Jak vybrat plotové nůžky

Rubrika: Market

Živý plot patří k nejmalebnějším ohraničením zahrady a je úplně jedno, jestli ho tvoří túje, dřišťál, cypřiš nebo zimostráz. Jak ale zdoláte zelené hradby? Kvalitními plotovými nůžkami!

Teleskopické plotové nůžky THS 500. Foto: Mountfield

Zapomeňte ovšem na ruční nůžky po dědovi! Ne že by nestříhaly, ale jde to s nimi pomalu a člověk má za chvíli ruce pěkně zrasované. Daleko lepším řešením jsou dvouruční plotové nůžky s motorem. Pokud vyberete opravdu kvalitní model s parametry odpovídajícími potřebám Vaší zahrady, začne Vás údržba živého plotu možná i bavit…

Elektrické, benzinové, nebo aku?

Všechno má své pro a proti, záleží na Vašich konkrétních potřebách. Přednosti jednotlivých typů Vám přiblíží produktový manažer Mountfieldu Pavel Staník.

Elektrické plotovky jsou lehké a tiché. Snadno s nimi budete moci tvarovat a zastřihávat jednotlivé keře i ploty v dosahu zásuvky. Například při úpravě plotu z buxusu si s nimi v pohodě vystačíte. Vyplatí se ovšem volit stroj s elektrickou doběhovou brzdou motoru, bezpečnostním obouručním zapínáním a transparentním ochranným štítem,“ srovnává Pavel Staník. „Na starší túje se silnějšími větvemi, případně na větší plochy se pak vyplatí zvolit benzinové plotovky. Mají zpravidla vyšší výkon, můžete nastavit frekvenci střihů a nejste limitováni přívodním kabelem. V ruce ovšem něco váží.“

Benzinové plotové nůžky PATRIOT 620. Foto: Mountfield

Kvalitní benzinové nůžky jsou vybaveny účinným antivibračním systémem. Některé modely jako například Oleo-Mac nebo Ikra pak mají praktickou otočnou zadní rukojeť, umožňující pohodlně stříhat plochy horizontální i vertikální. U těchto modelů je lišta při základním držení skloněná vertikálně, takže se při práci tolik neunavíte.

V poslední době se na trhu objevily i akumulátorové nůžky. Ty v sobě spojují lehkost elektrických a nezávislost benzinových nůžek a v ideálních podmínkách vydrží díky Li-Ion baterii pracovat na jedno nabití až 2 hodiny.

Akumulátorové plotové nůžky IAHS 40-5425. Foto: Mountfield

Majitelům nemovitostí obklopených vysokým plotem se pak vyplatí koupit teleskopické plotovky. Vyrábějí se v elektrické i akumulátorové verzi a ocení je zejména ti, kteří mají rádi pevnou půdu pod nohama. Ze země s nimi spolehlivě dosáhnete až do výšky prvního patra.

Rozhoduje délka a výkon motoru

Ať už zvolíte plotové nůžky elektrické nebo benzinové, nejdůležitějším parametrem je délka střižné lišty. Ta se obvykle pohybuje od 40 do 60 centimetrů. Kratší lišta se hodí na úzké a nízké ploty. Dobře se s ní tvarují také různé zářezy či oblouky. Nejoblíbenější modely mají délku lišty okolo 45 centimetrů. Naopak delší lištu doporučují odborníci na úpravu souvislejších rovných ploch.

„Délce lišty by měl odpovídat i výkon motoru. Počítejte zhruba 100 wattů příkonu na deset centimetrů lišty. Plotostřih s lištou 45 cm by tak měl mít příkon kolem 450 wattů,” radí Pavel Staník z Mountfieldu.

Elektrické plotové nůžky LEVITA HT 600. Foto: Mountfield

Kvalita střižné lišty ovlivňuje nejen práci stroje, ale také čistotu a přesnost řezu. Proto byste měli při výběru volit nůžky s lištou z ušlechtilé oceli a pečlivé slícovanými střižnými zuby řezanými laserem a broušenými diamantem. Dalším parametrem, který musíte vzít v úvahu, je rozteč zubů. Dostačující zubová mezera u běžných plotových nůžek je 16 až 18 mm. Ukazatelem kvality je i délka záruční lhůty – u skutečně dobrých plotovek dosahuje až 7 let.

A když už si budete pořizovat plotové nůžky, nezapomínejte ani na bezpečnost práce. Při práci vždy používejte rukavice a brýle, abyste se chránili před odletujícími kousky větviček.

Jak pečovat o plotové nůžky?

Když už jste do plotových nůžek investovali, vyplatí se je také udržovat. Nebojte, mnoho času ani námahy to nezabere. Stačí jen po každém použití zkontrolovat průduchy na krytu motoru a případně z nich odstranit zbytky rostlinného materiálu, aby neomezoval přívod vzduchu k motoru a nedošlo k jeho přehřátí. A pak už jen zbývá promazání lišty. Nejjednodušší je použít speciální sprej s tekutým olejovým mazivem WD-40, který lištu vyčistí, odstraní zbytky pryskyřice a zároveň namaže a zakonzervuje nože. Při skladování elektrických plotovek pak využívejte háček v rukojeti určený na fixaci kabelu.

„Do domácího ostření nůžek se raději nepouštějte, i když návod na to na internetu určitě najdete. Výsledkem by mohl být stav horší než před nabroušením… Pokud tedy máte pocit, že jsou plotovky dlouhým užíváním ztupené, svěřte je raději odborníkům v dobře vybaveném servisu,“ uzavírá Pavel Staník z Mountfieldu.

Více na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Jak vybrat plotové nůžky