Příprava dřeva na zimu? Nejvyšší čas začít!

Rubrika: Market

Venku je stále ještě teplo a vy byste měli myslet na přípravu dřeva? Je to tak. Pokud uvažujete o koupi řetězové pily, cirkulárky, štípačky nebo sekery, nastává nyní ta správná chvíle.

Jak vybrat řetězovou pilu?

V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde budete pilu používat. Pokud topíte dřevem celou sezónu, případně používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci. Benzinové pily se liší objemem, výkonem motoru a délkou řezací lišty.

Benzinová motorová pila Oleo-Mac GS 520 je vhodná na přípravu palivového dřeva i na práci kolem domu. Má motor o výkonu 2,5 kW a americkou řeznou lištu Oregon dlouhou 41 cm. Komfort při práci zvyšuje propracovaný antivibrační systém, dokonalá ergonomie a perfektní vyváženost.

„V nabídce najdete široké rozpětí benzinových pil pro dům a zahradu, farmářských i profesionálních. Na občasné řezání menšího množství dřeva či prořezávání vám postačí stroje o výkonu 1,5 kW s objemem motoru kolem 40 cm3. Silnější pily na řezání velkého množství palivového dřeva mají motory o výkonu 3 a více kW, ty už dokonale vystačí potřebám nejnáročnějších uživatelů. Pokud však nejste dřevorubec, měla by farmářská pila bohatě stačit všem vašim potřebám,“ radí Martin Suchý, produktový manažer společnosti Mountfield.

Výkonná elektrická pila Patriot 240 PS disponuje bezkonkurenčním systémem ostření řetězu Power Sharp, díky kterému si řetěz nabrousíte velmi jednoduše a doslova za pár vteřin.

Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě. Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí vám hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý. Bonusem je i snadné napínání a výměna řetězu bez použití nářadí. Oproti benzinové vás vyjde levněji, je lehká, tichá a snadno se startuje. Ušetříte si tak vyšší hluk a výfukové plyny, jen musíte šňůrou dosáhnout do zásuvky. U akumulátorové pily na baterii pak nepotřebujete ani zásuvku.

Výkon elektrické pily vybírejte podle toho, jak často ji budete používat a na jaké řezání. Jestli s ní chcete primárně připravovat dřevo, volte pily s elektromotorem o příkonu 1 800, v lepším případě 2000 nebo dokonce 2400 W, co už je na elektrickou pilu velká síla. Naopak, na prořezávání stromků či občasné řezání klád menších průměrů vám postačí i pila o výkonu 1400 W.

AKU řetězová pila Greenworks GD60 CS40 60V je vybavena moderním bezkartáčovým motorem s dlouhou životností a nulovými nároky na údržbu a kvalitní řeznou lištou a řetězem Oregon.

Stále oblíbenější jsou AKU pily. Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná.

Okružní pily pro přesné řezání

Jestliže jste domácí kutil a milujete práci se dřevem, nesmí okružní pila neboli cirkulárka ve vašem vybavení chybět. Uplatní se při složitějším řezání, kde je potřeba přesnost: při usazování nových dveří do zárubní, zpracování masivních prken nebo desek na podlahu či stavbu. Rychlé nařezání topiva na úhledné špalky je pro ni maličkost.

Robustní okružní pila Patriot LCS700 má pilový list o průměru 700 mm, který je vyroben ze speciálního tvrdokovu.

Kvalitní sekera usnadní práci

Když máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat na menší kusy.
Nejběžnějším způsobem je klasická sekera. Stačí vám štípací špalek, často budete potřebovat i štípací klíny a jdete na to. Výběr sekery by člověk neměl podcenit. Dnes už existují modely vyráběné v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Topůrka jsou z kompozitu vyztuženého skelnými vlákny, hlava z kované uhlíkové oceli potažená teflonem pro snadný průnik do dřeva. Práci vám kvalitní sekera rozhodně usnadní.

Špičková sekera Patriot XL Profi, na kterou výrobce poskytuje záruku 10 let.

Štípačky: dřevo na zimu za jediné odpoledne

Topíte dřevem celou sezónu? Pak se vám rozhodně vyplatí hydraulická štípačka. Práce s ní je až pětkrát rychlejší než se sekerou. Příprava dříví na celou topnou sezónu vám tak zabere jediné odpoledne. Vybírat můžete mezi modelem horizontálním nebo vertikálním. Jak se liší?

Robustní elektrická štípačka Patriot 5T díky štípacímu tlaku 5 tun naštípe pohodlně i větší objem tvrdého dřeva. Je tak ideálním pomocníkem pro štípání topiva do domácích kotlů nebo krbových kamen. Bezpečnost při práci zajišťuje pevný ochranný box v oblasti klínu i ovládací páky.

Horizontální stroje štípou dřevo ve vodorovné poloze. Jsou lehčí a méně výkonné než vertikální, zvládnou polena o průměru do 25 cm. Využití najdou zejména v domácnostech, které nemají kamna či kotel na dřevo jako hlavní zdroj tepla. Vertikální štípačky dělí dřevo shora dolů. Bývají těžší a výkonnější a zvládnou delší polena i klády s větším průměrem. Hodí se pro časté použití.

Více informací o produktech a cenách najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Příprava dřeva na zimu? Nejvyšší čas začít!