Natíráme, malujeme v zahradě

Rubrika: Dílna, Zahrada

Až se pustíte do venkovních nátěrů, zkuste plot nebo zahradní domek přizdobit několika namalovanými kvítky nebo jiným veselým motivem!

Plot, kůlna na nářadí, domeček pro děti, pergola, altán a další stavby a doplňky ze dřeva, které máme v zahradě, potřebují čas od času nový nátěr. Zvláště místa, která jsou vystavena slunci, větru, dešti a mrazu, jsou na působení povětrnosti citlivá a barva má větší tendenci praskat a loupat se. V takovém případě nezbývá, než se pustit do obnovy ochranných nátěrů.

Podobně si čas od času řeknou o nový kabátek i věci „nedřevěné” –  plechový či plastový sud na vodu, plechová konev, betonová zídka… Pod vrstvou nové barvy původní povrch netrpí a stává se trvanlivějším.

Barvy a štětec

Jakou nátěrovou hmotu použít? V obchodech s barvami a laky najdeme pestrou nabídku jak speciálních, tak univerzálních nátěrových hmot, s jejichž výběrem nám v případě nejistoty prodávající poradí. Důležité je vědět, jaký materiál budeme natírat, podle toho zvolíme typ barvy. Pokud budeme chtít natřený povrch ještě zdobit dekorem, je vhodné pracovat s kryvými barvami, nejlépe emaily, které se pro venkovní zátěž hodí. Konkrétní barevný odstín si můžeme nechat namíchat v kolorovacím centru podle vzorníku.

Kromě barvy je důležité také náčiní k jejímu nanášení. Na velké hladké plochy se můžeme vyzbrojit válečkem. Plochý široký štětec je vhodný na větší i menší plochy, kulatý na členitý povrch, tenký úzký štětec na detaily, rohy apod.

Barvu začneme nanášet až poté, co si natíraný povrch důkladně připravíme, to znamená, že jej zbavíme starých nátěrů, očistíme, obrousíme, případně odmastíme (kov, plasty). Jen tak nová vrstva důkladně přilne. Kvalitní příprava povrchu může být časově náročnější než samotný nátěr! Pokud čekáme dobrý výsledek, nesmíme zapomenout, že spěch je naším nepřítelem.

Jak pracovat s barvou

Na nanášení stejnoměrných barevných vrstev v ploše si vezmeme plochý štětec dostatečně namočený do barvy. Tu roztíráme do tenka. Pro dobrou kvalitu podkladového nátěru je lepší nanést více tenčích vrstev než jednu silnou. Chceme-li, aby byl konečný nátěr hladký a jednotlivé vrstvy k sobě dobře přilnuly, musíme každou vrstvu po jejím zaschnutí lehce přebrousit brusným papírem, a to od čísla 180 výše. Dřevo natíráme po létech, tak se barva do něj lépe vsákne. Novou vrstvu nanášíme vždy až po důkladném zaschnutí předchozí vrstvy!

Malování veselých obrázků je vlastně závěrečnou tečkou. Na podklad si nejprve předkreslíme zvolený motiv a pak jej po částech vyplňujeme. Nejprve nanášíme tmavé barvy na velké plochy, na ně světlé, nakonec ve stejném pořadí vypracujeme detaily. Pracovat můžeme také s barvami ve spreji. Pokud s nimi nemáme zkušenost, je lepší je používat opatrně. A nezapomeňte, nikdy není na škodu říct si dost! Známá poučka – méně je vlastně více – tady stoprocentně platí.

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Martin Mašín, Martina Lžičařová, Petr Zhoř a Shutterstock

Natíráme, malujeme v zahradě

Natíráme, malujeme v zahradě