Jak vybrat krbová kamna na chalupu

Rubrika: Market

Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Podle čeho se ale při jejich výběru řídit, aby dobře fungovala?

Vytápění chaty či chalupy má svoje specifika. Jestliže máte stylovou venkovskou chalupu, kam jezdíte na delší pobyt, vyplatí se vám uvažovat o kamnech kachlových. Pokud jezdíte na chalupu jednou za čas a třeba i v zimě, potřebujete, aby vytápění bylo hlavně rychlé. Na to jsou ideální dvouplášťová plechová kamna. Pokud chcete vytápět víc místností, případně bojler na vodu, určitě využijete kamna s výměníkem. A pokud upřednostňujete moderní funkce, tak jsou pro vás jako stvořená peletová kamna. Pojďme se nyní na tyto druhy kamen podívat zblízka.

Kompaktní dvouplášťová kamna Grand Mini se ideálně hodí do menších chat či chalup. I přes menší rozměry vytopí až 150 m³ a díky systému terciárního spalování ušetříte na topivu. Kachlové obložení boků drží teplo ještě dlouho po vyhasnutí ohně.

V případě, že chatu či chalupu využíváte aktivně v letní sezoně a potřebujete si přitopit jen občas, postačí vám plechová jednoplášťová kamna umístěná v hlavní obytné místnosti. Jsou levnější a šíří teplo prakticky ihned po rozdělání ohně. Nevýhodou takových kamen je větší spotřeba topného materiálu, nízká účinnost a prakticky žádná tepelná akumulace.
Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen na chalupu využívanou i mimo léto nebo do rodinného domu, jsou lepší volbou plechová dvouplášťová kamna. Ta se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti.

Jestliže milujete klasiku, budou pro vás kachlová kamna Gerona ta pravá. Už na první pohled vykouzlí dojem pohádkové chaloupky z dob našich prababiček. Navíc mají díky velkému podílu keramiky vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva.

Pokud obýváte chalupu třeba až do října, určitě oceníte kachlová kamna. Mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva – stačí do nich přiložit dvakrát denně. Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně. Navíc kachle jsou prostě krásné, každý kus je originál. A s designem kamen můžete čarovat dle libosti.

Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl. Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka. Některé modely kamen je dokonce možné ovládat pomocí wi-fi modulu přes telefon nebo počítač. Můžete tak například dálkově zapnout topení na chalupě před tím, než vyjdete z domu, a když dorazíte na chalupu, budete v ní mít už příjemně teplo.

Kompaktní peletová kamna Delia mají ocelový skelet, automatickou regulaci teploty, bezpečnostní termostat s ručním resetem a možnost variabilního napojení na horní či zadní kouřovod.

Jestliže chcete mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší chalupu, dům nebo byt, měli byste uvažovat o teplovodním výměníku, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.

Více informací o cenách a dalších produktech najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Jak vybrat krbová kamna na chalupu