Pro přesný řez

Rubrika: Dílna

Cenová dostupnost elektrických či akumulátorových pokosových pil už toto užitečné nářadí zdaleka nepředurčuje jen do rukou profesionálních truhlářů. Dopřejte si nekompromisně přesný řez.

Profesionální stroje jsou určeny pro zátěžový provoz v truhlářské výrobě

Přestože je na trhu nabídka pokosových pil poměrně široká, zůstává „pokoska“ v očích mnoha kutilů tak trochu záhadou a možná i zbytečným luxusem. Ale pila, která vám už za necelé dva tisíce korun může výrazně usnadnit celou řadu truhlářských i stavebních prací, jistě za úvahu stojí.

Kvalitní řady pokosových pil reprezentuje například značka Hitachi

I když v současné době převažují v nabídce prodejců kotoučové pokosové pily na elektrický i akumulátorový pohon, existují samozřejmě i ruční pokosové pily. Abychom správně pochopili účel těchto pil, připomeňme si, že termín „pokos“ znamená spojení dvou obrobků do úhlu 90 stupňů, případně i do jakéhokoli jiného úhlu. A k řezu, který umožní připravit obrobky k co nejpřesnějšímu spojení pod jakýmkoli úhlem, jsou velmi vhodné právě pokosové pily.

V technické řeči je tedy pokosová pila definována jako ruční nebo stolní (elektrická či akumulátorová) pila používaná ke zhotovování úhlových řezů v nejrůznějších stavebních materiálech.

Od pokosnice k laseru

Jakýmsi předchůdcem pokosky či levnější pomůckou k dosažení přesných úhlových řezů je tradiční truhlářská pokosnice (pokosník). Je to ono známé dřevěné či plastové korýtko se zářezy pro vedení pily obvykle pod úhlem 45 a 90 stupňů. Pokosnice je neocenitelnou pomůckou při řezání nejrůznějších ukončovacích lišt, latí či rámečků na obrazy a pro další drobnější práce.

Přesnost řezu lze nastavit i pomocí laserového paprsku

Pokosová pila však umí mnohem více. Její využití je mnohostranné, od přířezů prken, trámů, fošen až po dokončovací práce při pokládce podlah a výrobě obložení nebo třeba rámečků na obrázky. Klasická ruční pokoska je konstruována jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny, v níž jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se obvykle dělá ručně. Elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mají oproti tomu velmi snadné nastavování úhlů řezu pomocí tlačítek a dražší typy bývají vybaveny laserem k vyznačení přesného řezu.

Kde je využijete

Pokosové pily mají rozmanité využití, ale oceníte je především při práci se dřevem. Hodí se při domácí truhlařině včetně výroby nábytku, ale užitečné budou i při stavbě plotů, pergol, zahradních domků i střešního krovu. Přesnou a rychlou práci odvedou při kladení dřevěných podlah, instalaci palubkových obkladů, stavbě lehkých příček nebo schodišť. Prostě všude tam, kde potřebujeme dělat rychlé a přesné úhlové řezy.

Velikost kotouče je rozhodující pro hloubku řezu

S příslušným typem kotouče však můžeme pokosové pily využít i pro řezání kovů a plastů, takže lze pilu skvěle využít například při stavbě sloupků k drátěným plotům nebo při instalacích odpadů a rozvodech topení pro přesné řezání plastových a kovových trubek.

Jak vybrat pokosovou pilu

Pokosovou pilu můžete koupit za méně než dva tisíce, ale i za více než dvacet tisíc korun. Kritériem pro výběr je kromě ceny především rozměr kotouče a z něj vyplývající maximální hloubka řezu, výkon a hmotnost pily. Pro občasný přířez několika lišt, latí nebo trámků vám postačí přístroj z nejnižších cenových kategorií. Podle uživatelských recenzí bývají levnější přístroje o poznání hlučnější, ale pro běžnou kutilskou práci nepředstavují žádné zásadní omezení. Profesionální přístroje pak kromě jistoty renomovaných značek nabízejí rozšířený počet funkcí, laserové měření, dobrou a prověřenou ergonomii a zpravidla i nižší hmotnost při srovnatelných parametrech.

www.bosch.cz, www.e-hitachi.cz, www.ryobi.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pro přesný řez