletí za ní a při troše štěstí se nechá odchytit.

Při pořízení další andulky k již dospělé musí být zprvu umístěna každá ve vlastní kleci, po čase lze klece dát k sobě, aby si na sebe zvykly. Přímé seznámení by mělo proběhnout na neutrální půdě, tedy při vypuštění obou z klecí. Budou-li si rozumět, lze je následně umístit do společné klece, která musí být dokonale vyčištěná, aby v ní nezůstal pach jedné.

Když andulka stůně

Že s opeřencem není něco v pořádku, naznačí:

• snížená aktivita a delší spánek
• sezení na obou nohách
• načechrané peří bez lesku
• svěšená křídla
• sípavý dech
• oteklé okolí zobáku a očí
• řídký trus

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Jak na chov andulek